Pestře zbarvené podzimní listí je sice krásné, ale přináší spoustu starostí. Sotva ho shrabete, snese se z koruny stromu další anebo přinese listí odjinud první poryv větru.
Zatímco na záhonech, pod keři a pod stromy může listí zůstat, z trávníku a hladiny zahradního jezírka byste je měli důsledně odstranit. Spadané listy trávu dusí, ve vodě se zase rozpadají a snášejí ke dnu, kde tvoří jemné bahno. Na zahradních pěšinách a příjezdových cestách může být spadané listí dokonce nebezpečné, protože za ranní mlhy nebo po dešti klouže.
Hrábě jsou základ
Nejvhodnějším nástrojem na hrabání listí stále zůstávají švédské hrábě. Dají se pořídit lehké plastové nebo kovové, které jsou sice těžší do ruky, zato však bytelnější. Stále častěji je na veřejných prostranstvích i v zahradách slyšet vysavače a foukače listí. Pokud vysavač vlastníte, pokuste se být alespoň trochu ohleduplní ke svým sousedům a použijte foukání, protože je méně hlučné než vysávání. Nejtišší chod mají stroje poháněné elektrickými akumulátory.
Kam s ním?
* Malé množství pojme kompost, kde se s výhodou promíchá se zahradním odpadem plným živin, jako je posečená tráva.
* Z rozlehlejšího trávníku posbírejte suché listí zahradní sekačkou, která listy rozseká a ty se pak rychleji rozkládají. Je-li listí mnoho, postavte ještě jeden dodatečný kompostér z králičího pletiva vyhrazený pouze spadanému listí.
* Čistá listovka má nižší pH, a je proto ideálním substrátem pro vřesovištní rostliny, jako jsou pěnišníky nebo borůvky.
* Rozkladné procesy urychlíte, když do navršené hromady přimícháte trochu vyzrálého kompostu, rohovinovou drť anebo urychlovač kompostu. Podobný zásah pomůže i pomalu tlejícímu listí z dubů a ořešáků.
* Spoustě rostlin, jako jsou růže nebo kamélie, poslouží navršené listí jako spolehlivá zimní ochrana. Trocha klestu pak zabrání, aby uletělo s prvním větrem.
Náš tip: Úkryt pro ježky
Na podzim nejenže padá spousta listí, ale často přibude ještě odpad po řezu stromů a keřů. Využijte materiál, který máte k dispozici, a udělejte z něj zimní skrýš pro ježky. Nejprve vztyčte pevnou základní konstrukci ze silnějších větví, která by měla připomínat stan. Na ni navršte listí a navrch položte ještě pár větví, které nedovolí, aby vrstvu listí odnesl vítr. Pro ježčí úkryt zvolte nerušené a před rozmary počasí pokud možno chráněné místo, třeba pod nějakým neopadavým keřem. Během října a listopadu se ježci připravují na zimování. Ukládají se, když teplota klesne pod –5 stupňů Celsia.
Foto: Depositphotos (1)