Nekupujte igelitové sáčky, ale plátěné
Látkové sáčky jsou sice na první pohled větší investicí, protože za jeden dáte více než za celé balení igelitových. Jenže jen málokdo dnes už oplachuje použité mikrotenové pytlíky, aby je mohl znovu používat. A i kdyby ano, nevydrží dlouho, takže se nakonec protrhnout a stejně skončí v koši. Tím spíš když si na ně v obchodě nalepíme čárový kód po zvážení ovoce nebo zeleniny, který pak nejde odtrhnout, aniž by se pytlík zničil..
Plátěné sáčky vám udělají službu delší i lepší. V případě ušpinění je jednoduše hodíte do pračky a po uschnutí můžete v jejich používání pokračovat. Navíc i v obchodech jsou dnes už zvyklí, že si je lidé nosí, takže se nemusíte bát problému.
Vyrobte si čisticí prostředky
Víte, že máte doma spoustu pomocníků, jimiž můžete nahradit chemické čisticí prostředky? Je to tak!
Octem odstraníte vodní kámen, mastnotu i nečistoty. Třeba na vyčištění rychlovarné konvice je přímo přeborník. Stačí do ní nalít ocet asi do čtvrtiny, převařit a pak dobře vypláchnout vodou. Uvidíte, že usazený vodní kámen bude pryč.
A když octem zalijete slupky od citrusů, tak aby nekoukaly, a necháte v dobře uzavřené sklenici louhovat pár týdnů, vznikne univerzální čistič. Ten je dobré přecedit, přidat trochu alkoholu, aby vydržel, a nalít do rozprašovače. Je to snadné, praktické a užitečné.
Nepoužívejte věci jednorázově
Dobrým příkladem za všechny jsou kelímky na kávu, kterých se zvláště ve velkých městech vyhodí stovky denně. Proč si ale nepořídit vlastní, že? Na trhu jich je nepřeberné množství i typů, takže můžete mít skleněný, plastový, z bambusových vláken nebo dokonce z recyklovaných jednorázových papírových kelímků.