Přejít k hlavnímu obsahu

Hubnutí po padesátce: Pomalé spalování vám zrychlí jedna důležitá věc, kila půjdou rychle dolů

Pokud jde o metabolismus, obvykle se o něm mluví v souvislosti s hubnutím. Je známé, že čím jsme starší, tím se nám metabolismus zpomaluje, a tím pádem máme tendenci přibírat. Jak tomu zabránit? Zásadní je zaměřit se na budování svalů, k němuž pomůže nejen pohyb, ale i úprava jídelníčku.

Metabolismus není zodpovědný jen za hubnutí. Obecně jde o nepřetržitý proces, během kterého se přeměňují živiny z potravy na palivo potřebné pro fungování a regeneraci každé buňky vašeho těla. Úplně minimální množství, jež potřebuje váš organismus, i když jste celý den v naprostém klidu, se nazývá bazální metabolismus. Čím vyšší je, tím více kalorií v klidu spálíte. Ovlivňuje ho přitom několik faktorů. Kromě věku je to složení těla, pohlaví, způsob života (míra fyzických aktivit či stresu), zdravotní stav nebo například léky, které užíváte. Metabolismus také ovlivňují některá onemocnění, hlavně nemoci štítné žlázy.

Jak rychlý máte metabolismus

I když se hovoří o tom, že má někdo pomalý nebo rychlý metabolismus, v odborné terminologii paradoxně žádné takové rozdělení nenajdete. Záleží vlastně jen na tom, jak vaše tělo umí hospodařit s příjmem kalorií, což je dáno do jisté míry geny. Lidé, kteří mají laicky řečeno pomalé spalování, mají obrovskou schopnost přizpůsobit se a fungovat, i když toho moc nesní. A je to i naopak. „Zhruba padesát procent naší postavy je kódováno geny, padesát procent jsme schopni ovlivnit životním stylem. To znamená, že i ti štíhlí i když se stravují sebehůř a nehýbou se, nikdy nepřiberou do hmotností, jako lidé s takzvaně pomalým metabolismem,“ říká přední český obezitolog doc. MUDr. Martin Matoulek Ph.D.ze III. interní kliniky 1.LF UK a VFN Praha.

Mohlo by se vám líbit

3 nejlepší diety pro ženy nad 50 let podle lékařů a dietologů

Ženy kolem 50. roku trápí nekontrolovatelné přibírání na váze. Jednou ročně vychází v prestižním magazínu o zdraví speciál o dietách, kde odborníci vyberou ty nejlepší a nejzdravější diety. Letos se jedna z kategorií zaměřila na ženy po 50. roce. Jaké jsou 3 nejlepší a nejúčinnější diety?
svetzeny.cz

Proč se přibírá po padesátce?

Jak bylo řečeno, rychlost metabolismu je vázána do velké míry na míru svalové hmoty. A ta se s přibývajícím věkem snižuje. Podle American College of Sports Medicine ztratíte ve věku 50 let přibližně 10 % svalové hmoty. Svaly ubývají mužům i ženám, u kterých jsou tyto změny umocněny navíc hormonálními změnami v menopauze. Svalové buňky začne nahrazovat tuk, který žádnou energii, na rozdíl od těch svalových, nespalují. Aby člověk nepřibral, musí buď zredukovat počet kalorií, nebo se více hýbat.

Jak si vybudovat svaly

I když máte „pomalé geny“ a bylo vám padesát, nemusíte se smiřovat s tím, že budete mít kila navíc. Metabolismus se vám přirozeně zrychlí tím, že bude mít vaše tělo stále dostatek svalů a méně tuku. Tím pádem nebudete přibírat. Svaly se ale dají vybudovat pouze pohybem. Každá aktivita se počítá, ale ve vyšším věku je vhodnější nahradit aerobní aktivity spíše posilováním. Ideální je silový trénink nebo cvičení s vlastní vahou, což lze dělat i doma, pokud se vám zrovna nechce mezi vyrýsované borce do posilovny. Vhodné cviky najdete například na YouTube či různých cvičebních platformách. Nebo si nechte poradit od trenéra, který vám sestaví cviky přímo pro vás. V případě, že vás trápí nějaký problém s pohybovým aparátem, je vhodná konzultace s fyzioterapeutem.

Mohlo by se vám líbit

Do léta ještě stihnete zhubnout, ale je nejvyšší čas: Zaměřte se na určité cviky, které podle fitness trenéra nejvíce fungují

Je sice duben a do léta je stále času dost, ovšem čas plyne tak rychle, že ani nemrkneme a budeme si užívat letní radovánky u bazénu či moře. Právě proto je ten nejvyšší čas začít ladit formu do plavek - ne každý z nás se totiž celoročně udržuje v kondici. Ba naopak, mnozí z nás se snaží těsně před plavkovou sezónou shodit nějaké to kilo navíc. Na jaké partie a cviky se nejvíce zaměřit? To nám poradit fitness trenér a výživový poradce Michal Šetina.
svetzeny.cz

Svaly pomohou vybudovat bílkoviny

Pokud chcete navýšit množství svalové hmoty, měli byste přijímat minimálně 2 g bílkovin na kilogram svojí tělesné váhy. Ty jsou obsaženy například v libovém mase, mléčných výrobcích, vejcích nebo luštěninách. Kolik bílkovin přijmete, můžete sledovat v aplikaci Kalorické tabulky, která je mimochodem pro hubnutí velmi praktická. Nabízí totiž i nejrůznější recepty a rady, jak zredukovat váhu a pak si také udržet. V základní verzi je zdarma a můžete si ji stáhnout do počítače nebo telefonu.

 

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: