Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vyzrát na podvodné emaily? 4 tipy, jak se chránit

Nenajde se asi jediný uživatel e-mailu, který by v uplynulých týdnech nedostal alespoň jednu „výzvu“ z banky nebo rovnou od exekutora. Pozor na tyto podvodné spamy, které vás můžou dostat do vážných potíží.

„Vážená klientko v zájmu vylepšení bankovních služeb vás žádáme, abyste nám sdělila své uživatelské jméno, heslo k internetovému bankovnictví a číslo mobilního telefonu pro ověření." Tak začínala zpráva, kterou našla naše čtenářka Hana ve svém mailu. Zpráva měla v záhlaví barevně vyvedené logo banky, a tak jediné, co Hanu zarazilo, byla spousta pravopisných chyb, ale přesto na něj podle instrukcí odpověděla. Za dva dny jí na mobil přišla žádost, aby potvrdila platnost internetové transakce, prý také jen ověřovací, a aby do formuláře na internetové adrese, kterou jí v SMS poslali, zadala připojený číselný kód.

Byl to samozřejmě podvod, banka si citlivé údaje svých klientů ověřovat nepotřebuje, protože je zná - resp. zná je její počítačový systém, který je zároveň chrání před kýmkoli nepovolaným, dokonce i před samotnými zaměstnanci. Každá žádost o získání údajů je jen podvodným útokem na vaše konto. Své uživatelské jméno ani heslo tedy nikomu nesdělujte.

Depositphotos_31067577_s

Obětí mnohem rafinovanějšího podvodu se stal manžel další naší čtenářky Jarmily K. V e-mailu našel exekuční příkaz k úhradě údajného několikatisícového dluhu. Název exekučního úřadu v Berouně souhlasil, adresa vypadala důvěryhodně a celý dokument byl dokonce označen číslem jednacím. A protože manžel paní Jarmily v minulosti několikrát měnil telefonního operátora, nebylo vyloučeno, že mu nějaký nedoplatek při střídání smluv mohl uniknout... Když si chtěl otevřít dokument, který měl obsahovat podrobnosti, nainstaloval si do svého počítače virus, který rázem převzal vládu nad všemi jeho uloženými hesly i kontakty. To ovšem muž netušil – a aby neměl oplétačky s exekutory, zaslal údajnou dlužnou částku na uvedené číslo účtu.

Podle sdělení Komory exekutorů ČR vám exekutor nikdy nezašle příkaz elektronickou, ale výhradně klasickou poštou jako doporučenou zásilku v obálce s modrým pruhem do vlastních rukou a s doručenkou.


Co dělat:

1. U e-mailu vymáhajícího jakoukoli úhradu neotvírejte přílohu, téměř jistě obsahuje počítačový vir. Celý e-mail proto hned smažte.

2. Pořiďte si do svého počítače některý z antivirových programů – i ty zdarma dokážou díky aktualizacím automaticky blokovat škodlivé e-maily ještě týž den, kdy je začnou podvodníci hromadně rozesílat.

3. Nikdy neposílejte peníze na neznámý účet.

4. Pokud jste je již poslali, obraťte se na policii. Šance na to, že se s nimi ještě shledáte, je však malá – podvodníci své účty do 24 hodin zase ruší, aby je nebylo možné dohledat.

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit