Přesvědčíme vás, proč vyrazit na dovolenou do země, kde stále svítí slunce.
Oázy
Zurčení potoků vyvěrajících z tisíce a jednoho pramene a tekoucích do zavlažovacích kanálků, chládek zeleninových zahrad, okázalost palmových hájů obtěžkaných zlatými datlemi – oáza je magický svět. Vytržení z obvyklého prostředí, rajské pocity při pohledu na tyto zázračné zahrady, kde lidská trpělivost vzkřísila život uprostřed pouště…
Tuniské oázy na okrajích Sahary představují zvláštní přívětivý svět, z něhož se navracíme plni zážitků.
Gabès a cesta k oázám
Z Gabès do Gafsy se napříč Tuniskem od východu na západ táhne řada oáz oddělující Velký Jih od stepních oblastí. Tato bývalá karavanní stezka je krajinou kontrastů: obrovské duny a palmové háje vedle solných jezer, dnes vyschlých.
Cesta začíná u moře, tam, kde se bujná vegetace přímořské oázy Gabès předvádí kouzlem svých zahrad s hennou a granátovníky ve stínu datlových palem. Vychutnáme si příjemné okamžiky při projížďce vozíkem taženém koňmi (calèche). Navštívíme také některá vyhlášená místa: slavný trh koření a námořní přístav, který patří mezi nejvýznamnější v zemii.
Jižněji objevíme troglodytní obydlí v Matmatě: po obvodu dna kráterů vyhloubených v měkké zemině jsou dutiny sloužící jako domy, kde se v létě udržuje chlad a v zimě naopak stálá příjemná teplota. V oázách Kébili, Tozeur nebo Nefta budeme obdivovat mrštnost místních obyvatel, kteří šplhají po kmenech a sklízejí datle. A konečně směrem na severovýchod se zvedá staré město Gafsa, proslavené svými koberci a římskými nádržemi, kde odvážní mladíci předvádějí své akrobatické skoky.
Tozeur a Nefta, pouštní mediny
Mezi solnými jezery a obrovskými dunami se nachází oblast Jerid, jehož název znamená „země palem“, včetně dvou velkých měst Tozeur a Nefta. Historická města, jejichž prosperita byla kdysi odvozena od karavanového obchodu, tkaní vlny a hedvábí a produkce datlí.
Jejich oázy tvoří rozsáhlé palmové háje produkující šťavnaté datle, včetně nejslavnější odrůdy „Daglet el Nour“, („prsty světla“). O palmách se říká, že musí mít nohy ve vodě a hlavu na slunci, což přesně vystihuje, jak jsou náročné na pěstování. V jejich stínu jsou pěstovány ovocné stromy nebo se rozkládají půvabné zahrady jako například “Paradis” v Tozeuru.
Návštěva starých čtvrtí je požitkem: úzké uličky, vysoké zdi a klenuté pasáže vytvářejí labyrint stínu a světla. Originální architektura se vyznačuje použitím předsunutých a zasunutých cihel ze směsi jílu a písku, což vytváří charakteristické reliéfy. V Neftě, dávném sídle zoroastrijců, velkém čarovném městě se vynořují desítky bílých kupolí.
Na tradičních tržištích objevíme řemeslné výrobky, které nám připomenou, že region vděčí za všechno palmě. Kmen se použije na konstrukci dveří a krovů, z listů se vyrábějí košíky a rohože, řapíky se použijí k výrobě nejrůznějších předmětů.Horské oázy
Oázy a hory…je možné si představit takové spojení? Přesto v Tunisku mohly ve stínu datlových palem vzniknout tři vesnice posazené vysoko na vyprahlé skalní stěně stejné okrové barvy jako má poušť. Je to Chebika, Tamerza a Mides. Tyto tři příklady dokazují odolnost palem, stejně jako schopnost obyvatel pouště využít jednoduchý vodní zdroj.
Ve vesnici Chebika se blahodárná voda řine vodopádem, aby vytvořila vádí na dně úžlabiny olemované palmami. Tamerza se zdá jakoby uzavřená před světem za horským hřebenem, jakoby zavěšená na stěně ohromného kaňonu, odkud je výhled na širokou pláň k solným jezerům a písečným kopcům. Stará opuštěná vesnice podél palmového háje obklopená úžasnými kaskádami. Konečně Mides, nejzápadnější z oáz a možná nejpůsobivější, ční nad závratně vysokým kaňonem.
Teď už jen stačí sbalit kufry...
... a užít si dovolenou v zemi, kde stále svítí slunce. Více na:
www.youtube.com/c/discovertunisia
Facebook: DiscoverTunisia