Hypoteční kalkulačka vám usnadní cestu k financím
Sháníte peníze na realizaci svých snů, ať už těch movitých, či nemovitých, a ztrácíte se ve výpočtu hypotéky? Není divu. Vzorec pro výpočet budoucí hodnoty MS = (PV x r x (1 + r)^n) / ((1 + r)^n - 1) působí tak složitě, že byste se s penězi raději dobrovolně rozloučili, než se pouštět do takových operací. Naštěstí není třeba panikařit, výpočet hypotéky za vás udělá hypokalkulačka – stačí zadat typ úrokové sazby, typ hypotéky a znát hodnotu nemovitosti, kterou budete ručit. Kalkulačka vám během pár minut vypočítá úrok i měsíční splátky.
Výpočet hypotéky
Hypoteční úvěr je pro mnoho lidí jedinou možností, jak si pořídit vlastní bydlení. Výběr vhodné hypotéky a výpočet měsíční splátky jsou důležitými kroky, které je potřeba před sjednáním úvěru realizovat.
Do výpočtu hypotéky vstupuje několik faktorů:
- Výše úvěru – jedná se o celkovou částku, kterou si chcete půjčit.
- Úroková sazba – banky nabízejí různé úrokové sazby, které se liší v závislosti na typu hypotéky, délce fixace a bonitě klienta.
- Doba splatnosti – doba splatnosti určuje, jak dlouho budete hypotéku splácet. Obvykle se pohybuje od 5 do 30 let.
- LTV (loan-to-value) – poměr mezi výší úvěru a hodnotou nemovitosti. Banky obvykle poskytují hypotéky do 80 % LTV, tzn. 20 % z ceny nemovitosti budete muset financovat z vlastních zdrojů.
Užitečné tipy pro výpočet hypotéky
Netrapte se složitou matematikou a spolehněte se na online hypoteční kalkulačku, která vám pomůže s výpočtem měsíční splátky.
- Zvažte délku fixace úrokové sazby. Delší fixace vám sice zajistí stabilitu splátek, ale obvykle zapříčiní vyšší úrokovou sazbu.
- Nezapomeňte do kalkulace zahrnout i další náklady spojené s hypotékou, jako je poplatek za vyřízení úvěru, odhad nemovitosti a pojištění.
- Porovnejte nabídky různých bank a vyberte si hypotéku s nejvýhodnější úrokovou sazbou a takovými podmínkami, které vyhovují vašim potřebám.
Možnosti splácení hypotéky
Finanční literatura sice hovoří o třech možných způsobech splácení hypotéky – anuitní, degresivní a progresivní, skutečnost je ale jiná. Banky nabízejí pouze možnost anuitního splácení, kdy je výše měsíční splátky neměnná po celou dobu fixace. Ve splátce je započítán úrok a tzv. úmor (splátka jistiny). Na začátku splácení je poměr úmoru a úroku ve splátce nerovnoměrný: větší část splátky tvoří úrok a menší část úmor. Postupně se tento poměr mění a s časem se umořuje větší část jistiny a snižuje se tak dluh.