Perlové šperky jsou opět v kurzu! Dejte jim šanci
Zdobí členy královské rodiny, hudební hvězdy i módní ikony. Perlám se v posledních letech podařilo vymanit se z klišé, že se jedná o ozdobu vhodnou pouze pro starší a usedlé dámy. Moderní perlové šperky sluší ženám každého věku. Osobnosti jako třeba Angelina Jolie, Katy Perry nebo vévodkyně Kate nosí perly i při méně formálních příležitostech.
Kromě šperkařství našly perly své využití i na různých částech oděvu. Zdobí svetry, košile, vlasové sponky, a dokonce i boty. Je to doplněk, který umí dodat jistou míru elegance i jinak obyčejnému kousku oblečení. Spojení zdánlivě protikladných prvků je účinná módní strategie, jak být šik, aniž by to vypadalo, že nám na tom nějak zvlášť záleží.
Perly jako symbol čistoty a bohatství
Dalo by se bez nadsázky říci, že šperky z perel jsou staré jako lidstvo samo a několikrát v historii zažily svůj zlatý věk. Ve starověkém Římě byly symbolem čistoty, moci a bohatství. Julius Caesar dokonce vydal zákon umožňující nosit perly pouze vládnoucí třídě. Perly byly silnou obchodní komoditou již od antiky. Objevení perel ve střední a jižní Americe vedlo k tzv. Perlovému věku. Rapidně se zvýšila poptávka aristokracie po perlových náušnicích, náhrdelnících a náramcích. Dodávky perel přestaly uspokojovat nabídku.
Až do začátku 20. století bylo možné získat perly jen potápěním se do hloubky kolem 30 metrů (a riskováním života) pro ulovení perlorodek. Navíc většina takto nalezených perel neměla požadovanou kvalitu. Dnes jsou přirozeně vzniklé perly už opravdovou vzácností.
Za vznikem umělé kultivace perel stojí Japonec Kokichi Mikimoto. Když poprvé vypěstoval perlu, psal se rok 1893. Vstup kultivovaných perel na světový trh způsobil prudký pokles cen přírodních perel. V r. 1935 bylo v Japonsku 350 perlových farem, produkujících 10 milionů perel za rok.
Unikátní perly barokní i tajemné tahitské
V přírodě najdeme tvary jak pravidelné a harmonické, tak i zcela náhodné. Tuto polaritu můžeme vidět i u perel. Kulatý tvar perly je klasikou, nicméně barokní perly přinášejí do šperku prvek originality a neopakovatelnosti. Každý kus je jiný a jejich rozvlněný povrch působí lehce bohémsky.
Na perlách je úžasná také barevná rozmanitost. Tmavé tahitské perly se vyskytují v různých odstínech šedé, modré, zelené a fialové. Jejich popularita roste jako alternativa klasických bílých perel. Perly jižního Pacifiku se vyznačují hřejivě zlatavou barvou a patří k největším druhům. Bílé Akoya perly zase svým zářivým leskem dokážou osvěžit a opticky omladit ženskou tvář.
Šperk z perel byste měli jednoznačně vybírat podle vlastního citu, protože jen tehdy vám přinese opravdovou radost. Důležitým kritériem je také kompatibilita odstínu perly s pletí. Tu je možné vyzkoušet jednoduše přiložením šperku na vnitřní stranu zápěstí.
Coco Chanel: žena potřebuje perly
O popularitu perlových šperků se v historii asi nejvíce zasadila Coco Chanel, která mimo jiné pronesla výrok: „Žena potřebuje šňůry a šňůry perel.“ Sama s oblibou nosila vrstvené perlové korále, které kombinovala s běžným denním oblečením, typicky třeba s námořnickým pruhovaným tričkem. Perly Coco Chanel byly jak pravé, tak i umělé, což potvrzuje fakt, že se tato slavná módní ikona nijak nebála bižuterie, a dokonce ji často i preferovala před šperky pravými.
Jak poznáme pravé perly?
Na trhu se můžeme setkat s více či méně zdařilými napodobeninami. Ty méně kvalitní budou na rozdíl od pravých perel dokonale hladké a kulaté a u provrtané dírky se jejich povrch může olupovat. Umělé perly jsou také mnohem lehčí než perly pravé, což v celkové váze perlového náhrdelníku bude činit značný rozdíl.
Spolehlivější metody však již vyžadují ničivý zásah, a tak je nejlepší kupovat perly z důvěryhodných zdrojů a vyžadovat od prodejce certifikát pravosti. Ve zlatnickém ateliéru KLENOTA je záruka pravosti samozřejmostí, stejně tak jako odborné poradenství při výběru šperku.
Chraňte je jako svou pleť
Perly nevyžadují nějakou zvláštní pravidelnou údržbu, důležitá je ovšem opatrnost při jejich nošení a také ukládání. Povrch perly by se dal v určitém smyslu přirovnat k lidské pleti. Perly se mohou snadno poškodit extrémními teplotami, potem, parfémy a některými kosmetickými produkty. Nebudou proto ideálními společníky do bazénu nebo na letní dovolenou u moře. Snadno mohou být poškrábány jinými šperky, měli bychom je tedy uchovávat v látkovém pytlíku nebo v oddělené přihrádce šperkovnice.