Krásná hříva vlasů je snem snad každé ženy. Mnohým z nás však příroda dlouhé, husté a krásné vlasy nenadělila. Často si však vlasy ničíme samy, ať již nešetrným barvením, neprofesionálním odbarvováním, či nevhodnou tepelnou úpravou. Podívali jsme se na nejčastější problémy a jejich řešení, které můžete vyzkoušet, abyste si brzy užívala krásnější a zdravější vlasy.
Vlasy poškozené barvením, odbarvováním či tepelnou úpravou
Časté barvení, či odbarvování může při nešetrném postupu, či použitím nekvalitních přípravků vlasy zásadně poničit. Pokud je to váš případ, je zapotřebí zaměřit se na ozdravení vlasů. To samé platí při jejich poškození častou, či nešetrnou tepelnou úpravou. Mnoho z nás téměř denně sahá po žehličce na vlasy, či kulmě, abychom dosáhly žádoucího vzhledu. Vlasy si však permanentně ničíme, pokud nepoužíváme kvalitní profesionální vlasové přístroje, volíme příliš vysokou teplotu a vlasy vystavujeme této zátěži denně. Zásadní je, vyhnout se všemu, co vašim vlasům neprospívá, což znamená barvit se pouze u profesionálů kvalitními produkty, vyhnout se odbarvování a vlasy co nejméně zatěžovat fénováním, žehlením, či kulmováním. „Nekvalitní barvy z drogerie vlasy matní a vysušují pokožku, navíc vás může často překvapit následný výsledek barvy, která bude jiná než na obrázku. Určitě doporučuji vybrat si profesionální kadeřnictví, kde o vaše vlasy budou pečovat profesionálními barvami a s poškozenými vlasy si poradí mnohem lépe než vy sama doma. Poškozené vlasy doporučuji tepelně upravovat pouze s produkty určenými na teplo a doporučené vašim kadeřníkem,“ radí Alena Bělohlávková, kadeřnice a majitelka salonu Chocolate Beauty Studio. Vyplatí se investovat do kvalitní vlasové kosmetiky a domácí péči nepodceňovat, vlasům prospějí různé zábaly, olejíčky, ať již kokosový olej, olivový či arganový. Zdraví vlasů podpoříme také vnitřně, kdy například kolagenem prospějeme i své pleti a pokožce.
Problém jménem šediny či lupy
Lupy a šediny patří mezi další nepříjemnosti, se kterými se mnoho z nás potýká. Dle statistik trápí lupy až 2 třetiny populace. Lupy jsou drobné šupinky odumřelé kůže hlavy, které provází nepříjemné svědění a zároveň pocit společenského faux-pax. Nejedná se však o infekční onemocnění, ale výskyt lupů je dán geneticky. Lupy nejčastěji vznikají u lidí se zánětlivou reakci na kvasinku malassezia, která je přirozenou součástí pokožky. Mezi faktory, které problém zhoršují, patří nadměrná tvorba mazu, oslabený imunitní systém či špatná životospráva. Velkým pomocníkem jsou naopak vhodné přípravky určené přímo na problém s lupy. Řešením jsou kvalitní šampony s antimykotiky, což je řada aktivních látek bojujících s kvasinkou malassezia. Šampon by měl mít navíc pečující účinky a nedráždit pokožku hlavy. „Doporučuji při používání šamponů proti lupům občas sáhnout také po šamponu určeném na citlivou pokožku, nemít vlasy příliš často, maximálně jednou za dva dny, a při mytí pokožku hlavy jemně masírovat, aby mohly účinné látky přípravku co nejlépe působit. Při oplachování se vyhněte příliš horké vodě a nedoporučuje se ani fénování horkým vzduchem,“ radí Jiří Boček, majitel kadeřnického salonu Studio Hairex.
Ubývá pigment a na řadu přichází šediny
Na vznik šedin má stejně jako u lupů největší vliv genetika. Někdo objeví svůj první šedivý vlas kolem dvacátého věku a ti šťastnější z nás si vlasy bez šedin užívají i ve čtyřicítce. Šedivé vlasy vznikají v důsledku ubývaní pigmentu, který se tvoří v melanocytech vlasových kořínků. S přibývajícím věkem klesá produkce melaninu, který je za barvu našich vlasů zodpovědný. U většiny z nás k jeho poklesu dochází kolem třicátého věku. Mnoho žen i mužů řeší tento problém barvením, aby šediny zakryli. Jsou zde ale i jiné možnosti, jak se s šedinami poprat „Světlovlásky mohou zvolit zesvětlení, kdy následně šediny nejsou tak patrné. Pokud máte vlasy tmavé a svou barvu měnit nepotřebujete, můžete vyzkoušet přípravky, které je šediny nemaskují, ale obnovují původní barvu vlasů, a to díky aktivaci produkce melaninu. V našem salonu máme s jedním tonikem dobrou zkušenost a skvělé výsledky ověřeny na zákaznících,“ doporučuje Jiří Boček.
ČTĚTE TAKÉ:
JAK PEČOVAT O VLASY NAMÁHANÉ LÉTEM
5 PŘEKVAPIVÝCH POUŽITÍ PRO SUCHÝ ŠAMPON
5 NEJVĚTŠÍCH BEAUTY CHYB V LETNÍCH MĚSÍCÍCH