Pokud to máte v plánu, teď je vhodná doba. A nebojte se – není to těžké. S vhodnými nástroji a trochou odhodlání a pečlivosti to zvládnete bez potíží.
Ani času nepotřebujete příliš mnoho. Pokud není plocha příliš velká, lze všechny práce zvládnout za odpoledne.
- Příprava půdy: Kultivátorem nejprve půdu kompletně zpracujte. Je to jednodušší než převracení půdy lopatou. Přístroje si můžete vypůjčit v odborných prodejnách (na půl dne zaplatíte zhruba 600 korun a zálohu od 5000 Kč).
- Odstranění pevných nečistot: Vysbírejte kořeny a větší kameny.
- Rovný povrch: Dřevěnými hráběmi půdu důkladně srovnejte.
- Válcování: Zhutněte připravenou plochu válcem. Pokud zůstanou i po válcování patrné nerovnosti, vyrovnejte je hráběmi. (Také válec si lze půjčit: půlden přijde zhruba na 100 korun.)
- Výsev: Osivo vysypte do vaničky a pravidelnými pohyby ho za pomalé chůze rozhazujte po ploše. Pokud jste to ještě nikdy nedělali, vyzkoušejte si to nejdříve s pískem.
- Zahrabání osiva: Hráběmi osivo lehce zapravte do půdy. Lepší kontakt s půdou usnadní klíčení a uchycení.
- Opětovné válcování: Podélným i příčným směrem znovu přejeďte osetou plochu.
- Zavlažení: Rozprašovač plochu stejnoměrně zavlaží. Svrchní vrstvu půdy je teď nutné udržovat neustále vlhkou, a to i po vyklíčení prvních rostlin. Při suchém počasí zavlažujte čtyřikrát až pětkrát denně asi 10 minut, protože během klíčení a krátce po vyklíčení jsou mladé trávy na sucho nejcitlivější.
DALŠÍ PÉČE
● Podle počasí a osiva trvá vyklíčení jeden až tři týdny. Proces urychlí teplota půdy nad 10 ºC.
● Když trávy vyrostou do výšky 8 až 10 cm, následuje první sekání na 5 až 6 cm. Nože sekačky musejí být ostré. Tupé nože ještě ne příliš pevně zakořeněné trávy vytrhnou z půdy a zanechají roztřepené okraje.
● Po prvním posekání můžete aplikovat dlouhodobě působící hnojivo pro trávník.
● Když se travní drn po odnožení jednotlivých rostlin uzavře, lze ho začít plně zatěžovat.