Vědecky ověřeno: Muži jsou lepší vrby než ženy
Potřebujete se někomu vyzpovídat? Než vytočíte linku kolegyně z práce nebo mobil kamarádky, podívejte se v seznamu po číslech stoupenců mužského pokolení. V opačném případě téměř s jistotou riskujete, že se z vašich trablů stane veřejné tajemství.
Svěřit jakékoli ženě důvěrnou zprávu se moc nevyplácí. Britští vědci zjistili, že 90 % z nich tajemství nedokáže udržet. Ze vzorku 3000 žen ve věku od 18 do 69 uvedla celá polovina respondentek, že trpí neovladatelnou touhou se podělit o zprávu ještě s někým dalším, a to téměř okamžitě poté, co se jí dozví. Jedna z deseti žen pak tajemství neprozradí hned, ale v delším časovém horizontu svůj slib stejně poruší. Průměrně jsme schopné držet jazyk za zuby jen maximálně 47 hodin a 15 minut.
Nikomu to neříkej
Možná to znáte také. Někdo vám něco řekne, slíbíte, že zamknete pusu na klíč, potom jdete s jinými kamarádkami na víno a abyste měly příhodu k vínu, tajemství je venku. I když je takové šíření téměř neškodné, svůj slib beztak porušujete. Stejně jako každá šestá žena z průzkumu, která uvedla, že si dává pozor na to, aby informaci neposlala dál ve stejném okruhu lidí, které zná i osoba, co se jí svěřila. Horší variantou je, že jedné ženě z deseti je úplně jedno, komu tajemství řekne a udělá je to jen proto, aby se zbavila svrbění jazyka.
Proč to musíme říct?
Neschopnost žen udržet tajemství je dána archetypem již od pravěku. Potřebujeme sdílet. Informace analyzujeme, rozebíráme ze všech úhlů pohledu, chceme znát a popřípadě vyvracet hypotézy ostatních a vystačíme si s tím klidně celý večer. Muži potřebou sdílení obdařeni nejsou. Informace nepropojují, nehodnotí, řeknou fakta, když chtějí a dál se problémem nezabývají. Udržení tajemství se pak pro ně daleko jednodušší.