Komerční článek - Od příštího roku u nás začne platit nový občanský zákoník. Poměrně výrazně mění postavení nájemce i pronajímatele nemovitostí. A co je nejdůležitější – změny se vztahují i na nájemní smlouvy uzavřené před lednem 2014. Zkontrolujte si proto, zda vaše smlouva odpovídá novým podmínkám.
Propagace značky Re/max.
SvetZeny.cz není jeho autorem a nemá vliv na jeho obsah.
Domácí zvíře s vámi smí bydlet i bez souhlasu majitele
Marně hledáte nájem, kam by se s vámi mohl nastěhovat i váš domácí mazlíček? Už nemusíte. Od nového roku s vámi smí zvíře bydlet i bez souhlasu pronajímatele. Zákon výslovně stanoví jedinou podmínku: mazlíček nesmí způsobovat pronajímateli a obyvatelům domu „nepřiměřené obtíže“. Co přesně si pod tímto pojmem představit, určí v případném sporu soud.
I v nájmu můžete podnikat
Podobné podmínky platí i v případě, že chcete z pronajatého bytu pracovat nebo v něm podnikat. Pronajímatel nově nemusí vyslovit souhlas s podobnými aktivitami nájemce. Odborníci z realitní kanceláře RE/MAX přesto doporučují vyhradit si zanesení práv tohoto typu i do nájemní smlouvy, abyste předešli případným problémům.
Část bytu můžete nově pronajmout
Od ledna můžete pronajmout část bytu dalšímu nájemci, a to opět bez souhlasu pronajímatele. Jedinou podmínkou je, že musíte i vy sami byt nadále trvale obývat. Změnu musíte do 2 měsíců pronajímateli oznámit, jinak vás může z bytu vystěhovat. Tato změna výrazně ulehčí život například studentům při hledání pronájmu bytu v Praze.
Stěhuje se k vám přítel nebo čekáte miminko? Oznamte to majiteli.
Oznamovací povinnost v případě zvýšení počtu členů domácnosti platí i dnes. Pokud tak neučiníte, může jít opět o důvod k ukončení nájemní smlouvy. Podle nového občanského zákoníku může pronajímatel stanovit maximální počet osob, které mohou byt obývat za vyhovujících podmínek z hlediska pohodlí a hygieny.
Náš tip! Je vás více a přemýšlíte o pronájmu domu? Občanský zákoník nově upravuje i tuto problematiku. Zajistí vám tak maximální ochranu i v případě pronájmu bytu v rodinném domku.
Obtěžuje vás soused? Zakročit už můžete i sami
V případě narušení výkonu vašich práv nájemce sousedy, se nyní můžete obrátit na příslušné instituce sami. Nemusíte tedy čekat, až problematickou situaci vyřeší sám pronajímatel. Oddechnou si tak zejména ti nájemci, jejichž byt vlastní majitelé žijící v zahraničí nebo na druhém konci republiky.
Pozor! Nový občanský zákoník myslí i na úpravu postavení pronajímatelů. V případě výpovědi nájemní smlouvy pro závažné porušení vám zbyde jen měsíční lhůta na vystěhování. Výčet důvodů výpovědi přitom nový zákon nechává otevřený. Pronajímatel už vám také po skončení smlouvy nemusí hledat žádnou bytovou náhradu.