Bodnutí včelou způsobuje bolest, zánět i alergickou reakci
Včela je bezesporu nejdůležitější živý tvor na planetě. Přesto její štípnutí patří mezi nejméně příjemné zážitky, které si chceme z pobytu v přírodě odnést. Navíc jakmile včela bodne, její žihadlo s vroubky v ráně zůstane a sama umírá. Na včelí jed obsažený v žihadle reaguje každý jedinec jinak, záleží na síle imunitního systému a na tom, zda jste na bodnutí hmyzem alergičtí.
„Po bodnutí včelou, vosou, či sršní se nám do krve dostane malá dávka jejich jedu. Vše závisí na tom, jak náš organismus na tento jed zareaguje. Může způsobit jen místní reakci v podobě svědění a bolesti, ale také může člověka ohrozit na životě. Zvláště nebezpečné jsou bodnutí do krku či jazyka. Také mnohačetná bodnutí mohou znamenat vysoké riziko, kdy může dojít až k selhání ledvin. Pokud je člověk na hmyzí jed alergický, smrtelné pro něj může být i jediné bodnutí. Alergický člověk bude mít po bodnutí dechové a polykací potíže, bude zmatený a postupně může dojít k rozvoji anafylaktického šoku, ztrátě vědomí až smrti,“ popisuje MUDr. Jaroslava Paduchová, primářka Dětského oddělení z Rokycanské nemocnice.
Pokud vás včela píchne, je třeba jednat rychle a žihadlo co nejrychleji vyjmout. Můžete ho vyškrábnout, vyndat vydezinfikovanou pinzetou nebo vytlačit jako třísku, aby se zamezilo dalšímu uvolňování jedu z váčku. Ránu poté omyjte pod studenou vodou a zchlaďte, případně ledujte. To platí všeobecně pro úplně všechna bodnutí hmyzem.