Přejít k hlavnímu obsahu

5 znaků chování toxické matky: Vzbuzování pocitů viny je jen špičkou ledovce

Před pár lety se o tom šeptalo pouze v ordinacích psychologů, dnes je to téma, o kterém se diskutuje naprosto běžně. Nezdravé vztahy mezi rodiči a dítětem mohou mít totiž negativní dopady na život ještě dlouho poté, co člověk překročí pomyslnou hranici dospělosti. I to je důvodem, proč mnozí z nás vyhledávají pomoc terapeutů. A pokud jde o model vztahu matka a dcera, bývá to zpravidla opravdu bolavý a velmi svazující problém.

Slovo„toxický“ ve spojení s nějakým člověkem je dnes naprosto běžným výrazem zejména mezi mladšími ročníky. Označuje člověka, který si pořád na něco a na někoho stěžuje, je věčně nespokojený, viní ostatní lidi z toho, že není šťastný, vyhledává konflikty a ve všem vidí problém. Cokoliv řeknete, je špatně, nebo to hned otočí proti vám. Je to zkrátka někdo, koho úplně nevyhledáváte, protože z vás vysaje poslední ždibec energie a spolehlivě vás otráví.

Vliv toxické matky

Zatímco u cizích lidí není problém je jednoduše odstřihnout, pokud jde o matku, není to vůbec jednoduché. A je jedno, zda se s ní vidíte každý týden nebo jen o Vánocích. Toxická matka totiž ovlivnila váš život už jen vaší výchovou a jejího vlivu se tak není jednoduché zbavit. „Dopadem takové výchovy bývají například deprese, úzkosti, problémy s vyjádřením emocí nebo nezdravé vztahy s ostatními,“ uvádí newyorská psycholožka a mediální poradkyně Michele Goldmanová z nadace Naděje pro výzkum deprese. A pozor, vůbec to neznamená, že je vaše matka saň, která na vás nutně byla (nebo je) jenom zlá a nepřející. Toxicita se může projevit mnoha různými způsoby, že si to člověk kolikrát ani neuvědomí. Jak ji poznat? A jak takový problém řešit?

Mohlo by se vám líbit

Andrea 42 lete "Tohle nedělej, jez pomalu a hlavně se usmívej." Na to, jak výchova rodičů naplní život dítěte strachem a pochybnostmi, vzpomíná paní Andrea

Každý rodič se snaží, jak může, aby vychoval dítě co možná nejlépe. Přesto se jako rodiče dopouštíme celé řady omylů, které, ač si to neuvědomujeme, mohou naše potomky poznamenat na celý život. O svůj život se s redakcí podělila paní Andrea.
svetzeny.cz

Ponižuje vás

Třeba tak, že s oblibou vypráví na rodinných oslavách, co jste vyváděla jako dítě. Nevinné vtípky, dobře míněné rady a různé škodolibé poznámky vypadají na první pohled vlastně v pohodě, ale o to víc bolí.

Zpochybňuje vaše pocity

„Ty jsi unavená? To já jsem taky byla, když jsem přišla z práce a my jsme to měli těžší, nebyly takové vymoženosti jako dneska.“ Tyhle věty prostě chápající a empatická máma nevypustí z pusy. Zpochybňování toho, jak se cítíte, je u toxického vztahu bohužel běžné. Matka by vás měla pochopit a vyslechnout a ne vám vysvětlovat, že to, jak se cítíte, vlastně není v pořádku. Jinými slovy jste rozmazlená, zhýčkaná a nic nevydržíte.

Manipuluje s vámi

Jak taková manipulace vypadá? Může mít podobu třeba těchto vět. „No jo, zavoláš, jenom když mě potřebuješ.“ „To je ti zatěžko se zastavit nebo o sobě dát alespoň vědět?“ „Vždyť já to s tebou myslím dobře.“ Manipulativní rodič chce prostřednictvím citového vydírání dosáhnout svého a je mu jedno, co chcete nebo cítíte vy.

Čtěte také: Toxický vztah: Jak zjistit, že v něm žijete?

Během života si člověk tvoří sociální bubliny a skupinky, do kterých sám patří. Sám pak rozhoduje, koho do svých bublin vpustí, a koho naopak ne. Lidé, kteří jsou vám nejblíže, by vás měli mít rádi, pomáhat vám a nechat vás, abyste se svobodně rozhodli, co od života chcete. Když však narazíte na někoho, kdo okolo vás vytváří nezdravé a toxické prostředí, je to problém. Dokonce onu toxicitu ani sami nepozorujete, ale je důležité si to uvědomit. Jak zjistit, že žijete v toxickém vztahu?

Vzbuzuje pocity viny

Toxická matka je mistryně v tom, že ve vás nepřímo vzbuzuje pocit, že za všechno, co se jí v životě stalo špatného, můžete vy. Pokud jste během dětství a dospívání často cítili vinu, ať už za cokoli, je jednoznačně chyba na straně rodiče. Takto zdravý láskyplný vztah prostě nevypadá.

Kritika na každém kroku

Cože? Jedete na drahou dovolenou, místo abyste raději šetřili nebo konečně splatili hypotéku? No tak to děláte špatně. Chybičky najde toxický rodič i na tom, jak vychováváte děti, jak se stravujete nebo co děláte ve volném čase. Pochvala? Ne, na tu můžete zapomenout.

Jak se postavit k tomu, že máte toxickou matku

Psychoterapeutka Mgr. Tereza Malimánková na svém webu www.koucink-psychoterapie.cz radí otevřít u sebe téma hranic. Uvědomte si, které vtahy vám něco dávají a ve kterých jste naopak zneužíváni. Snažte se být co nejvíce samostatní, abyste nebyli na rodičích závislí a zvažte, jak často se s nimi chcete skutečně vídat. Vhodná je psychoterapie, během které si uvědomíte, kde jsou kořeny vašich současných problémů a následně je také odstraníte. Mějte na paměti, že matku potažmo rodiče změnit nemůžete, ale je ve vaší moci ovlivnit své chování vůči nim. Neznamená to, že je musíte zavrhnout a přestat je vídat. Jen jim už nedovolíte, aby váš život ovlivňovali nebo vás zraňovali.

Zdroj článku