Přejít k hlavnímu obsahu

Mastné vlasy potřebují vhodnou péči: Tenhle trik používaly už naše babičky

Rychle se vám mastí vlasy a během chvíle vypadají zplihle? Každý problém má svoje řešení. Naučte se o ně správně pečovat. Připomeneme vám triky našich babiček, prozradíme, čemu byste se měli vyvarovat a doporučíme vlasové přípravky, které vám pomohou problém s mastnými vlasy nadobro zatočit.

Mastné vlasy poznáte velmi snadno. Jsou zplihlé, špatně se upravují a vyžadují časté mytí. Většinou jsou to i jemné vlasy bez objemu, které se slepují do pramínků. Za mastné vlasy může především genetika. Stačí, když vaše tělo produkuje hodně kožního mazu a hned se zmastí také vlasy. Vedle genetiky za mastnými vlasy stojí také stres, nezdravé stravování a také nošení pokrývek hlavy. Jsou často spojené i s hormonálními změnami v pubertě, v těhotenství, po vysazení hormonů nebo po porodu. “Každý z nás má geneticky dánu tvorbu mazu v mazových žlázách. To je velice individuální. První rada je nekartáčovat zbytečně vlasy. Čím více se mechanicky dráždí pokožka, tím více se mastí. Stejně je to s vysušováním. Čím častější je mytí vlasů agresivními šampony, tím větší je odezva v mazových žlázách, takže bludný kruh se uzavírá.”, potvrdila Michaela Havlíčková z centra Zdravé vlasy pražské nemocnice nemocnice na Královských Vinohradech v rozhovoru v Českém rozhlasu.  

Jak o mastné vlasy pečovat

U mastných vlasů platí stejné pravidlo jako u pleti, čím více ji budete vysušovat, tím více se bude mastit. Také nešetrné zacházení může vést k nadměrnému maštění vlasů. Vyvarujte se proto častému fénování horkým vzduchem i pročesávání vlasů pomocí prstů. Také se vyhýbejte nezdravému jídlu, nekonzumujte ani mastná ani příliš slaná, sladká a pikantní jídla. Dbejte na pravidelný pitný režim a dostatek spánku.

Mohlo by se vám líbit

Jablečný ocet nepatří pouze do kuchyně. Poděkují vám i vaše vlasy

Jablečný ocet pravděpodobně používáte doma v kuchyni nebo při úklidu. Využívá se nejen při redukčních dietách, při úklidu nebo k odstranění vodního kamene, doslova prospěje i vašim vlasům. Přečtěte si, jak jej správně použít, abyste měli krásné a lesklé vlasy.
svetzeny.cz

Jak správně mýt mastné vlasy

Mastné vlasy umýváme často, pravděpodobně každý den. Jenže na mastné vlasy platí, že čím méně je budete umývat, tím lépe. Nesprávné umývaní vlasů maštění ještě zhoršuje. Určitě se nejprve zaměřte na výběr kvalitního šamponu určeného pro časté použití. Velmi se osvědčil kopřivový šampon, který však není příliš vhodný na dlouhodobé používání. K mytí vlasů vám stačí asi tak čajová lžička šamponu, kterou jemnými a krouživými pohyby vmasírujte do pokožky hlavy a následně spláchněte vlažnou vodou a na závěr opláchněte vodou studenou. Studená voda uzavře póry na pokožce hlavy a snižuje maštění vlasů. Horká voda naopak problém zhorší. Pokud cítíte, že jsou vaše vlasy mastné ihned po umytí, pravděpodobně jste šampon špatně vymyli. Vlasy znovu opláchněte čistou vlažnou vodou, dokud nebudou na povrchu kluzké. Během sušení vlasů nepoužívejte fén, ale vlasy jemně ručníkem vymačkejte a vysušte. Pokud je použití fénu nezbytné, použijte ochranný sprej proti vysokým teplotám a fénujte vlasy od čela směrem dolů. Do suchých nebo vlhkých vlasů můžete nakonec aplikovat třeba kopřivovou nebo březovou vodu, které zabraňují přílišnému maštění.

Suchý šampon jako rychlá pomoc

Potřebujete rychle zamaskovat mastné vlasy? Pořiďte si suchý šampon. Zbaví vlasy mastnoty a zvětší jejich objem. Nepoužívejte ho však příliš často, mohl by naopak maštění vlasů podpořit. Suchý šampon speciálně vyvinutý na mastné vlasy použijte pouze jednou týdně. Při každodenním použití by mohl vlasovou pokožku dráždit nebo ji vysušit, což by vedlo k ještě většímu maštění vlasů.

Mohlo by se vám líbit

Téměř polovina vlasů vypadne již v 35 letech: Pomocí těchto osvědčených metod tomu zabráníte

Vlasy jsou korunou krásy a jejich ztráta nebo nezdravý vzhled dokáží potrápit snad každého. Téměř o polovinu vlasů příjdeme před dovršením 35 let. Viníků může být hned několik – dědičná predispozice, stres, psychická nepohoda, špatná výživa nebo hormonální nerovnováha. Naštěstí nemusíte propadat panice, nechtěný úbytek vlasů zmírníte pravidelnou péčí a stravováním.
svetzeny.cz

Důvody, proč se vám mastí vlasy

Nadměrné maštění vlasů často způsobují vaše zlozvyky. Pokud si rádi pohráváte s vlasy, prohrabujete ofinu a vlasy stahujete culíku, hýbete mazovým váčkem, čímž přispíváte nadměrnému maštění vlasů. Dalším viníkem bývá použití nevhodných produktů, které nejsou určené na mastné vlasy. Také je dobré jednou za čas šampon obměnit, zvláště když se vám začnou z ničeho nic vlasy mastit. Neobejdete se bez kondicioneru a stylingových přípravků? Kondicionér vlasy uzavírá a uhlazuje, díky čemuž usnadňuje jejich rozčesávání. Pokud se bez něj něj neobejdete, dávkujte do délek vlasů jen malé množství. Velké množství vlasy zatěžuje a ty pak ztrácejí objem. Méně je více platí také u stylingových produktů. Velké množství vlasy zatěžuje, způsobuje a dochází tak z rychlejší maštění a zplihnutí. Dalším důvodem je nesprávné češání nebo nevhodný výběr hřebenu. Ostré kovové kartáče pokožku hlavy dráždí. Používejte spíše hřeben se zaoblenými zuby, a to s řídkými zuby na dlouhé vlasy a s těmi hustšími na krátké vlasy. Vlasy nečešte příliš dlouho často, jinak se maz z pokožky rychleji roznese po celé délce vlasů. Vyhněte se také kontaktu hřebenu s pokožkou hlavy. Nezapomínejte ani hřebeny a kartáče jednou za týden ponořte do horké octové vody. “Na mastící pokožku nepoužívejte příliš teplou vodu, nemasírujte, nekartáčujte. Častěji myjte kartáče a hřebeny, i ty, které používáte spolu s fénem. Maz je na kartáči, fén mastnotu rozpustí a znovu si ji vetřeme do čistých vlasů.”, potvrzuje kadeřnice Helena Pudilová v rozhovoru v Českém rozhlasu. Pravidelně také měňte povlak polštáře, na kterém spíte.

Rady našich babiček, jak zatočit s mastnými vlasy

Na mastící se vlasy naše babičky používaly jablečný ocet nebo citron. Jablečný ocet obsahuje kyselinu octovou, která pomáhá vyrovnat pH vlasové pokožky a redukovat tvorbu mazu. Ocet účinkuje také jako vlasové tonikum zamezující svědění. Do šálku se studenou vodou přidejte 2-3 lžíce jablečného octa. Po umytí šamponem vlasy octovou vodou opláchněte a nechte pár minut působit. Poté opláchněte vlažnou vodou. Citron díky obsahu vitaminů a minerálů vlasům prospívá. Jeho kyselost pak pomůže dostat pH vlasové pokožky na optimální hodnotu a regulovat tak produkci mazu. Vymačkejte šťávu z 2 citronů a jemnými krouživými pohyby ji vmasírujte do pokožky hlavy. Nechte 15-20 minut působit a opláchněte. Recept je vhodný pouze pro nepodrážděnou pokožku. Mastné vlasy také babičky oplachovaly kopřivovým nebo heřmánkovým čajem, březovou vodou nebo odvarem ze šalvěje.

GALERIE: Nejlepší přípravky na mastné vlasy
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit