Přejít k hlavnímu obsahu

Odvážná čtyřka žen rozvíjí své technologické projekty: Jak se jim daří?

Info ikona
Women in Tech

Že ve světě technologií mají ženy své pevné a důležité místo, dokazuje program Women in Tech. Jeho 3. ročník nyní probíhá již třetím měsícem a potrvá až do konce roku. Zaměřuje se na základní pilíře v podobě zdraví, vzdělání, osobnostního rozvoje, životního prostředí a nově také mobility. Tyto elementární myšlenky vychází ze společnosti Huawei a jejich iniciativy Huawei Tech4All, která ve spolupráci s Hospodářskou komorou každoročně pomáhá ženám rozjet jejich podnikání. Čím se zabývají letošní projekty, a jak se jim v rozvoji daří v současné době?

Ženské podnikání se rozjíždí pomalu, ale jistě

Ambasadorkou projektu Women in Tech je Linda Štucbartová, jejímž posláním je rozvoj potenciálu jedinců i organizací, kterým pomáhá nastartovat nadějné projekty a realizovat jejich podnikatelské sny, které dokáže velmi dobře pochopit.

„Známe podnikatelské příběhy s dovětkem, že největší úspěch zaznamenali ti, kteří do toho šli po hlavě. Ženy jdou krůček po krůčku, raději se nejdřív osmělí, namočí si kotníky, pak lýtka, pak kolena a testují, zda jim to vyhovuje. Logicky potom ale progres není samozřejmě tak velký,“ popisuje rozdíl mezi ženským a mužským podnikáním podnikatelka Linda Štucbartová.

Vybrané ženy si užívají zasloužené podpory – čím zaujaly?  

Do letošního finále byly odbornou porotou z desítek přihlášených projektů vybrány 4 velmi schopné ženy se svými nadějnými projekty – Julie Šislerová, Klára Hrdá, Andrea Bohačíková a Sandra Lacinová. Ty se nyní účastní celoročního programu a těší se z individuální podpory, která jejich podnikání intenzivně nakopává vpřed.

Rozvoj moderních technologií i zájem o soběstačné semenaření

Čím se letošní vítězné projekty zabývají? Julie Šislerová se účastní s projektem Holky v Metaverse – jde o komunitu žen, které se zajímají o nové technologie, jako jsou AI, kryptoměny, VR&AR, blockchain nebo NFTs. Společně se podporují ve své práci a sdílí nové poznatky. Proč si pro rozvoj svého podnikání vybrala právě projekt Women in Tech? „Koukala jsem po programech, které by mi mohly pomoci na cestě za dalším rozvojem, ale většinou se zaměřovaly spíše na startupy s nějakým produktem, a to my nejsme. Takže když jsem se dozvěděla o programu WiT, přišlo mi po konzultaci s Lindou Štucbartovou, že tohle by mohlo být to, co hledám.“

Klára Hrdá se vydala jinou cestou, sympatie poroty si získala vzdělávacím programem Semínkovna, jehož cílem je šířit osvětu a schopnost soběstačnosti v oblasti domácího semenaření a zahradničení prostřednictvím kurzů. U projektu Women in Tech si pochvaluje právě zaměření na ženy: „Z mé zkušenosti ženy – matky mohu říci, jak je důležité, pokud takový program respektuje naše potřeby a možnosti coby rodičů. Zároveň jsem se v obdobných programech setkala s citlivějším přístupem a větším pochopením pro to, jak jsme my ženy nastavené.“

Program pro ženy na mateřské i děti s autismem

Andrea Bohačíková zabodovala s platformou M.arter, která se snaží řešit velmi aktuální téma – návrat zaměstnanců z mateřské dovolené zpět do zaměstnání. V tom jim má pomoci automatizovaný systém vzdělávání. Jak v projektu využívají moderní technologie? „Technologie používáme jak interně, tak externě. Co se týče interního fungování, náš tým se skládá ze 45 žen. Všechny pracujeme 100 % remote a na 90 % asynchronně. Využíváme tedy všechny možné technologie, které nám takový způsob umožňují,“ přibližuje Andrea.

Poslední projekt je pak zaměřen na děti, jedná se o koncept Sandry Lacinové s názvem Via Connecta. Jeho cílem je podpora dětí s poruchami učení a autismem za pomoci nových technologií. Sandra vysvětluje přínos moderních technologií ve svém projektu takto: Rozmanitost v technologických odvětvích přináší inovace a nové perspektivy, což vede k lepšímu a vyváženějšímu technologickému prostředí.“

Info ikona
Klára Hrdá - Semínkovna

Projekt Semínkovna v podání Kláry Hrdé. Zdroj: Huawei

Projekty běží naplno – co mají za sebou, a co je ještě čeká?

Vybrané finalistky se svými projekty nyní prožívají rok nabitý událostmi, jež posouvají jejich podnikání mílovými kroky vpřed.

Díky organizátorům, společnosti Huawei a Hospodářské komoře, měly dámy například možnost zúčastnit se v červnu inspirativního setkání s ambasadorkou programu Lindou Štucbartovou a účastnicemi předešlých ročníků, které je podpořily zkušenostmi ze svých projektů. Proběhla také návštěva jednoho z účastníků akce Vodafone Nápad roku (které je Huawei partnerem) – startupu Dronetag, kde se dozvěděly více o fungování ve startupovém prostředí, a získaly cenné rady od Martina Kešnera i Alžběty Hemerkové.

Info ikona
Women in Tech

V následujících měsících na ně čekají online workshopy od Hospodářské komory ČR, setkání s významnou českou byznysmankou Sentou Čermákovou, akce s Femme Palette, PR podpora a další pomoc pro úspěšný rozjezd jejich podnikání. Na závěr se mohou těšit na slavnostní finále programu Women in Tech za přítomnosti partnerů projektu a médií. 

Women in Tech
×
  • Svět ženy
  • 699 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + FÉN REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + FÉN REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit