Běh představuje jednu z nejpřirozenějších pohybových aktivit. Velmi efektivně spaluje tuky a zároveň krásně souměrně formuje tělo. No a když k tomu přidáte ještě vyplavené endorfiny, které vás pozitivně nabijí na celý den, rýsuje se před vámi ideální způsob, jak se zbavit pár kil.
Přestože by se mohlo zdát, že běh nemá žádná pravidla, zdání klame. Stejně jako u každého sportu, i tady je potřeba dodržovat správnou techniku. Není vůbec náročná a pomůže vám k rychlejšímu kýženému efektu.
Nejčastěji se chybuje v poloze ramen a hlavy. Ramena se nesnažte tlačit nahoru. Jednak si tím komplikujete dýchání a pak nemůžete nikdy využít plnou šíři práce rukou. Hlavu držte vzpříměně a dívejte se hezky před sebe. I ta totiž něco váží a jakmile necháte tří až pětikilovou zátěž padat k zemi, poběžíte nejen pomaleji, ale i ve špatném sklonu pro páteř.
Vaše ruce by neměly křečovitě svírat pěst. Tím jen zbytečně napínáte svaly, které vedou až k ramenům. Nesnažte se zezačátku ani o kroky Usaina Bolta. Menší rozestupy vám pomohou k dopadu pod těžiště těla a ne na patu. Tím dokážete daleko lépe pracovat s otřesy, které pro vás tím pádem budou představovat i menší rizika.
Ve správném tempu
Ze začátku rozhodně nemůžete předpokládat, že budete běhat osmikilometrové úseky s grácií. Spíše naopak. Dost možná vás bude píchat u boku a první metry budou velká dřina. Nepřipravujete se na maraton, takže klidně začněte na dvoukilometrovém výklusu a postupně trasu prodlužujte.
Přestože vám nikdo nebude počítat čas, rychlost vašeho běhání pro vás sehraje velmi důležitou roli. Aby se totiž spalovaly tuky, je třeba ohlídat si tepovou frekvenci. Obecně ji lze spočítat tím, že od 230 odečtete svůj věk. Doporučujeme vám také stáhnout si některou z aplikací na běhání, například Runkepper, Map My Run nebo Runtastic, které jsou volně dostupné pro operační systémy Android i iOS.
Dobrým pomocníkem jsou i chytré hodinky, které budou vaši rychlost měřit. Začněte při rychlosti 6 kilometrů za hodinu. Postupně je ideální zvýšit rychlost až na 7, 5 kilometrů v hodině.
Nemusíte běžět celou trasu ani na jeden zátah. Zvlášť na startu vaší „běžecké kariéry“ je vhodné běhat takzvaného indiána, to znamená, že kratší úseky poběžíte a prostřídáte je s těmi, které půjdete ve svižnějším tempu.
Připraveni na výběh
Stejně jako jakákoli jiná pohybová aktivita, i běh si žádá strečink před tím, než jej zahájíte. Je to nezbytné proto, aby se vám nezkrátily svaly a abyste zamezili poškození kloubů. Provádět byste jej měli jen ve chvíli, kdy máte svaly zahřáté. Nejprve si tedy pět minut popoběhněte klidně i ve vyšším tempu. Poté se zastavte, vydýchejte a začněte protahovat tělo. Ideální jsou krouživé pohyby. Nezapomeňte na hlavu, ramena, lokty, trup, kolena a pak se samozřejmě zaměřte i na kotníky. Po tréninku zase protáhněte zádové svalstvo, lýtka a stehna.
Běžecký dresscode
I na oblečení záleží. Správně zvolený dresscode vám totiž může pomoci k rychlejšímu efektu. Věděli jste například, že zvlášť ženy zadržují 3 až 7 kilogramů vody? Při běhání ji můžete vypotit. Oblékněte se do několika vrstev. Přes tričko s dlouhým rukávem navlékněte sportovní mikinu. Bundu volte z nepromokavého materiálu. Zvlášť v tomto počasí nezapomeňte na čepici. Do tepla zabalte i nohy a přes dlouhé legíny natáhněte ještě podkolenky. Obzvlášť pečlivě vybírejte obuv! Ta je pro pohodlný a hlavně zdravý běh stěžejní. Naprostou novinkou, která vstoupí od 22. února na český trh, bude obuv s měkkou pěnou Nike React, která má tlumit nárazy na silnici. Tyto boty pro vás budeme v redakci také testovat a již brzy se budete moci těšit na podrobnější report.