Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na kapra: 10 dobrých rad

V máločem se obyvatelé ČR tak shodnou jako ve volbě štědrovečerního menu. Kapr je jasný, jenže ne všichni si dovedou poradit s jeho nákupem a úpravou.

Kapři jsou v současné době hospodářsky nejvýznamnějším druhem ryb v ČR – ročně se jich u nás „vyprodukuje“ zhruba 17 000 tun. Letošní záplavy sice rybářům způsobily nemalé problémy, ale Ing. Jan Hůda, Ph.D., předseda Rybářství Třeboň, a. s., ujišťuje, že kaprů na vánoční stůl bude dost.

1. Ačkoli je prodej živých kaprů u nás vánoční tradicí, je lepší koupit si rybu už profesionálně a šetrně zabitou a zpracovanou. Je to ohleduplnější vůči kaprům a vám to usnadní práci a zajistí kvalitu. A navíc – v dnešní době plné násilí rozhodně není „veřejná poprava“ živých tvorů vhodnou podívanou. Starší generace, které si na tyto zážitky vzpomínají z dětství, žily v jiných podmínkách.

2. Sázkou na jistotu je tradiční Třeboňský kapr – tato značka se používá více než sto let a zaručí vám kvalitní rybu se specifickými vlastnostmi. V roce 2007 se dočkal uznání i v rámci EU – získal evropskou známku Chráněné zeměpisné označení (více na www.oznaceni-eu.cz).

3. Přinést si živého kapra a dát ho doma do vany rybáři také nedoporučují. Pro rybu tu znamená teplotní šok, který ji dokonce může zahubit. Každopádně to neprospěje chuti masa (kapr často v důsledku šoku úplně zbělá) a pro rybu je to zbytečné týrání navíc.

4. Váháte-li mezi šupináčem a lyscem, vězte, že lysí kapři (zvláště ti větší, a tudíž starší) jsou tučnější a mají silnější kůži. Záleží tedy, komu co chutná. Tuku se v tomto případě bát nemusíme – rybí tuk je rozhodně zdravý.

5. Kapra můžete smažit v podobě klasických podkov či půlpodkov, ale výborný je také kapří steak (bez páteře, jen s žebry). Nejlepší variantou je kapří filé – tedy vykostěný plátek. Tyto produkty si lze koupit hotové – čerstvé, jen chlazené.

6. Syrového kapra uchovávejte při teplotě –1 až 5 °C, nikoli zabaleného v igelitu (musí „dýchat“). Dlouhé skladování mu však rozhodně nesvědčí – snězte ho pokud možno co nejdřív. Znáte to: Host a ryba…

mala_fotka_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy7. Kvalita kapřího masa je nejvyšší v zimním období. Proto se vyplatí opatřit si v této době kapří steaky a dát je do mrazáku (uchovávají se při nekolísající teplotě –18 °C). Oceníte je při letním grilování – jsou vynikající!

8. Šupiny lze z kapra buď seškrabat, nebo „podříznout“. Druhá metoda chce sice více šikovnosti, ale je ideální – zůstane po ní tenká jemňoučká a čistá kůžička.

9. Kůži z kapra před obalováním a smažením nestahujte – právě pod ní, v podkoží je nejvíce zdravíprospěšných látek. Kdo ji nejí, sloupne si ji přímo na talíři ze své porce.

10. Kapr je šťavnatý, proto se má smažit v dostatečném množství omastku – musí „plavat“. Jinak je zvenku připálený a uvnitř syrový.

Foto: oznaceni-eu.cz (2)

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit