Za oknem vypadají jako hejno motýlů – pěstovat je v obývacím pokoji není ani příliš drahé, ani náročné.
* Nejjednodušší je pěstování druhů, kterým vyhovuje pokojová teplota a nepotřebují období klidu. Příkladem je můrovec (Phalaenopsis) – pokojová orchidej s obrovskou nabídkou odrůd v nejrůznějších velikostech. Má trvanlivé květy, a navíc stále tvoří nová poupata, takže krášlí pokoj několik měsíců v roce. Odrůdy nesoucí jeho jméno jsou podobně nenáročné na péči. Tak například křížence označované Dendrobium phalaenopsis potřebují rovněž vyšší teploty, vydrží celoročně v teple, a aby kvetly, nepotřebují období klidu. Také rozmanité odrůdy rodů Cambria a Miltonia budou v podmínkách obývacího pokoje dobře prospívat. Kdo má chladnou místnost, může si troufnout i na orchideje, které vyžadují klidové období, jako je Dendrobium nobile. Jako stanoviště jsou ideální zpravidla světlá místa obrácená na východ nebo západ, kam nesvítí silné sluneční paprsky.
* Největším nebezpečím pro všechny druhy orchidejí je hniloba, která vzniká v důsledku přemokření. Proto nikdy nenechávejte ve vnějším květináči vodu. Zajistěte ale důkladnou zálivku – nejlépe to půjde, když celý květináč ponoříte do vědra s vodou, aby se propustný substrát mohl nasáknout.
* Dá se říci, že orchidejím vyhovuje „láskyplná nedbalost“ – jednou za týden je na dvě minuty ponořte a jednou za čtrnáct dní je přihnojte hnojivem pro orchideje. Mají-li hodně světla, ale žádné letní slunce, víc už nepotřebují.
Foto: Depositphotos (1)