Domníváte se, že vyrovnanost, kterou u vás vnímám, přišla s věkem?
Ano, ale i okolnostmi. Člověk v určitém věku už ví, co nechce, a pokud to umí říct nahlas, je to velká úleva. Spoustě lidem je sice jasné, co nechtějí, ale zároveň se zdráhají to vyslovit, připadá jim to hloupé, nepatřičné. Tohle už jsem naštěstí překonala, a pokud mám s něčím problém, jednoduše to řeknu.
Máte pravdu, že zrovna tohle by se dalo považovat za jednu z výhod přibývajících roků. Nějaká další?
Mohu samozřejmě mluvit jen sama za sebe – nerada bych něco zobecňovala. Já konkrétně si třeba užívám to, že už mám velkého samostatného syna a vidím, že je šťastný, což mě dělá také šťastnou. Mám teď i více času na věci, kterým jsem se dříve chtěla, ale nemohla věnovat. Sem patří i angličtina, přesněji řečeno můj nekonečný zápas s ní, což je ovšem samostatná kapitola.
Řada lidí má od určitého okamžiku se svým věkem problém. Předpokládám, že tohle není váš případ…
Zatím ne, ale možná, až přijde určitý věk, budu s tím problém mít. To je klidně možné. Já se ale věkem zase tak moc nezaobírám. Vždyť věk řešíme jenom my lidé. Neustále si říkáme, kolik nám je let, co bychom měli a co třeba už vzhledem k věku naopak zase ne. Jsme jediní tvorové na této planetě, kdo přibývající roky řeší. Vezměte si zvířata; těm je to úplně jedno. Každé je ve své individuální kondici, některé je silnější se spoustou energie, jiné slabší, ale nedeprimují se tím, nesdělují si věk. Prostě jednoho dne pojdou, a je to. A do té doby jsou – nezávisle na věku – třeba šťastní. Mě se jednou jedna novinářka při rozhovoru ke třicátinám zeptala, co budu dělat v důchodu. To byla otázka, která mě dost zaskočila. Proč bych měla řešit ve třiceti důchod? Neřeším ho ani teď. Vždyť ani nevím, kdy se do důchodu odchází. A to je přesně to, co říkám – věk není vůbec potřeba řešit. Důležitá je momentální kondice a energie, kterou máte k dispozici.