Ženy nesmí vládnout
Dalším kontroverzním aspektem japonského královského protokolu je skutečnost, že na trůn mohou vystoupit pouze muži. To znamená, že žádný panovník nemůže být jako britská královna Alžběta nebo vládnoucí Margrethe II. v Dánsku.
Historicky Japonsko nemělo vždy tak přísné zákony o nástupnictví, které upřednostňovalo muže. V celé japonské historii bylo na trůnu osm císařoven-poslední, císařovna Go-Sakuramachi, abdikovala v roce 1771-ale tato možnost byla ukončena v roce 1889 přijetím Meidžiho ústavy.
Na počátku 21. století se tato situace začala zkoumat, protože japonská královská rodina čelila nedostatku mužských dědiců a možnému zániku. Existovalo mnoho královských dcer, ale až do narození prince Hisahita v roce 2006 se do císařské rodiny nenarodil žádný mužský dědic více než 40 let.
Nejsou povoleny žádné dary
Ačkoli královna Alžběta má určitá pravidla o přijímání dárků, japonské královské rodině je ale ze zákona přímo zakázáno dávat nebo přijímat dárky bez předchozího souhlasu. Dárky jsou i tak stále předkládány a přijímány, i když jsou méně honosné než například sídla. To narážíme na dárek Královny Alžběty, která obdarovala Kate Middleton honosným sídlem.