Aukce VIP panenek přinesla rekordních 2 953 000 Kč na programy UNICEF
Výtěžek 12. benefiční aukce panenek známých osobností, která se konala v úterý 25. listopadu v Českém muzeu hudby, dosáhl částky 2 953 000 Kč. Ta zajistí 4 921 dětem z nejchudších zemí světa komplexní proočkování proti šesti dětským smrtelným nemocem.
Článek je propagací organizace UNICEF. Web svetzeny.cz není jeho autorem a nemá vliv na jeho obsah.
V roce 2013 výtěžek z této aukce dosáhl výše 1 618 000 Kč.
„Letos jsme dražili o osm panenek méně než loni. Vůbec jsme se proto neodvažovali pomýšlet, že bychom v aukci mohli překonat výsledek z minulého roku. Dosažená částka je pro nás velkým překvapením. O to větším, že je za ní 4 921 konkrétních dětí, které nyní můžeme dát šanci na zdravý život,“ uvedla Pavla Gomba, ředitelka UNICEF ČR.
24 panenek pro letošní aukci připravili: Jan Činčera, Jitka Čvančarová, Terezie Dobrovolná, Josef Dvořák, Květa Fialová, Nadace Generali, Ivana Gottová, Tereza Herz, Jan Hřebejk, Klub přátel Tengenenge, Petr Kalouda, Simona Krainová, Weekend Max Mara, Sklárna Moser, Bára Nesvadbová, Olympijský tým ČR a Redakce sportu České televize, Liběna Rochová, Jan Saudek, Kateřina Smolíková, Vladimír Staněk, Robert Vano, Karel Voříšek, Zátiší Group, Valérie Zawadská.
Za nejvyšší sumy byly vydraženy panenky Petra Kaloudy (500 000 Kč), Zátiší Group (499 000 Kč) a Josefa a Jáji Dořákových (350 000 Kč).
Nejvýznamnějšími dražiteli byli Sanjiv Suri, filantrop a prezident společnosti Zátiší Group, a Andrej Babiš, ministr financí ČR.
O projektu „Adoptuj panenku a zachráníš dítě“ a benefičních aukcích
Na nemoci, proti kterým existuje očkování, každý rok umírá téměř 1,5 milionu dětí. Proto UNICEF ve více než 150 zemích rozvíjí očkovací programy, díky nimž je každoročně očkováno více než 100 milionů dětí. K dalším desítkám milionů dětí se však očkování stále nedostává...
Projekt „Adoptuj panenku a zachráníš dítě“ byl poprvé uveden v roce 1988 Italským výborem pro UNICEF pod názvem Pigotta Project. Český výbor pro UNICEF vyhlásil tento projekt v roce 2002.
Panenky jsou vyráběny dětmi i dospělými z celé ČR. Po zhotovení jsou opatřeny „rodným listem“, kde je uvedeno jméno panenky, datum jejího narození, země, kterou má představovat, a adresa jejího tvůrce. UNICEF pak panenky nabízí k symbolické adopci za částku 600 Kč, která odpovídá nákladům na očkování proti šesti hlavním dětským nemocem (spalničky, záškrt, černý kašel, dětská obrna, tetanus, tuberkulóza) za jedno dítě. Smyslem projektu je získat finanční prostředky pro celosvětové očkovací kampaně UNICEF, a to za použití panenky – symbolu, který znají všechny děti na světě.
Patronkou benefičních aukcí panenek je oděvní designérka Liběna Rochová. Partnerem je Národní muzeum, které pro jejich konání každoročně propůjčuje své prostory.
Autoři o panenkách:
Terezie Dobrovolná
Panenku pro aukci, motýlkovou vílu, jsem navrhla já a vytvořily jsme ji dohromady s mými dvěma dcerami. Chtěly se na tom také podílet, protože právě motýlková víla je jejich oblíbená pohádková postavička. Doufáme, že přinese hodně radosti.
Ivana Gottová
Je mi ctí, že jsem byla oslovena paní ředitelkou UNICEF k vytvoření panenky, která spolu s ostatními zachrání životy strádajícím dětem v Africe. Do projektu se s nadšením zapojily i dcery, Charlottka a Nellinka, a proto jsem rozhodnutí, jak by panenka měla vypadat, nechala na nich. Vzhledem k tomu, že Charlottka i Nellinka mají, i díky muzikálu Antoinetta – královna Francie, silný vztah k období Marie Terezie a šatům, které se v té době nosily, nebylo těžké rozhodnout se pro postavu, kterou sama Charlottka v muzikálu ztvárňuje, a to vnučku Marie Terezie – Marii Terezii Charlottu Bourbonskou. Pevně doufáme, že dražitelé přihlédnou i na čas, který jsme výrobě panenky s holčičkami věnovaly, a budou v dražbě velkorysí. Ten, kdo si panenku vydraží, od nás dostane jako bonus fotoknihu i s videem, jak panenka vznikala. Marii Terezii Charlottě Bourbonské přejeme, ať skončí v nějaké pěkně vyleštěné vitríně, kde bude dobře vidět a nebude se na ni moc prášit. Velké díky také Aleši Frýbovi, Ludmile Horké a Janě Zahradníčkové za jejich spolupráci při výrobě panenky.
Simona Krainová
Nápad vyrobit panenku mě velice oslovil, protože jsem do něj mohla vložit také kousek toho svého módního světa. Ve spolupráci s mou dvorní návrhářkou Kateřinou Geislerovou tak vznikla panenka, která vlastně představuje mě J. Pevně doufám, že se panenky vydraží za co nejvíce, pomoci je totiž skutečně zapotřebí. Loni jsem se stala vyslankyní dobré vůle UNICEF. Velice si vážím práce této organizace, protože ze své vlastní zkušenosti vím, že získávat peníze na pomoc není vůbec jednoduché. Protože jsem se účastnila již několika akcí, mimo jiné jsem navštívila centrální sklad UNICEF v Kodani, tak také vím, kolik práce a kolik energie za vší tou pomocí stojí. Je skvělé pozorovat, jak se opravdu všechny prostředky dostanou tam, kam mají, k dětem, a je pro mě velkou radostí tímhle zábavným a milým způsobem pomoci někomu na druhé straně světa.
Bára Nesvadbová
Moje letošní panenka se jmenuje Libuše. Je to feministka. Na rubu jejího pláště je vytištěn můj ryze feministický fejeton. Na obličeji má napsánu větu Karla Lagerfelda z jeho poslední přehlídky – „History is HerStory“, což je podle mého názoru velice hezký a zábavný slovní přesmyk, protože opravdu někdy dějiny mohou být pouze dějinami žen. S UNICEF spolupracuji už asi 4 roky a to kvůli jeho extrémní důvěryhodnosti. Prostě přesně víte, na co přispíváte a kam peníze směřují.
Karel Voříšek
Na panence jsem opět spolupracoval s výtvarnicí Markétou Houšteckou. Jmenuje se Ornélie Růžička, protože má celé šaty poseté korálky a kamínky Preciosa Ornela. Jsme na ni jako rodiče náležitě hrdí a posíláme ji do světa s těžkým srdcem, asi jako všichni autoři... Ale doufáme a věříme, vlastně jsme o tom přesvědčeni, že přinese hodně štěstí tam, kde je potřeba. Jednak tomu, kdo jsi ji koupí, a potom těm dětem, kterým pomůže. Aukce panenek UNICEF již po léta moderuji a taky i dražím. Atmosféra je pokaždé skvělá a každý rok doufáme, že vydražíme na pomoc dětem ještě víc peněz…A to se nám opravdu daří.
Fotografie z aukce
(Copyright všech fotografií: © UNICEF ČR)
Houslista Pavel Šporcl při koupi panenek UNICEF
Dívky představují panenky
Jana Saudka
Báry Nesvadbové
Jitky Čvančarové