Přejít k hlavnímu obsahu

Alergie na žihadla: Co dělat, když vás štípne vosa, včela nebo sršeň a jaký je v tom rozdíl

Štípnutí hmyzem může být pro někoho jen nepříjemností, pro jiného však vážným zdravotním problémem. Rozdíly mezi štípnutím vosy, včely a sršně mohou být značné, proto je dobré vědět, jak je rozpoznat a jak správně reagovat.

Hmyzí štípance většinou zčervenají a svědí jen malou chvilku nebo pár dní, jenže to neplatí ve všech případech. Po bodnutí vosy, včely nebo sršně mohou místa vpichu pěkně opuchnout. Proto mějte vždy v lékárničce gel proti alergiím nebo alespoň octanovou mast. Přesně tu, kterou znáte z obkladů na vymknutý kotník... Takže s ní v lékárničce vyřešíte případně dva zdravotní problémy jedním přípravkem.

Bodnutí včelou způsobuje bolest, zánět i alergickou reakci

Včela je bezesporu nejdůležitější živý tvor na planetě. Přesto její štípnutí patří mezi nejméně příjemné zážitky, které si chceme z pobytu v přírodě odnést. Navíc jakmile včela bodne, její žihadlo s vroubky v ráně zůstane a sama umírá. Na včelí jed obsažený v žihadle reaguje každý jedinec jinak, záleží na síle imunitního systému a na tom, zda jste na bodnutí hmyzem alergičtí.

„Po bodnutí včelou, vosou, či sršní se nám do krve dostane malá dávka jejich jedu. Vše závisí na tom, jak náš organismus na tento jed zareaguje. Může způsobit jen místní reakci v podobě svědění a bolesti, ale také může člověka ohrozit na životě. Zvláště nebezpečné jsou bodnutí do krku či jazyka. Také mnohačetná bodnutí mohou znamenat vysoké riziko, kdy může dojít až k selhání ledvin. Pokud je člověk na hmyzí jed alergický, smrtelné pro něj může být i jediné bodnutí. Alergický člověk bude mít po bodnutí dechové a polykací potíže, bude zmatený a postupně může dojít k rozvoji anafylaktického šoku, ztrátě vědomí až smrti,“ popisuje MUDr. Jaroslava Paduchová, primářka Dětského odděleníRokycanské nemocnice.

Pokud vás včela píchne, je třeba jednat rychle a žihadlo co nejrychleji vyjmout. Můžete ho vyškrábnout, vyndat vydezinfikovanou pinzetou nebo vytlačit jako třísku, aby se zamezilo dalšímu uvolňování jedu z váčku. Ránu poté omyjte pod studenou vodou a zchlaďte, případně ledujte. To platí všeobecně pro úplně všechna bodnutí hmyzem.

Mohlo by se vám líbit

Klíšťata útočí: Jak se před nimi chránit a jak poznat, že jste se nakazili

Klíšťata se dnes nevyskytují jen v lesích, můžeme na ně narazit v městských parcích, na zahradách a kdekoliv v přírodě. Protože klíšťata přenášejí různé nebezpečné nemoci, měli byste být vždy ve střehu. Pokud klíště najdete, je důležité ho včas a správně odstranit. Přečtěte si, jak se nemoci způsobené klíštětem projevují, a jak se chránit, abyste riziko nákazy snížili na minimum.
svetzeny.cz

Vosa vás může bodnout několikrát za sebou

Narozdíl od včely vám žihadlo od vosy v kůži sice zabodnuté nezůstane, ale i tak může způsobit silnou alergickou reakci. Navíc, oproti včele, vás může vosa bodnout opakovaně. Její jed, stejně jako včelí nebo sršní, obsahuje tzv. biogenní aminy a další látky, které mají na svědomí bolestivé zánětlivé reakce.

Info ikona
V létě pozor na bodnutí hmyzem, zejména u alergiků

Bodnutí sršněm je bolestivější než od vosy

Sršeň vypadá dost děsivě a není divu, že její bodnutí se bojí snad každý z nás. Uklidnit vás může fakt, že když nebudete sršeň nijak dráždit, je pravděpodobné, že nezaútočí. Obzvláště opatrní byste pak měli být v blízkosti sršních hnízd a držet se od nich ve vzdálenosti alespoň 4 metrů.

Bodnout vás mohou samci i samice, ale samičí kusadla obsahují jed. Ačkoli sršně obsahují jedu mnohem méně než vosy, bodnutí je daleko bolestivější a následky odeznívají několik dnů. Je to tím, že žihadlo je delší a proniká hlouběji pod kůži. Rána navíc může začít hnisat, proto místo vpichu kontrolujte a v případě potíží vyhledejte lékaře.

Mohlo by se vám líbit

Před mrtvicí tělo vysílá jasné signály: Díky FAST testu je okamžitě rozeznáte a zachráníte si život

U mozkové mrtvice jde především o čas. Její důsledky lze výrazně zmírnit, pokud jsou příznaky rozpoznány co nejdříve a postiženým je v nemocnici poskytnuto rychlé lékařské ošetření. Většinou se mozková příhoda ohlašuje charakteristickými příznaky již před jejím samotným propuknutím. Jde o náhlé krátkodobé poruchy řeči nebo o pocit necitlivosti ve tváři či v končetinách. Pokud takové příznaky pozorujete na sobě nebo někom v okolí, ihned vyhledejte lékaře.
svetzeny.cz

Co dělat, když jste alergičtí

Podle závažnosti se rozlišují místní alergické reakce a celkové alergické reakce, tzv. systémové reakce. Celková alergická reakce se vyznačuje potížemi, které nemají žádnou souvislost s místem vpichu. V takovém případě je podle Národního zdravotnického informačního portálu důležité rychle poskytnout první pomoc! Všeobecně existují tři typy reakcí na hmyzí bodnutí. Nealergická reakce se projeví bolestí, otokem a začervenáním v okolí vpichu, velikosti maximálně do 10 cm, které se nerozšiřují a během 24 hodin ustupují.

Rozsáhlá lokální alergická reakce je větší než 10 cm v průměru a přetrvává 24 h a více v okolí místa bodnutí. Například při bodnutí do kotníku může otéct celá noha. Ačkoli tento jev může vypadat dramaticky, většinou nebývá nebezpečný. S lékařem se ale poraďte v případech, kdy se reakce zhoršuje nebo rozšiřuje.

Závažnějším typem je pak tzv. systémová alergická reakce, kdy se příznaky objevují i výrazně dále od místa bodnutí a kromě kůže reagují i další systémy, jako kardiovaskulární, respirační nebo gastrointestinální. Nejzávažnější formou systémové reakce je anafylaktický šok. Proto máte-li i sebemenší podezření, zavolejte ihned rychlou záchrannou službu.

 

Info ikona
V létě pozor na bodnutí hmyzem, zejména u alergiků

První pomoc pro alergiky po bodnutí hmyzem

Pokud v místě vpichu uvízlo žihadlo, co nejrychleji jej odstraňte. Avšak pozor: Podle Národního zdravotnického informačního portálu musíte předejít vytlačení obsahu jedového váčku do rány. Nesvírejte tedy žihadlo prsty ani pinzetou, ale odškrábněte ho nehtem. V případě potřeby okamžitě použijte pohotovostní léky a pokuste se zmírnit otok okamžitým zchlazením místa vpichu. Zachovejte klid a informujte lidi ve svém okolí o tom, že vás bodnul hmyz, a jaké mohou být následky. Pokud jste alergičtí na hmyzí jed, měli byste s sebou stále nosit tzv. pohotovostní balíček. U jednotlivých léků pravidelně zkontrolujte datum jejich expirace a buďte poučeni, jak se pohotovostní léky užívají. Závažné reakce se u alergiků vyskytnou téměř vždy během prvních 15 minut po bodnutí hmyzem. Pokud se během této doby objeví více příznaků než jen kožní reakce v místě vpichu, volejte zdravotnickou záchrannou službu.

Jak předcházet bodnutí hmyzem

Během pobytu v přírodě omezte použití vůní. Voňavka, voňavá kosmetika nebo aviváže mohou hmyz lákat blíže k vám. Také výrazné barvy oblečení hmyz přitahují. Chcete-li v přírodě hodovat, zapomeňte na sladkosti. Ultralákadlem je šťavnaté ovoce. V přírodě choďte obutí. Sice může být příjemné brouzdat se loukou bez bot, šlápnete-li ale na hmyz, hrozí vám žihadlo do plosky nohou. Vyhýbejte se i konzumaci nápojů přímo z plechovky a hlídejte si, co venku jíte a pijete. Může se stát, že vosu vypijete nebo sníte a bodne vás v oblasti úst. Pokud vám kolem hlavy bude létat nějaký bodavý hmyz, neohánějte se a v klidu poodejděte. Čím víc budete máchat rukama, tím spíš hmyz vydráždíte.

 

GALERIE: Čím mírnit bodnutí hmyzem
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit