Roky se podepisují nejen na naší pleti, ale i na kadeřích. Vlasy nás neposlouchají, řídnou, konečky se třepí, vlny se nevlní, ale lámou a účes ztrácí lesk. Poradíme vám, jak to lze napravit a vrátit vlasům zářivý půvab.
Nejprve se otestujte:
Jak staré jsou vaše vlasy?
Příslušný počet bodů u každé odpovědi přidejte ke svému věku nebo jej odečtěte.
1) Kouříte?
- Ano. A často si k cigaretě dám i sklenku vína. +5 bodů
- Ne, vůbec. +0 bodů
2) Býváte ve stresu?
- Jsem neustále pod tlakem. +5 bodů
- Většinou se to střídá. Stres vždycky nechám odejít. +3 body
- Jen tak mě něco nerozhází. +0 bodů
3) Jak vypadá váš jídelníček?
- Zelenina, libové maso, obiloviny. -5 bodů
- Snažím se jíst zdravě, ale mám rezervy. +0 bodů
- Smažené brambůrky a čokoláda jsou nejlepší! +2 body
4) Jak si po umytí upravujete vlasy?
- Vysuším je ručníkem, nechám na vzduchu uschnout a to je vše. -2 body
- Několikrát týdně je vysouším fénem. +2 body
- Bez fénu, kulmy nebo žehličky se neobejdu snad ani den. +3 body
5) Jaké vlasy má vaše maminka?
- Jsou stále husté a krásné. -2 body
- Po padesátce je má už slabší a řídnou jí. +0 bodů
- Vždycky je mívala jemné a křehké. +2 body
6) Barvíte si vlasy často?
- Nikdy, odjakživa sázím na svůj přirozený odstín. -5 bodů
- Lesk své barvy občas zvýrazním přelivem. +0 bodů
- Několikrát do roka mám novou barvu. +3 body
- Pravidelně každých 5 až 6 týdnů. Dobarvuji jen odrosty. +2 body
7) Jak často se stříháte?
- Jednou měsíčně. -3 body
- Jednou za tři měsíce až půl roku. +0 bodů
- Nechávám je růst, ani nevím, kdy jsem je naposledy nechala zastřihnout. +3 body
Jak jste dopadla? Je výsledek nižší než váš věk? Super, dáváte svým vlasům tu nejlepší péči. Vyšlo vám číslo vyšší, než vám ve skutečnosti je? Zmeňte svou péči podle našich rad.
Za stárnutí vlasů totiž může do značné míry genetika, ale také hormonální změny (zejména v období těhotenství, kojení nebo v přechodu). Negativně se na ní projevují i stres, nezdravá výživa, nedostatek spánku, zkrátka celý životní styl. Dalšími viníky mohou být prostředí, ve kterém žijeme, plus chemické zásahy, jimž byly vlasy vystaveny. Ale nikdy není pozdě na komplexní péči.
Co tedy můžete pro své vlasy udělat?
Účinná péče
Vlasy je třeba nejen posílit, ale také potlačit další příznaky stárnutí, jako je jejich oslabení, řídnutí, zvrásněný povrch, zvýšená suchost a lámavost. Na trhu je dnes již mnoho výrobků zaměřujících se přímo na péči o stárnoucí vlasy. Seženete je hlavně v salonech, ale i v lékárnách či drogeriích, kde hledejte lahvičky s recepturami obsahujícími zejména koenzym Q10 a keratin. Vašim vlasům prospějí také produkty s keratinem a hydratačními složkami.
Pamatujte: Jenom s klasickou dvojicí ve složení šampon + kondicionér nevystačíte. Doplňte je také o výživné masky, případně séra, jež se aplikují na pokožku hlavy přímo k cibulkám.
Šetrný styling
Vlasy hodně ničí a vysušují vysoké teploty, kterým jsou vystavovány během fénování. Proto potřebujete kvalitní fén s ionizérem, na němž lze nastavit teplotu vzduchu. Hodit se vám bude i difuzér, který umožní jemnější vysoušení. Při něm držte fén alespoň 20 centimetrů od hlavy a zaměřte se spíše na kořínky vlasů, konečky se totiž snadno přesuší a začnou se třepit. Snažte se omezit používání žehličky a kulmy. Před působením tepla můžete vlasy chránit pomocí termo sprejů. Také šetrné rozčesávání vám pomůže předcházet poškození vlasů.
Pořiďte si: Hřeben nebo kartáč s jemnými štětinkami, které prameny šetrně rozčešou a současně namasírují pokožku hlavy.
Správné barvení
Postupem času vlasy přicházejí o své syté a zářivé barvy. Pokud objevíte první šediny a rozhodnete se je maskovat, sáhněte po kvalitních barvách, které budou šetrné, ideálně bez amoniaku nebo s recepturou s technologií omegaplex, jež zajistí obarvení bez poškození vlasové struktury.
Praktické: Pokud nebudete mít zrovna čas dobarvit si odrosty, jsou tu skvělé vychytávky v podobě maskujících sprejů. Jednoduše je nastříkáte na šediny a barva ještě počká.
Zdravý jídelníček
Použití pečující kosmetiky je základ, ale myslete také na regeneraci zevnitř. Dopřejte svým vlasům pořádnou porci vitaminů a proteinů. Do jídelníčku zařaďte vejce, ořechy a sýry. Potřebujete hlavně vitamin B5. Je obsažen například v přírodní rýži, fazolích, pivovarských kvasnicích a celozrnných výrobcích.
Důležité: Vitaminy a minerály posilují vlasové kořínky. Vaše vlasy potřebují zejména biotin, zinek, železo a kyselinu listovou. Jezte proto ovoce, ryby, drůbež, listovou zeleninu, mléko, sóju a celozrnné výrobky. Vyzkoušet můžete také doplňky stravy z lékárny.