Reklamy na čisticí prostředky na vás dennodenně útočí s „lákavou“ nabídkou, že z vašeho okolí odstraní všechny bakterie.
Ale už nedodávají, že to není zas až tak ve vašem zájmu, neboť váš imunitní systém tím ztrácí možnost získat odolnost a naučit se poznávat, co je vážně škodlivé. Naopak je zbytečně drážděn všemožnými chemikáliemi. Takže:
* V bytě by samozřejmě neměla být viditelná špína. Pokud to lze, odstraňte ji pouze čistou vodou, popřípadě s decentním přídavkem octa, lihu, citronové šťávy, odvaru z bylin či neagresivního saponátu.
* Více pozornosti než likvidaci „bakterií“ věnujte pravidelnému a účinnému odstraňování prachu (jehož součástí jsou roztoči). K tomu žádné saponáty nepotřebujete – stačí kvalitní vysavač a antistatická utěrka… Domácí mazlíček vám v tomto směru sice trochu práce přidá, ale nevyřešíte to tím, že ho vykoupete v dezinfekčním roztoku. A radši než živého pejska z bytu odstraňte všechny zbytečné „lapače prachu“ – od těžkých závěsů či koberců až k záplavě bibelotů na poličkách.
* Na mimořádně zamazané oblasti domova použijte silnější kalibr čisticího prostředku, ale pouze jednorázově – ono momentální znečištění je přece také jen jednorázové. Ať už se to týká úklidu po malířích, nebo po nájezdu hordy zablácených dětí.
* Určitě je nezbytné odstranit veškerá ložiska plísně a hniloby. V tomto směru se poraďte s odborníky a zbavte se nejprve příčiny (např. vlhkosti ve zdech), a teprve potom následků. Žít neustále v prostoru prosyceném protiplísňovým přípravkem není o mnoho zdravější než žít v té plísni…