
Geri Halliwell z legendárních Spice Girls na udílení hudebních cen Brit Awards v roce 1997 vystoupila v dnes už ikonických minišatech se symbolem britské vlajky. Takzvané „Union Jack Dress” ale původně byly jen klasické malé černé od Gucciho. Vlastenecké šaty na podporu hnutí Cool Britannia z nich udělala sestra Geri, když na přední stranu šatů našila utěrku v britských barvách.

Rok 1985 a legendární koncert Live Aid, na němž mezi spoustou hudebních hvězd tehdejší doby vystoupila také kapela Queen. Jednoduchý, ale nezapomenutelný outfit Freddieho Mercuryho se stal symbolem jednoho z nejslavnějších vystoupení této britské kapely a že kombinace bílého tílka, džínů a tenisek funguje, dokazuje i dnešní móda.

Ne nadarmo se Tině Turner přezdívá Královna rock'n'rollu. Letos oslaví 82. narozeniny a ještě donedávna koncertovala. V roce 1985 na koncert na londýnském stadionu Wembley v rámci turné Private Dancer oblékla rockerský outfit v podobě kožených minišatů, síťovaných punčoch a džínové bundy poseté odznaky. Nutno dodat, že jí v té době bylo 46 let. Věk je opravdu jen číslo.

Pokud mezi muži hudebníky kdy existovala nějaká módní ikona, pak to byl rozhodně David Bowie. Na jeho tyrkysový oblek, který bychom klidně dnes oblékly také, nelze zapomenout. Na fotce je outfit z vystoupení v rámci koncertu k uctění památky Freddieho Mercuryho, který se odehrál 20. dubna 1992 na stadionu Wembley v Londýně. Modrý oblek byl ovšem poznávacím znamením Bowieho alterega jménem Ziggy Stardust, pod nímž vystupoval v 70. letech. Oblek v kombinaci s tyrkysovými očními stíny a zrzavým muletem byl jením z Bowieho nezapomenutelných signature looků.

V období Ziggy Stardust nosil David Bowie kromě zrzavých vlasů a tyrkysových stínů také pásku přes oko. Nejprve mu sloužila jako ochrana citlivého oka, look s ní si ale natolik oblíbil, že ji pak nosil i jako součást kostýmu na pódium.

Jedna z nejslavnějších rockových kapel 70. let jsou bezpochyby KISS a my jejich ikonický make-up obdivujeme dodnes. V 80. letech se ho kapela na několik let vzdala, což spoustu fanoušků považovalo za nejhorší rozhodnutí v historii kapely.

Prince miloval fialovou barvu. Dokonce tak moc, že ve spolupráci s Pantone vytvořil svůj vlastní odstín s názvem Love Symbol #2.

Nejen Prince, ale i dnes už padesálitetá rapperka Missy Elliot miluje fialovou. To dokázala na udílení cen Grammy v roce 2002, kde vynesla nepřehlédnutelný fialový kožený kostým.

Dívčí trio Destiny's Child, ve kterém působila i Beyoncé, bylo ztělesněním módy nultých let. Outfity měly sladěné do posledního detailu, přesto byl každý look v trochu jiném osobitém stylu. Na snímku jsou Destiny's Child na udílení cen Source Hip-Hop Music Awards v roce 2000.

Dalším hudebním a zároveň módním symbolem nultých let byla bezpochyby Christina Aguilera alias Xtina. Černé podbarvení blond vlasů se díky ní stalo hitem stejně jako piercing v pupíku a kalhoty s co nejnižším pasem.

Když se řekne Beatles, spoustu z nás si představí čtveřici uhlazených kluků v černých či šedých oblecích s bílou košilí a s ulízlímy vlasy. Jenže tento obrázek legendární kapely, která napsala dějiny rockové hudby, se týká jen jejich začátků. O nic menší pozornost než samotné album si zaslouží kostýmy provázející éru „Seržanta Peppera“. Barevné outfity připomínající uniformy, kníry a celková opulentnost byly pravým opakem toho, jak Beatles všichni do té doby znali. I Paul McCartney přiznal, že zažitou estetiku „kluků z Liverpoolu“ už úplně nesnášeli. „Byli jsme už muži, ne kluci. Těmi kostýmy jsme to chtěli dokázat.“

Stejně jako se Beatles chtěli vymezit vůči svým začátkům, Olivia Newton-John už nechtěla být ta „sladká Sandy z Pomády“. V klipu k písničce Physical z roku 1981 položila základy stylu athleisure a nemohla tušit, že o čtyřicet let později půjde vzhledem k pandemii o nejpopulárnější styl oblékání.

Letos v červenci si připomínáme deset let od jejího úmrtí a s tím spojené zařazení do nechvalně proslulého Klubu 27. Amy Winehouse byla ikonou své doby nejen kvůli neotřelému hlasu a hudbě, ale také díky nepřehlédnutelnému účesu často ozdobenému mašlí či čelenkami a outfitům, jako byly třeba tyto denim šaty s výrazným páskem, které oblékla na udílení MTV Europe Awards v roce 2007.

Kdo by neznal hit Single Ladies od Beyoncé a proslulou choreografii s prstenem, která se objevila i ve filmu Sex ve městě 2, kde na písničku se zápalem tancuje neúnavná Samantha. V samotném klipu má Beyoncé na sobě pouze klasické černé body na jedno rameno a k tomu „robotickou“ ruku. Při živých vystoupeních však tento outfit několikrát posunula o level výš. V roce 2009 na udílení MTV Video Music Awards bylo body zdobené...

...a v roce 2013 při Superbowlu zase kožené. Ukazování na prsteníček ale nechybělo nikdy.

Boty inspirované pásovcem byly jednou z mnoha extravagantních kreací zpěvačky Lady Gaga. V roce 2010 se boty od Alexandera McQueena objevily v klipu k megahitu Bad Romance, Lady Gaga je však mnohokrát vynesla i na červený koberec či na pódium.

K nezapomenutelným momentům patří rozhodně i Rihanniny „nahé“ třpytivé šaty od Adama Selmana poseté Swarovski krystaly, které oblékla na udílení CFDA Fashion Awards v roce 2014.

Kostýmy legendární skupiny ABBA mají přesah i do dnešní doby. Švédská čtveřice si na koncertních outfitech zakládala už od samého začátku, kdy se do dějin zapsali jako vítězové soutěže Eurovision Song Contest.

Madonna se do dějin zapsala rozhodně s vícero outfity, ale špičatá podprsenka od Jean-Paul Gaultiera, kterou oblékla na turné Blonde Ambition v roce 1990, si stále drží pomyslné prvenství.

Flitry nebyly jen poznávacím znamením sedmdesátkové estetiky Studia 54. Už v roce 1967 v nich zazářilo trio Diana Ross & The Supremes.

Že body se síťovanými punčochami rozhodně není jen pro ženy s velikostí XS dokázala zpěvačka Lizzo svým nepřehlédnutelným fialovým kostýmem na Glastonbury v roce 2019.

Kdo by neznal Thriller Michaela Jacksona a nezapomenutelnou červenou bundu? Ta originální se v roce 2011 vydražila za 1,8 milionu dolarů (asi 32,5 milionu korun).