Sotva skončila jedna svatební sezóna, už se nezadržitelně blíží další. Plánujete svatbu na louce nebo na zámku? Chcete se více držet tradic nebo nic neřešit a udělat velkou párty? Mrkněte, jaké jsou letošní trendy.
V tomto roce budou svatebním trendům vládnout čisté, jednoduché a přirozené linie šatů se splývajícími sukněmi a živůtky ušitými z těch nejjemnějších materiálů, jakými jsou šifon, tyl a krajky. Lehké látky jsou pak často kontrastně doplněny výrazným prvkem, například 3D aplikacemi či mašlí do pasu. Řada nevěst volí dlouhé rukávy v plné či tříčtvrteční délce a k šatům neodmyslitelně patří i dlouhá vlečka. Neměl by chybět také velký výstřih, který často sahá až do pasu, a je přitom pouze na vkusu nastávající mladé paní, zda zvolí odhalený dekolt, či šíji.
Převládá přirozenost
Důraz na přirozenost se odráží také v barvě šatů. Preferovaný bude především nejpřirozenější bílý odstín – barva bavlny. Jedná se o lehce smetanový odstín, který navíc pleti středoevropských žen velmi lichotí. Moderní jsou též všechny pastelové odstíny od pudrově růžové přes nude až po šedomodrou. Nejčastěji se používají jako podklad pod bílou krajku, které dají vyniknout.
Mezi nejnovější a poměrně netradiční trendy patří crop top šaty, tedy takové, které mají živůtek oddělený od sukně. „Oblíbené jsou také šaty s nádechem folkloru. Ten je velmi populární mezi nevěstami, které plánují svatbu ve stodole, mlýně či vinném sklípku. Folklorní šaty jsou charakteristické bavlněnou krajkou a doplňky s barevným květinovým motivem,“ vyjmenovává Lenka Izsák ze salonu MiaBella.
Svatební móda lokální i udržitelná
Čím dál více se během svateb hledí na ekologii a udržitelnost. Do popředí se navíc dostává šetrný trend zvaný upcyklace. „Chce-li nevěsta šaty unosit i po svém velkém dni, například při běžném nošení či na plesy, má možnost šaty upcyklovat. Ušijeme je v takovém střihu a z takového materiálu, aby bylo možné je po svatbě přešít a také obarvit. K recyklaci jsou vhodné šaty kvalitního střihu z bavlny či jiného přírodního materiálu, krajku z umělé látky barvit nelze,“ uvádí majitelka svatebního salonu.
S touhou po osobitosti se navíc svatební šaty šité na míru dle přání nevěsty dostávají do popředí zájmu. Některé salóny, stejně jako MiaBella, nabízejí šití za velmi příznivé ceny, často srovnatelné s výší standardního půjčovného. Všechny šaty navíc vznikají v Česku. „V dobách našich maminek a babiček bylo běžné, že si nevěsta svatební šaty nechávala šít u švadlenky. Výběru správného střihu i materiálu se věnovala velká pozornost. Po svatbě pak nevěsta šaty neprodávala, ale odkládala si je jako památku na svatební den či jako svatební šaty pro svou dceru,“ dodává Izsák. Průměrná doba přípravy a ušití svatebních šatů trvá zhruba tři měsíce. Pokud plánujete svatbu na jaro a chcete si je nechat ušít, rozhodne byste už neměly výběr svatebních šatů odkládat.
Minisvatba
Podle poslední trendů se svatby konají s menším počtem hostů. V podstatě malá skupina, která může využít nějrůznějších exkluzivních lokalit, kam se velké skupiny nevejdou, anebo mohou společně užít speciální den, který se odehrává třeba na lodi nebo na pláži v exotice...
Svatební módní trendy 2020
- Vévodí romantické střihy v čistých, jednoduchých a splývavých liniích.
- Bílá je nejlepší v přirozeném odstínu bavlny. Středoevropankám navíc velmi sluší.
- V létě nevěsty volí tenoučká špagetová ramínka, pro zbytek roku jsou pak v oblibě rukávy.
- Nekonvenčním trendem jsou takzvané crop top šaty, tedy živůtek oddělený od sukně.
- Stále jsou v módě svatby v boho stylu, který je inspirován návratem k přírodě.
- Oblíbené jsou také folklorní šaty s bavlněnou krajkou a barevnými květinovými motivy.
- Nevěsty si čím dál častěji nechávají šít vlastní šaty na míru. Jejich příprava od návrhu po realizaci zabere přibližně 3–4 měsíce.
- Moderní je také šaty upcyklovat, tedy po svatbě nechat přešít, obarvit a nadále nosit například na společenské akce. K tomu jsou vhodné šaty z přírodních materiálů.