Probuzená zahrada se záhony plnými cibulovin nás nabíjí energií. Záleží však také na tom, do jakých tónů ji vyladíte.
Fialová a žlutá, stejně jako modrá a oranžová jsou podle teorie barev komplementárními barvami. Když cibuloviny s květy v těchto barvách vysadíte hustě k sobě, vznikne největší možný kontrast – a zaujme na první pohled. Taková výsadba samozřejmě vyžaduje trochu tvůrčí odvahy. Nebudete jí litovat – právě na jaře je takové energií nabité pestrobarevné osázení mnohem příjemnější než kombinace jemných pastelových odstínů. Požadovaný efekt však nezávisí jen na kombinaci barev. Důležité je také zvolit pro výsadbu dostatečně velkou plochu. Pokud na podzim vsadíte na záhon tu hrstku cibulí narcisů, tam hrstku cibulí tulipánů, mezi rašícími trvalkami se sice na jaře objeví pěkné barevné skvrnky, ale nevznikne impozantní ohňostroj barev.
Náš tip: Pokud chcete záhon osadit různými druhy a odrůdami, před výsadbou všechny cibule promíchejte v kbelíku. Do půdy pak přijdou naprosto náhodně, a na jaře bude výsledkem přirozeně působící záhon. Pokud jste na podzim promeškali čas pro výsadbu cibulovin, a přesto byste si chtěli užít jejich jarních květů, můžete sáhnout po rychlených rostlinách, které se teď všude prodávají, a umístit je v nádobách na terasu. Po odkvětu cibule až do podzimu uskladněte na suchém, chladném a tmavém místě.
Naproti tomu cibuloviny na záhonu zůstanou v půdě. Odkvetlé květy vždy odstraňte co nejdříve, aby se rostliny zbytečně nevysilovaly nasazováním semen. Naproti tomu listy nechte, dokud úplně nezežloutnou. Zdravé a silné cibule pak mohou přejít do fáze vegetačního klidu, ve které setrvají až do dalšího jara prozářeného nádhernými barvami květů.