Pokud se chcete vyvarovat jednorázovému použití živého stromku i jeho umělohmotné podobě, můžete si pořídit stromek v květináči a pak ho zasadit třeba na zahradu. I to lze, jen je nutné pečlivě zvolit, kde rostlinu koupíte, a dobře promyslet, zda se o ni dokážete správně postarat.
Prvním nešvarem bývá porušený kořenový bal. K němu dochází už při výsadbě stromku, tedy ještě předtím, než si ho koupíte. Stromek sice po nějakou dobu vypadá dobře, ale později zajde. Důležitá je také velikost nádoby a dostatečná aklimatizace. Ta probíhá před chvílí, kdy stromek zaujme slavnostní místo ve vašem obývacím pokoji, i poté, co uklidíte vánoční výzdobu. A je to docela dlouhý proces, kdy rostlinu postupně připravujete na teplo, abyste ji po svátcích zase otužovali.
Na zahradu proto doporučujeme koupit stromek v zahradnictví a vánoční stromeček si půjčit. Je to vlastně stejné, jako když si nevěsta v salonu vybere šaty, které po vdavkách zase vrátí. Navíc máte jistotu, že o něj bude dobře postaráno.
Jak to funguje?
Na webových stránkách si snadno vyberete stromeček, který si chcete půjčit, a zaplatíte půjčovné. To se liší, nicméně obecně lze říci, že se průměrná cena pohybuje okolo 1 000 Kč. Na výběr jsou různé druhy, například smrk pichlavý, borovice lesní, jedle kavkazská a další – záleží na každé z půjčoven.