Málokomu chybějí na zahradě růže. Najít pro ně dobrou společnost je někdy stejně těžké jako vybrat správnou odrůdu.
Doprovod sluší především vzrůstným keřovým, pnoucím nebo půdopokryvným růžím. Naproti tomu záhonové a miniaturní růže a čajohybridy jsou zpravidla příliš náročné a citlivé na případnou konkurenci ze strany doprovodných rostlin.
I v případě silných růží byste vždy měli pečlivě zvážit, zda a jaké konkurenci je lze vystavit. Nejlepšími doprovodnými rostlinami jsou trsnatě rostoucí trvalky a letničky, které se nekontrolovaně nerozrůstají: například zvonek broskvolistý, náprstník, černucha nebo lnice. Předností obou posledně jmenovaných rostlin je navíc jemný vzhled – díky němu nebrání proudění vzduchu, což je důležitou prevencí rozvoje houbových onemocnění.
V každém případě byste jako doprovod pro růže měli vybírat jen rostliny, které mají stejné nároky na stanoviště, tedy slunné místo v úživné, propustné a mírně vlhké půdě. V tomto ohledu jsou výjimkou růže a levandule: tato osvědčená kombinace nádherně prospívá na mnoha místech, ačkoli přirozeně se obě rostliny nesetkávají, jelikož pocházejí z rozdílných geografických oblastí. Klasická je také kombinace pnoucích růží a plaménků. Růže by před přisazením plaménku měly na stanovišti růst nejméně dva roky. Abyste se vyvarovali dlouhodobé konkurence a usnadnili si péči, můžete obě rostliny vysadit k protějším stranám růžového oblouku nebo ke dvěma sousedním obeliskům. Trvalky byste měli vysazovat do vzdálenosti nejméně 50 cm od růží. Jinak by doprovod připravoval růže o světlo, vodu a živiny.
Při výběru doprovodu pro růže hraje důležitou roli rovněž tvar květů. Ideální jsou jemná květenství kontryhelu či mavuně nebo vysoká štíhlá květenství straček či šalvěje hajní, která kontrastují s velkými kulovitými květy růží. Kombinace barev je především věcí vkusu. Růžové růže vedle modrých, bílých a stříbrnolistých trvalek působí romanticky, výrazná je naopak kombinace žlutých růží a fialových doprovodných rostlin.
Foto: Depositphotos (1)