Artyčoky jsou nejen vyhlášenou pochoutkou, ale i okrasnou rostlinou. Odrůdám méně náročným na teplo se daří i u nás. Vyzkoušejte to!
Pokud jste se zatím k pěstování artyčoků neodhodlali, zkuste to napřesrok: Od února je můžete vysévat do malých květináčků a v půli května přesadit na slunný záhon s půdou bohatou na humus. V roce výsadby však ještě neočekávejte velkou úrodu, sklizeň začíná až v září.
Pro kuchyňské zpracování odřízněte vrcholky stonků s mladými, dosud uzavřenými úbory a povařte je 30 minut v osolené vodě. Hodí se k nim česneková majonéza nebo zálivka z citronů a bylinek. Pokud byste čekali, až se květenství otevřou, masité palisty by ztuhly a jemné květní lůžko by chutnalo suše.
V kuchyni se teď už artyčoky nedají využít, přesto jsou jejich modrofialové růžice na záhonu nebo ve váze krásnou dekorací. Před příchodem zimy rostliny překlopte košem a kolem něj navršte spadané listí. Potom můžete od června následujícího roku sklidit mnoho tlustých růžic.
Rada: Artyčoky k jídlu se sklízejí se stonkem dlouhým zhruba 10 cm. Chcete-li je naaranžovat do vázy, seřízněte stonek níž.
Foto: Depositphotos (1)