Přejít k hlavnímu obsahu

Kde se v domácnosti drží nejvíc nechutné špíny. Záchod to není

Nezapomínáte při běžném úklidu domácnosti na místa a předměty, na kterých drží nejvíce bakterií? Pokud intenzivně drhnete záchod, je to v pořádku. Podívejte se ale, na jaká místa byste se měli zaměřit mnohem důkladněji.

Houbičky a kuchyňské utěrky

Houbičky na nádobí jsou semeništěm bakterií číslo jedna. Němečtí vědci ve své studii dokonce zjistili, že kuchyňská houbička může být ještě více znečištěná než toaleta. V houbičkách se totiž drží vlhkost, je pórovitá a přichází do styku se zbytky jídla, a tím logicky vytváří bakteriím naprosto ideální prostředí.
Další studie uvádí, že průměrně houbička poskytuje domov až 362 různým typům bakterií a polovina z nich způsobuje různá onemocnění. Takže, raději buďte nemilosrdní a houbičku nejpozději každý týden vyměňte. Po každém použití houbičku properte v teplé vodě, ideálně v kombinaci s jakýmkoliv antibakteriálním přípravkem. Jsou sice známé metody, jak houbičku udržet čistší po delší dobu, ale tyto praktiky nejsou příliš účinné. Jestliže dezinfikujete navlhčenou houbičku v mikrovlnné troubě, odstraníte pouze kolem 60 % virů a bakterií.
Podobně jsou na tom i kuchyňské látkové utěrky. Během vaření na nich ulpívají zbytky jídel a další nečistoty. Proto je často měňte a perte je minimálně na 40 °C, ideálně na 60 °C a po uschnutí je vyžehlete.

Ručníky

Zvýšenou pozornost věnujte také ručníkům v koupelně. Stejně jako u houbiček i u ručníků vlhkost způsobuje bujení různých druhů plísní a navíc se v nich drží odumřelé buňky z vašeho těla. Pravidelně tedy ručníky měňte, minimálně každý třetí den, a perte je alespoň na 60 °C.

Mohlo by se vám líbit

Dopřejte své domácnosti čistotu a pořádek: Tipy na jarní úklid bez zbytečné námahy

Jaro a s ním i Velikonoce už jsou za dveřmi, ale vy doma stále nemáte uklizeno, jak jste si představovala? Neustále odkládáte neodkladatelné, protože se vám nechce? Tyto pocity známe téměř všichni. Zkuste na to jít jinak. Pročistěte svou domácnost s našimi tipy, které vám ušetří námahu a vaši domácnost dokonale zútulní. Jak na to a jaké jsou hlavní zásady pořádného úklidu?
svetzeny.cz

Vypínače, kliky a drobná elektronika

Jakmile vstoupíte domů, vypínač je první věc, kterého se dotknete. Podobné je to i s klikami. Proto je nezapomínejte pravidelně otřít. Další špindírou by se dala nazvat drobná elektronika. Na svůj telefon, tablet, dálkový ovladač nebo klávesnici saháme každý den a ne vždy s čistými rukami. Mobilu se dokonce často dotýkáme také venku, na toaletě nebo při vaření. Přikládáme si ho k obličeji, a na displeji tak zůstává nejen špína z rukou ale také make-upy, krémy a odumřelé kožní buňky. Nezapomínejte ani na chytré hodinky. „Plastové a gumové náramky jsou vhodné prostředí pro růst bakterií, protože porézní a statické povrchy mají tendenci přitahovat bakterie a být jimi kolonizovány,” dodává Nwadiuto Esiobu, profesor biologických věd na Atlantické univerzitě. Ideální způsob, jak elektroniku vyčistit je použitím antibakteriálních ubrousků. Otírejte je ideálně denně.

Mohlo by se vám líbit

Vyzkoušejte tyto účinné triky s octem, které znaly už naše babičky. V kuchyni s ním vyčistíte nejen lednici

Ocet je všestranný pomocník v domácnosti. Využijete ho při úklidu, praní prádla, odstranění zápachu třeba v lednici, při likvidaci škůdců, údržbě auta a dokonce i během péče o tělo. Navíc, nestojí téměř žádné peníze, koupíte ho v každém obchodě a neublíží přírodě.
svetzeny.cz

Toaleta

Kromě ručníků v koupelně a na toaletách se zaměřte i na úklid okolo záchodové mísy. Při každém spláchnutí mohou bakterie z mísy dolétnout až do vzdálenosti dvou metrů. Následně se usazují jako špinavý povlak na podlaze nebo obkladech.

Myčka, pračka a vodovodní odpady

Další nutností je pravidelný úklid pračky a myčky. Podle studií buben pračky obsahuje různé druhy bakterií, a to včetně fekálních! V myčce se zase usazují bakterie ze zbytků jídla. Pro prevenci množení baterií jednou za čas pročistěte pračku i myčku speciálním přípravkem k tomu určeným. Nezapomínejte ani na filtry. Do pračky je možné přidávat ocet a jednou za čas vyprat prádlo za použití vysoké teploty. Místem, kde se hromadí nevhodné bakterie jsou i odpady v umyvadlech, sprchových koutech a vanách. Alespoň jednou do měsíce je prolijte horkou vodou s trochou odmašťujícího saponátu.

Kuchyňské pracovní plochy

Péči věnujte i kuchyňské pracovní desce. Pokaždé byste ji měli důkladně umýt a vydezinfikovat. Na desku nikdy neodkládejte mobilní telefon nebo dálkový ovladač. To samé platí o dřevěných prkénkách, které jsou vystaveny mnoha bakteriím. Jednou za čas je řádně vydezinfikujte solí s citronem, octovou vodou nebo adekvátním čistícím prostředkem. Po oschnutí je napusťte ochrannou olejovou vrstvou, díky které budou snáz odolávat vlhkosti a usazování nebezpečných mikroorganismů.

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit