Přestaňte se potit! Víme, jak se zdravě zchladit.
Pomalu, ale jistě, začaly nejteplejší měsíce, na které se všichni tolik těšíme. Letní počasí je skvělé, když můžeme vyrazit k vodě, už méně nás ale těší, pokud musíme sedět v kanceláři nebo z jakéhokoliv důvodu trávit čas doma. V takovém případě je potřeba myslet na to, jak se adekvátně zchladit, protože nadměrné horko může mít zásadní vliv na náš organismus. Klimatizace však často působí řadu potíží díky vysušování vzduchu, proto pro mnohé z nás mohou být lepší jiné alternativy.
Mezi nejvíce rizikové skupiny patří v letních parnech malé děti, starší osoby a lidé se zdravotními problémy, jako je nadváha a nemoci kardiovaskulárního systému. Nejhůře působí na lidi vedra ve větších městech, kde ruku v ruce s nimi přichází také zhoršená smogová situace. Moderní technika nabízí různé možnosti, jak se extrémním vedrům bránit, přitom ale stále celosvětově statisticky stoupá množství úmrtí způsobených horkem. To dokazuje například studie publikovaná v únoru 2014 v British Medical Journal. Podle ní na území Velké Británie vzroste do roku 2050 roční počet úmrtí způsobených horkem z dnešních 2000 až na 7000, což má být způsobeno trendem stále extrémnějších veder. Mnozí z nás také pamatují vlnu veder v celé Evropě v roce 2003, kdy bylo nejtepleji od roku 1540. Vinou toho zemřelo po celé Evropě nejméně 35000 lidí. Že se budeme se stále vyššími teplotami potýkat také v naší zemi, potvrzuje třeba studie Katedry fyziky atmosféry MFF UK: podle ní stoupne průměrná teplota v Česku do roku 2040 pravděpodobně minimálně o 1 °C, do roku 2060 až o 2,5 °C, to v případě, že emise skleníkových plynů dále porostou. Zvýšení teplot pocítí hlavě obyvatelé Prahy a Brna, kde se zesílí vliv tzv. tepelných ostrovů. Některou ze změn počasí však pravděpodobně pocítí lidé napříč celou republikou.
Základním pravidlem, které je potřeba ve vedrech dodržovat, je vysoký příjem vody. Tím zabráníme dehydrataci a zároveň se zchladíme – tělo má dostatek vody, která je z něj vylučována (dechem, potem, močí) a tím nás zbavuje přebytečného tepla. Dále je také vhodné zdržovat se v prostorách, kde je možné regulovat teplotu. Klimatizace často působí řadu potíží díky vysušování vzduchu, proto pro řadu z nás může být lepším pomocníkem kvalitní ventilátor.
Ideální pro lidský organismus je situace, kdy se teplota vzduchu v místnosti pohybuje mezi 20 a 21 °C (v ložnici přibližně o 5 °C méně) a relativní vlhkost vzduchu v rozmezí 40 až 60 % (přičemž 0 % představuje absolutně suchý vzduch a 100 % pak dokonale vlhký vzduch prosycený párou). Jenže právě využití klimatizace v období veder je často důvodem toho, že vlhkost vzduchu v místnosti klesá pod 40 %, v krajních případech až pod 20 %. „Suchý vzduch způsobuje překrvení, otok a vysychání sliznic, zhoršení imunitní bariéry sliznic, takže dochází k častějšímu onemocnění horních a dolních cest dýchacích. Překrvení sliznice nosohltanu vede k pocitům ucpaného nosu a opakovaným laryngitidám, především u dětí. Vysychání kůže má často za následek vznik chronického zánětu pokožky a ekzému. Vlivem nadměrné perspirace dochází v suchém vzduchu k únavě, fyzické skleslosti, ztrátě výkonnosti a zvýšenému pocitu žízně. U starších lidí a dětí hrozí v suchém prostředí rychlejší dehydratace,“ vysvětluje praktický lékař MUDr. Michal Hondl. Optimální obsah vlhkosti ve vzduchu je důležitý nejen pro dýchací cesty, ale také kůži a oči. Stav suchých očí se objeví v okamžiku, kdy slzný film přestane zvlhčovat a zvláčňovat povrch oka. Příčinou suchých očí může být nevhodné složení slz, či jejich nedostatečná produkce, často se tyto potíže objevují právě v důsledku nadměrného odpařování slzného filmu v místnostech s klimatizací. Zdraví lidé ještě v takové situaci pociťují spíše jen diskomfort, který ještě není nebezpečný. Pokud ale trpíme například astmatem či jiným chronickým onemocněním dýchacích cest, je třeba sáhnout po kvalitním zvlhčovači vzduchu.
TIP 1: Zpestřete si pitný režim
Pokud vás nebaví pít čistou vodu, můžete ji obohatit o některou netradiční složku, která jí dodá originální a osvěžující příchuť. Zkuste třeba na jemné plátky nakrájet salátovou okurku, kterou necháte přes noc v lednici ve džbánu s vodou spolu s plátky citronu. Okurky mají skvělé hydratační vlastnosti a jsou z 97 % tvořeny vodou, proto také okurkový salát významně přispěje k vašemu příjmu tekutin.
TIP 2: Pořiďte si kvalitní ventilátor
Netradiční stolní ventilátor a zvlhčovač Dyson AM06 na první pohled zaujme svým atraktivním vzhledem a provedením. Nenajdete na něm žádné lopatky jako u klasických ventilátorů, které svou rotací krájí vzduch a vytvářejí tak jeho nerovnoměrný proud. Revoluční technologie Air Multiplier v kombinaci s prvky z turbodmychadel a proudových motorů nasává vzduch a násobí jeho rychlost až 15x, čímž na druhé straně vzniká silný a plynulý proud vzduchu. Udržuje se pouhým otřením hadříkem a je zcela bezpečný i pro děti a domácí mazlíčky.
TIP 3: Zkuste ájurvédu
Už jste určite slyšeli o tradiční indické medicíně, podle které se potraviny rozdělují na ochlazující a zahřívající. Podle ájurvédy uděláte v létě nejlépe, když se ve vedrech vyhnete ostrému koření, červenému masu nebo tučným jídlům a mouce, které zvyšují vnitřní teplo vašeho těla. Naopak ochladit vás mohou třeba fazole mungo, kokos, podmáslí nebo zelený hrášek.
TIP 4: Chladivý dech
Ochladit se můžete i pomocí dechové techniky pocházející z jógy. Říká se jí šítalí a spočívá v tom, že pomalu nadechujete ústy buď přes našpulené rty, nebo ještě lépe přes jazyk svinutý do ruličky. Ucítíte chladivý dotyk proudu vzduchu uvnitř úst, což postupně způsobí zchlazení celé oblasti hlavy. Opakujte několikrát, vydechujte normálně nosem.