Pravidla venčení aneb pojistěte si svého mazlíčka
Stejně jako platí určité zásady pro lidi, jak se chovat ve společnosti, tak i procházka a dovážení s vaším psem by mělo mít nějaký řád. To proto, aby vše probíhalo v pohodě jak pro vás, tak pro vaše okolí. A to nejen oVánocích.
Své děti odmalička učíme (nebo bychom alespoň měli), jak se mají chovat nejen doma, ale také mezi lidmi a na veřejnosti. Vždyť žádný člověk není ostrov, jak řekl básník John Donne. Ale ani žádný pes, na což někteří páníčkové někdy tak trochu zapomínají.
DEJTE MU HRANICE
Všichni jsme to zažili. Neřízená chlupatá střela se řítí na naše štěně a my trneme, kde a jestli vůbec se zastaví. Anebo nenápadná loupež balonku v průběhu nevinné hry, která našeho chlupáče rozesmutní, protože si na lupiče netroufne... Kde jsou hranice dovádění a kde začíná ryzí uzurpátorství? Zvlášť ve městech je potřeba vnímat, že jsme součástí společenství pejskařů a ne všichni pejsci jsou velcí, odvážní, průbojní a excentričtí a páníčci nekonečně tolerantní. Proto pro nás Markéta a Kateřina z Hundebar.cz vytvořily takzvanou psí etiketu o pohodovém venčení chlupatých kamarádů. Nakonec všichni si chceme volné chvíle s našimi mazlíky užít na maximum a hlavně bez konfliktů!
POSLECHNOUT NA POVEL
Slušně vychovaný pejsek by se měl naučit, že důležití jste pro něj vy a vaše společná hra. Ostatní pejsci mohou být samozřejmě také kamarádi, ale je nutné se vždy ujistit, že ani od jednoho nehrozí žádný konflikt a všichni spolu mohou být bez roztržek. Pes naučený na společnou hru nevyhledává rozptýlení jinde a soustředí se na vás. Tím si ušetříte spoustu řešení jinde. Základní povel přivolání by měl zvládnout každý pejsek za všech okolností, a když na povel přiběhne, nechte ho chvíli u sebe, aby neodběhl ihned jinam, naučí se tak zůstat u vás.
CO BY VÁŠ HAFAN NEMĚL DĚLAT:
✘ Brát hračky cizím psům nebo dokonce dětem; vy taky nikomu nevytrhnete z ruky jeho mobil jen proto, že se vám líbí a chcete si ho vyzkoušet.
✘ Nekontrolovaně běhat a bez dovolení si hrát s cizími psy; respektujte, že některé psy může vyděsit, když k nim přiběhne cizí hafan, nebo dokonce celá smečka.
✘ Vynucovat si hru od ostatních lidí, dětí nebo psů.
✘ Napadat jiné pány nebo zvířata; ne všichni si chtějí hrát a ne všichni to mají dovolené.
✘ Skákat na jiné lidi a zvířata v parku; ujištění „on je hodný, nic vám neudělá“ není na místě, zkuste pochopit, že někdo o kontakt s cizím zvířetem nestojí.
✘ Být bez dozoru; i když třeba telefonujete nebo se staráte o své děti na procházce, vždy sledujte, kde máte svého čtyřnohého svěřence.
Když chcete mít jistotu
Být zodpovědný za svého mazlíčka, je důležité. Dáváte tím nejen dobrý příklad svým dětem, ale i ostatním chovatelům. V novele občanského zákoníku došlo navíc k významné změně právě v odpovědnosti vlastníka zvířete. Zatímco dříve jeho majitel odpovídal za škodu pouze tehdy, když ji prokazatelně zavinil – například neuvázal psa, ten utekl a způsobil dopravní nehodu – dnes platí takzvaná objektivní odpovědnost. Tedy majitel je za škodu způsobenou zvířetem odpovědný vždy. Pro tyto případy nabízí třeba Generali Česká pojišťovna pojištění zvířat Mazlíček, které se vztahuje nejen na škody způsobené vaším mazlíčkem jiné osobě či zvířěti, ale také na jeho ošetření a další výdaje.