Pokud máte s novým rokem „vítr v peněžence“ a bankovní konto taky zrovna nepřetéká, zkuste se svými financemi nakládat s větší rozvahou. Určitě se tak dá ušetřit!
1. Plánujte – dlouhodobě i krátkodobě. Ujasněte si své priority a možnosti a stanovte si dlouhodobé finanční cíle. Plánování je však dobré praktikovat i u běžných denních nákupů – se seznamem se vyhnete nakupování zbytečností.
2. Veďte si jednoduchý finanční deník. Až zjistíte, kolik a za co utrácíte, odhalí rezervy, které můžete využít k úsporám. Pomoci vám může také internetové bankovnictví. „Díky službě Era osobní finance mohou klienti přehledně a podrobně sledovat své výdaje. Většinu běžných vydání, jako jsou platby za telefon, elektřinu nebo v marketech, umí systém sám rozpoznat a začlenit do kategorií, ostatní platby si klienti mohou třídit sami. Získají tak přesný přehled, kolik utratí například za domácnost, jídlo, oblečení, kulturu nebo sport. Zároveň jasně vidí, kde a na čem by mohli ušetřit,“ vysvětluje Martina Slavíková, tisková mluvčí Ery.
3. Plaťte kartou – ušetříte za poplatek, který vás stojí vybírání z bankomatu. Potřebujete-li hotovost, můžete využít třeba službu CashBack. U vybraných prodejců stačí zaplatit kartou nákup alespoň za 300 korun a požádat o vydání hotovosti. Zdarma můžete tímto způsobem vybrat až 1500 korun.
4. Zřiďte si internetbanking a smartbanking – ušetříte čas i peníze. Místo placení složenek na poště nebo zadávání papírových příkazů v bance provádějte platby jednoduše ze svého počítace nebo chytrého telefonu.
5. Mějte přehled v bankovních poplatcích. Pokud chcete na poplatcích zaplatit co nejméně, pak byste si měli nejprve ujasnit, kolik a za co vlastně platíte. Osobní účty jdou často přizpůsobit vašim potřebám, a platíte tak jen to, co využíváte.
6. Využívejte internetové obchody, vyberete si pohodlně doma a zboží bývá často levnější. Pro přehled využívejte porovnávače cen. Moderní technologie 3D Secure (poznáte dle loga při zadávání údajů karty) navíc zajistí vysokou bezpečnost on-line plateb. „Tento systém umožní potvrdit platbu až kódem, který přijde klientovi na mobilní telefon,“ říká Peter Demjanovič, ředitel útvaru Karty ČSOB a Ery.
7. Optimalizujte či konsolidujte splátky. Pokud máte více než jeden úvěr, je vhodné úvěry sloučit, a tím si zajistit nižší splátky i úroky. Informujte se o možnostech ve své bance.
8. Spořte a ušetřené peníze zhodnoťte. Obecné rozhodnutí ‚více spořit‘ většinou nefunguje. Raději si dejte konkrétní předsevzetí typu ‚uspořit měsíčně o pět set korun více‘. Ušetřené prostředky dejte zhodnotit na termínovaný vklad, na spořicí účet nebo investicí do fondů.
Foto: Depositphotos (1)