Stal se z něj tak trochu fenomén současnosti. Respirátory a roušky nosíme totiž všichni, někdo v nich musí dokonce pracovat i dlouhé hodiny. Označení maskné vzniklo spojením anglických slov „mask“ (rouška) a „acne“ (akné). Projevuje se typickým začervenání pleti, pupínky, které bývají nejčastěji kolem úst, na bradě, ale i na tvářích. Zkrátka tam, kde je pokožka zakrytá.
Hledá se viník
Pod rouškou či respirátorem je díky našemu dechu vlhko a teplo a zakrytá pleť nemůže již po několika minutách správně dýchat. Když k tomu připočítáte i další faktory, kterými jsou kožní maz a odumřelé buňky, jež se na pleti přirozeně vyskytují, vzniká ideální mikroklima pro množení bakterií. Výsledkem je začervenání, dehydratace, dochází k ucpávání pórů, což vede k tvorbě typických pupínků a dalších projevů akné.
Začněte jednat hned
Nespoléhejte na to, že problémy zmizí samy od sebe. Zbavit se nepříjemných projevů maskné lze totiž jedině vhodnou péčí. V první řadě se zaměřte na důkladné čištění pleti, a to ráno i večer. Použít můžete i pleťovou vodu s antiseptickým účinkem, ale pozor naneste ji jen na postižená místa, nepatří na celý obličej. Vyhněte se používání pečující kosmetiky s olejovými texturami a sáhněte raději po těch hydratačních a lehkých. Důležité je, aby měly ve složení antibakteriální látky, které zklidňují zánět. „Jedním z nejsilnějších přírodních antibiotik je stříbro. Dokáže likvidovat bakterie, plísně i houby, takže pro léčbu maskné, ale i klasického akné je naprosto ideální,“ říká kosmetička a majitelka salonu Korunka, Jana Petráková.
Vaďte na prevenci
Ptáte se, jestli je možné vzniku maskné předejít? Řešením je měnit často roušku či respirátor, a to ideálně každé čtyři hodiny, máte-li citlivější pleť, pak klidně i po dvou. „Také je vhodné pleť ale i vnitřek respirátoru průběžně ošetřit pomocí spreje s obsahem stříbra, který má dezinfekční účinky,“ radí kosmetička a doporučuje nezatěžovat pokožku make-upem nebo pudrem.