Devadesátkový mafián Ivan Jonák: Příběh výstředního muže, kterého proslavila diskotéka a vražda vlastní ženy
Kudrnatý mullet, bílé obleky, prsty plné zlata, jízda po Václaváku v kabrioletu s nahými prostitutkami, procházky s medvědem, fotky do půl těla se zbraní v jedné a novorozeným synem v druhé ruce, Discoland Sylvie, vazby na podsvětí. Tak by se v kostce dal popsat podnikatel Ivan Jonák, který se proslavil v devadesátých letech nejen svojí diskotékou, ale také nájemnou vraždou manželky, za kterou si odpykal trest za mřížemi.
Před revolucí se Ivan Jonák, který se narodil a vyrostl v pražské Libni, živil všelijak. Ve škole v ničem nevynikal, spíš naopak, učení pro něj bylo utrpení. A tak do roku 1989 vystřídal několik profesí jako popelář, vyhazovač a především vekslák. Před budováním svého Discolandu si dokonce stihl odsedět pár let ve vězení. Po návratu pracoval jako taxikář a díky této profesi získal všechny kontakty na vlivné lidi, které v budoucnu využil.
Kontroverzní propagace
Rozjet Discoland Sylvie a k němu náležící bar Veronika pojmenované po jeho dcerách si ale mohl dovolit jen díky své manželce Ludwice, kterou si vzal po poměrně krátké známosti. Právě ona Jonáka seznámila se zámožným Němcem Helmutem Hugerem, který za čtyřicetiprocentní podíl Discoland zafinancoval. A začal nekonečný mejdan.
Sám Jonák na sebe upozorňoval především svým vzhledem, ale také nejrůznějšími kontroverzními činy, kterými dělal reklamu svému Discolandu. V rámci propagace se projížděl v kabrioletu s nahými prostitutkami po Praze, chodil do Stromovky na procházky s medvědem Míšou, pořídil si Aligátora Bohouše a rád dával médiím stejně kontroverzní rozhovory, jako byl on sám.
Smetánka i mafie v Discolandu
Discoland byl sice na první pohled super diskotéka, kde se navíc i vařila česká kuchyně, zároveň zde ale byl k vidění i striptýz a nahé holky neměly problém poskytnout zákazníkům i něco víc. Ostatně zákazníci, to byla kapitola sama o sobě.
Kdo z celebrit se totiž v devadesátkách nenechal vyfotit v Discolandu, jako by nebyl. A tak do podniku, který fungoval čtyřiadvacet hodin denně, čas od času zavítaly hvězdy jako Sagvan Tofi, Láďa Křížek, Petr Janda, ale i Karel Gott, Lucie Bílá a dokonce Václav Klaus. Jonák ale neměl vazby jen na showbyznys. Občas bylo uvnitř Discolandu poměrně nebezpečno, to když se tam sešli šéfové podsvětí jako členové Berdychova gangu nebo klanu Kočkových.
Jonákova (ne)vina
Jonák se pohyboval na tenkém ledě nejen v práci, ale i ve vztahu. Věrnost mu byla cizí, manželce Ludwice neustále zahýbal a ani se tím netajil, doma také údajně docházelo k domácímu násilí. Až Ludwice došla trpělivost a došlo na rozchod, po němž si otevřela stánek se zeleninou. Jenže to jí nestačilo, a spolu se svým německým společníkem se rozhodli svůj podíl v Discolandu prodat, což mělo zapříčinit ukončení provozu. To se Jonákovi samozřejmě nelíbilo, a tak nechal s pomocí nájemných vrahů svoji manželku zabít.
Jonák svoji vinu na vraždě odmítal s tím, že se sám několikrát stal obětí pokusu o vraždu, pravděpodobně tím ale spíš jen chtěl odvrátit pozornost. Jednou mu pod autem vybuchla nálož, podruhé byl postřelen tak, že kulka prošla oběma jeho tvářemi a rozdrtila mu zuby. Přesto byl pět měsíců po vraždě Ludwiky odveden do vazby, kde strávil dva roky. V roce 1994 byl nepravomocně odsouzen k osmnácti letům odnětí svobody, odvolací soud snížil trest na dvanáct let. Jonák celou dobu ve vězení i po propuštění tvrdil, že s vraždou své manželky nemá nic společného.
Smrt v osamění
I ve vězení se ale Ivan Jonák činil. Volného času využil k sepsání memoárů zachycujících období od jeho dětství do dne otevření Discolandu Sylvie. „Mnozí mě jistě znáte jako provozovatele podniku Discoland Sylvie. Často jsem vyobrazován jako jeden ze symbolů 90. let a bývám spojován s divokými začátky podnikání, ale o tom, jak jsem se k tomu všemu dostal, nevíte vlastně nic. Můj život totiž byl absurdita všech absurdit a neuvěřitelná sinusoida. V této knize popisuji dobu a postavy 70., 80. a 90. let a také různé příležitosti, co mi tyto časy nabídly. I když text této knihy skončí pár dní před slavnostním otevřením Discolandu v roce 1992, pochopíte, že to bohatě stačí k tomu, abyste získali spousty odpovědí na otázky týkající se mé osoby, a taky že za spoustou věcí stál SEX,“ stojí v úvodu knihy Sex, disco, revoluce!
Ivan Jonák byl z výkonu trestu propuštěn v roce 2014 a zamířil rovnou do svého milovaného Discolandu Sylvie. Po návratu z vězení se pokoušel obnovit jeho zašlou slávu, neměl na to ale dostatečné finanční prostředky. Navíc bojoval se zdravotními potížemi spojenými s cukrovkou, která se mu stala soudnou. Ivan Jonák zemřel opuštěný a bez majetku 24. února 2016 ve věku devětapadesáti let. Kniha Sex, disco, revoluce! vyšla tři roky po jeho smrti. Jonákova postava žije i nadále, objevila se například v seriálu České televize Devadesátky, nebo v představení Divadla na Zábradlí s názvem Discoland, či ve hře Divadla Pod Palmovkou Pusťte Donnu k maturitě!
- Zdroj článku
-
www.reflex.cz, www.idnes.cz, www.iprima.cz, www.seznam.cz