Přejít k hlavnímu obsahu

Geniální způsoby, jak dostat vaše pokojovky do formy. Zalévejte je touto směsí a znovu ožijí

Zatímco některé pokojovky vyžadují přes zimu klidový režim, jiným udělá dobře hnojivo. Nevíte, které konkrétně vybrat? Vyrobte si ho ze surovin, které máte doma. Hodí se prakticky pro všechny druhy rostlin a je ekologické. Ušetříte peníze za drahé chemické přípravky a vaše rostliny vám poděkují. A ty, co nejsou ve formě, zase ožijí.

Využíváte domácí zdroje na maximum je v dnešní době nejen trendy, ale i nutnost. Domácí zdroje můžete použít i v případě hnojení pokojovek. Výhodou je, že běžně dostupné suroviny k přípravě vlastního hnojiva máte již pravděpodobně doma. A protože se blíží jaro, nastává pomalu i čas, kdy je vhodné své pokojové rostliny povzbudit k růstu, dodat jim živiny, aby se jim dlouhodobě dařilo. Přečtěte si, jak rostliny přihnojit za využití zbytků z domácnosti.

Proč a jak hnojit?

Protože rostliny přijímají živiny ze substrátu z květináče, dříve nebo později je všechny spotřebují. Z toho důvodu je vhodné jednou za čas rostliny přesadit nebo jim alespoň obměnit část substrátu. Abyste rostliny povzbudili, dodali energii k rychlejšímu růstu a posílili jejich odolnost vůči škůdcům, pak se určitě vyplatí je pravidelně přihnojit. Pamatujte ale, že se nic nemá přehánět a tak to platí i s hnojením. Pokud rostlinu hnojíte příliš, hrozí, že začne rychle chřadnout, listy jí začnou žloutnout nebo hnědnout na okrajích či opadávat. Také v případě přesazování nejprve zkontrolujte na obalu zakoupeného substrátu, zda není substrát předhnojený. V takovém případě začněte hnojit až po uplynutí uvedené doby. "Velmi často se stává, že pěstitel chce svým rostlinám „dopřát“, ale výsledkem je spálení kořenů a v některých případech přehnané hnojení rostlinu i zahubí. Když si uvědomíte svoji chybu včas a rostlinu v okamžiku, kdy jí začnou žloutnout a zasychat listy, vyndáte ze země, očistíte kořeny a přesadíte do nepřehnojeného substrátu, máte ještě šanci ji zachránit. Ale je to padesát na padesát. Buď to vyjde, nebo ne,“ upřesnila v rozhovoru pro Český rozhlas zahradnice Lucie Erbenová z Brna.

Mohlo by se vám líbit

Kde se v domácnosti drží nejvíc nechutné špíny. Záchod to není

Nezapomínáte při běžném úklidu domácnosti na místa a předměty, na kterých drží nejvíce bakterií? Pokud intenzivně drhnete záchod, je to v pořádku. Podívejte se ale, na jaká místa byste se měli zaměřit mnohem důkladněji.
svetzeny.cz

Mrkvový zázrak pokojovkám prospěje

Možná vám to bude připadat zvláštní, ale jednou z nejlepších surovin pro přípravu zázračného hnojiva na pokojovky je obyčejná mrkev. Skrývá v sobě fosfor, dusík, vápník, vitamín E, bor či draslík, tedy všechny látky důležité pro růst a kvetení rostlin. Příprava je jednoduchá. Jednu větší mrkev rozmixujte v mixéru spolu s litrem vody. Vzniklou šťávu přeceďte přes sítko a zalévejte.

Na hnojení pokojovek využijte slupky z banánů a jablek

Slupky z banánů, cibule nebo jablek už nevyhazujte. Slupky vložte do prázdné zavařovací sklenice, naplňte vodou a uzavřete. Nechte louhovat den nebo dva a výluh použijte místo příští zálivky pro všechny pokojovky, včetně orchidejí. Slupky obsahují vitamíny a minerály, které podporují vitalitu a pomáhají zvyšovat odolnost proti škůdcům a chorobám. Pro sukulenty, kterým vyhovuje kyselejší půda připravte zálivku z pomerančových slupek. Slupky od pomeranče vložte do zavařovací sklenice, přilijte vroucí vodou a nechte den nebo dva louhovat. Poté rostliny zalijte. Slupky od pomeranče můžete také usušit, nadrtit a namlít a následně zapracovat do substrátu. K zálivce využijete také neosolenou vodu z brambor, rýže a čočky. Vodu z převařených brambor nejvíce ocení africké fialky a tu čočkovou zase palmy. Dalším skvělým hnojivem je kávová sedlina. Lógr stačí jednou za půl roku jemně zapracovat do zeminy nebo zeminu jen posypat.

Mohlo by se vám líbit

Vyčistěte koberec bez zbytečného utrácení: Geniální triky jak na to, aby byl jako nový

Koberce patří k velmi oblíbeným podlahovým krytinám – jsou měkké, hřejivé a příjemné na dotek. Zároveň dokáží byt krásně zútulnit a barevně ho vyladit. Víte ale, jak o koberce správně pečovat a jak je čistit, aby vydržely dlouho krásné? Nebojte se, nemusíte utrácet za drahou chemii. Stačí použít osvědčenou sůl, sodu, ocet anebo třeba zelený čaj.
svetzeny.cz

Zázračné droždí, skořápky od vajíček a pivo

Skvělým pomocníkem je i droždí, ze kterého si můžete připravit hnojící směs, kterou ocení především muškáty a orchideje. Smíchejte 10 g kvasnic se lžící cukru, zalijte litrem teplé vody, nechte dvě hodiny odstát a následně přidávejte do zálivky naředěné vodou v poměru 1:5. Máte-li doma krbová kamna, popel ze dřeva, briket nebo dřevěného uhlí obsahuje velké množství fosforu, hořčíku, vápníku i draslíku. Popelem posypte substrát a pak jemně zapracujte do hlíny. Vaječná skořápka je zase vydatným zdrojem vápníku, který neutralizuje půdu. Skořápky omyjte, rozdrťte v jemný prášek a zapracujte do zeminy. Pokud vám zůstane na stole nedopité pivo, nechte ho stát ještě zhruba dva dny a poté ho nařeďte vodou v poměru 1:2. Rostlinám dopřejete draslík, hořčík a železo, ale také bílkoviny a cukry.

Hnojení pokojovek "žížalím čajem" má skvělé výsledky

Žížalí čaj budou vaše pokojovky naprosto milovat. Můžete si ho vytvořit sami doma pomocí vermikompostování. Výluh vznikne z rozkladu zbytků z ovoce a zeleniny. V nádobě pro vermikompostování musí být přítomny žížaly, které se živí odpadními látkami při rozkladu zbytků potravy. Žížaly přitom vylučují enzymy, které spolu s dalšími látkami tvoří žížalí čaj, který je třeba před zálivkou naředit.

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 699 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + FÉN REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + FÉN REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit