Domů
/
Móda a krása
/
Maska na pleť, díky které vypadá jako po botoxu. Trik sociálních sítí zvládnete za pár korun doma
Maska na pleť, díky které vypadá jako po botoxu. Trik sociálních sítí zvládnete za pár korun doma
Přáli byste si na počkání vypnutou pleť, svěží vzhled a jemnější vrásky? Doslova zázraky slibuje pleťová maska, kterou si na sociálních sítích vyměňují milovnice beauty triků z celého světa. Hlavní ingredienci máte přitom nejspíš ve špajzce i vy.
Za mladší pletí nemusíte jen do kosmetických salonů. Vyhlazující a omlazující efekt má i jednoduchá pleťová maska, která na rozdíl od injekcí botoxu nebo mikrojehličkování nebolí a stojí pár korun. Hodí se obzvlášť pro zralou pleť po padesátce, které dodá chybějící hydrataci, výživu i rozjasňující antioxidanty.
Semínko pro krásu
Síla opěvované pleťové masky tkví v jediné ingredienci, a tou je lněné semínko. Byť malé, je nadupané množstvím živin a prospěšnými omega 3 a 6 mastnými kyselinami. Ty prospívají organismu nejen v jídelníčku, využijte jejich sílu i pro omlazení pleti.
Vyrobte si gel
Na přípravu masky potřebujete jen lněná semínka a vodu. Počítejte dvě deci vody na dvě lžíce semínek. Vařte je společně čtvrt hodiny, nechte zchladnout a preceďte, ať se zbavíte slupek a pěny, která se při vaření tvoří na hladině. Tekutina vzniklá namočením a povařením semínek má hustou, gelovitou konzistenci. Uložená v lednici v těsnící nádobě vám vydrží až týden. Gel nanášejte obden na odlíčenou a vyčištěnou pleť. Nechte působit 25 minut, poté zaschlou masku jemně odstraňte vlažnou vodou a žínkou.
Pleť vypne a rozzáří
Lněná semínka dokážou absorbovat obrovské množství vody, ze kterého si ho díky masce dokáže zase převzít vaše vysušená pleť. Jsou také zdrojem bílkovin, které pokožka potřebuje k tvorbě kolagenu, ten je v boji proti vráskám a povolující pleti nezbytný. Rovněž antioxidanty v semínku pleti prospějí, bojují s volnými radikály a dokážou pleti navrátit ztracenou jiskru.
Na vrásky, jizvy i akné
Kromě jiných živin jsou lněná semínka významným zdrojem selenu. Ten chrání pleť před poškozením, pomáhá lepšímu hojení ran, je účinný v boji s akné i při regeneraci kůže spálené sluncem.
Hodí se do smoothie i při pečení
Když už máte sáček lněných semínek rozdělaný, naučte se je využívat naplno, nejen při péči o pleť. Zkuste je přidávat do smoothies, jogurtů, pečiva nebo salátů. Myslete ale na to, že aby bylo možné plně využít zdravotních výhod lněných semínek, je nejlepší je konzumovat mleté, protože celá semínka mohou projít trávicím traktem neporušená a tím se výživné látky neuvolní.
Vlákninová dieta: Příjem vlákniny zlepší vaše trávení, ale i váhu
Co dělá z lněných semínek tolik zdraví prospěšnou potravinu?
Bohatý zdroj Omega-3 mastných kyselin: Lněná semínka jsou jedním z nejlepších rostlinných zdrojů kyseliny alfa-linolenové, která je důležitou omega-3 mastnou kyselinou, podporuje zdraví srdce a má protizánětlivé účinky.
Vysoký obsah vlákniny: Semínka obsahují jak rozpustnou, tak nerozpustnou vlákninu, což podporuje zdravé trávení a pomáhá předcházet zácpě. Vláknina také přispívá k pocitu sytosti, což může pomoci při kontrole hmotnosti.
Bohaté na lignany: Lněná semínka jsou jedním z nejlepších zdrojů lignanů, což jsou rostlinné sloučeniny s antioxidačními a fytoestrogenními vlastnostmi. Lignany mohou hrát roli v prevenci některých druhů rakoviny, například rakoviny prsu a prostaty.
Podpora zdraví srdce: Pravidelná konzumace lněných semínek může pomoci snížit hladinu cholesterolu v krvi a krevní tlak, což snižuje riziko srdečních onemocnění.
Bohaté na bílkoviny: Lněná semínka obsahují kvalitní rostlinné bílkoviny, které jsou důležité pro růst a regeneraci tkání.
Podpora regulace cukru v krvi: Vláknina v lněných semínkách pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi, což může být prospěšné pro lidi s diabetem.
Bohaté na vitamíny a minerály: Lněná semínka jsou dobrým zdrojem několika důležitých živin, včetně vitamínu B1, hořčíku, fosforu a selenu.
Protizánětlivé účinky: Omega-3 mastné kyseliny a lignany mohou pomoci snížit zánětlivé procesy v těle.
Zdravé svačinky pro energii po celý den: Od semínek k smoothie bowlům
- Zdroj článku
-
svetevity.sk, ifauna.cz, wikipedia, chatgpt.com