Přejít k hlavnímu obsahu

Křečové žíly trápí většinu žen nad 40 let a mohou způsobit nepříjemné obtíže: Zjistěte, jaká je prevence. Vyhýbat se dlouhému sezení nestačí

První příznaky žilního onemocnění se objevují mezi 30. a 50. rokem života. Nejprve můžete vnímat pocity těžkých nohou, bolesti nohou, křeče dolních končetin nebo velkou únavu. Postupným přetěžováním povrchového žilního systému se žíly postupně rozšiřují a začnou se objevovat křečové žíly. Křečové žíly mohou nakonec vyústit v žilní nedostatečnost. Přečtěte si, jak jejich vzniku předejít a jak příznaky mírnit.

Jak vznikají křečové žíly

Křečové žíly trápí podle primáře Žilní kliniky v Praze Ota Schütze každou třetí ženu a každého čtvrtého muže. Jde o civilizační nemoc, která postihuje především osoby s genetickou dispozicí. Kromě dědičnosti ovlivňují vnik křečových žil i další faktory: „Je to dlouhé stání a dlouhé sezení, statická zátěž. Dále je to nadváha, nevhodně také působí tabletová antikoncepce, která pravidelně musí být s estrogeny, aby fungovala. Krev žilní by měla povrchním a hlubokým žilním systémem putovat směrem k srdci a směrem nahoru. Jakmile dojde ke změně a není zachován fyziologický směr proudu, dochází k obrácenému toku krve, a to na základě nedostatečných spojek z hlubokého žilního systému do povrchního, který může vést k bércovým vředům. Zrovna tak povrchním žilním systémem nevede krev nahoru, ale směrem dolů a tím dochází k rozšíření žil a nefunkčnosti chlopní,“ dodává MUDr Ota Schütz v reportáži Radiožurnalu.

 

Jak na prevenci křečových žil?

Abyste snížili vznik křečových žil na minimum, udělejte si každý den alespoň trochu času na pohybovou aktivitu dolních končetin. Krátce se několikrát během dne projděte nebo si zacvičte. Vyhýbejte se jednostranné statické zátěži dolních končetin, jako je dlouhé stání a sezení. Nevhodný je i sed s překříženýma nohama. Choďte v botách s nižším podpatkem maximálně do výšky 3 cm. Žilnímu systému nedělá dobře ani těsné oblečení v oblasti třísel či kolen. Sprchujte se střídavě teplou a studenou vodou a po dopřejte si pravidelnou masáž od chodidel směrem vzhůru až na stehna. Důležité je i dodržování zdravé výživy, jezte proto hodně ovoce, zeleniny a dostatečně pijte čistou vodu.

Před mrtvicí tělo vysílá jasné signály: Díky FAST testu je okamžitě rozeznáte a zachráníte si život

U mozkové mrtvice jde především o čas. Její důsledky lze výrazně zmírnit, pokud jsou příznaky rozpoznány co nejdříve a postiženým je v nemocnici poskytnuto rychlé lékařské ošetření. Většinou se mozková příhoda ohlašuje charakteristickými příznaky již před jejím samotným propuknutím. Jde o náhlé krátkodobé poruchy řeči nebo o pocit necitlivosti ve tváři či v končetinách. Pokud takové příznaky pozorujete na sobě nebo někom v okolí, ihned vyhledejte lékaře.
svetzeny.cz

Kdy navštívit lékaře?

K lékaři lidé většinou přichází, když pociťují bolesti nohou, otoky a pnutí nebo se jim nelíbí vzhled křečových žil. Lékaře byste ale měli navštívit i v případě, když objevíte drobné žilní metličky. Onemocnění žil je totiž progresivní a bez léčby se vše jen zhorší. Potvrzuje to i MUDr. František Jalůvka z Chirurgické kliniky FNO na webových stránkách nemocnice: „Důležitá je včasná odborná intervence, která pomůže předejít zánětu žil. Angiolog vyšetří pacienta pomocí ultrazvuku a na základě výsledku stanoví léčbu. Jejím základem je podpora žilního systému kompresí, proto jsou jedním z prvních kroků kompresní punčochy, které eliminují otok, bolesti a zpomalují progresi onemocnění. Na řadu přichází i farmakologická léčba, jejímž cílem je zabránit dalšímu poškozování žilního systému a odstranit, nebo alespoň zmírnit průvodní obtíže."

Zdroj článku