Dcera zpěváka nejslavnější bigbítové kapely na světě a ekologické aktivistky z newyorské židovské rodiny se vydala vlastní cestou. Stella McCartney (42) se stala úspěšnou a slavnou módní návrhářkou.
Celým jménem Stella Nina McCartney se do mediálně sledované rodiny narodila 13. září 1971 v londýnském Lambethu. Byla druhým dítětem po své sestře Mary a de facto třetí, počítáme-li i nejstarší, adoptovanou Heather. Ke jménu nepřišla náhodou. Vzorem byly obě matčiny babičky, které se jmenovaly stejně. Příchod na svět vůbec nebyl jednoduchý. Paul McCartney seděl na chodbě za dveřmi porodního sálu a podle svých slov se modlil, aby „se zrodila na křídlech andělů“. Když vše dobře dopadlo, na počest tohoto úspěchu pojmenoval svou novou kapelu Wings, což znamená křídla.
PRVNÍ BUNDA VE TŘINÁCTI
Oproti možnému očekávání veřejnosti se Stellini rodiče snažili, aby prožila co nejnormálnější dětství i dospívání. Proto ji umístili na státní střední školu ve Východním Sussexu. Jak později Stella uvedla, poznala tam šikanu z obou stran – jako oběť i jako strůjce. Jejím hlavním „zájmem“ ale nebylo násilí. Už ve třinácti letech vyrobila svou první bundu a móda ji už nepustila.
Protože v sobě od začátku cítila umělecké nadání, rozhodla se při volbě školy zamířit vysoko. Vybrala si prestižní Central Saint Martins College of Arts and Design v Londýně, kde roku 1995 úspěšně dostudovala. Její kolekci přímo na školním molu předvedly slavné modelky Naomi Campbell a Kate Moss za hudebního doprovodu Stellina otce Paula McCartneyho. Fotografie z akce druhý den zaplnily stránky novin a veškeré modely se takřka okamžitě rozprodaly v tokijských a londýnských buticích.
VELKÉ POCHYBY
Nerozlučné spojení s otcem dalo mnohým lidem prostor ke spekulacím o skutečné kvalitě Stelliny práce. Když se pak Stella v roce 1997 stala kreativní ředitelkou pařížského módního domu Chloé, její předchůdce, slavný návrhář Karl Lagerfeld, neskrýval své rozhořčení. „V Chloé si měli vybrat velké jméno. To se sice stalo, ale v hudbě, ne v módě. Doufejme, že je stejně talentovaná jako její otec!“
Přes nevelká očekávání však Stelliny kolekce nejen zaznamenaly obrovský komerční úspěch, ale také zaujaly i jindy neoblomné kritiky. Proto už v roce 2001, ve spolupráci s luxusní značkou Gucci, po velké úvodní přehlídce v Paříži otevřela svůj první vlastní butik. K dnešnímu dni má už sedmnáct samostatných módních domů na těch nejprestižnějších světových adresách, včetně newyorského Soha, losangeleského West Hollywoodu či londýnské Mayfair. Výstřelky a drobné provokace jí nikdy nebyly cizí, a tak jako známá vegetariánka propašovala do své kolekce pro sportovní značku Adidas cedulku „sedne sportovně založeným vegetariánům“. Ze stejných důvodů, ze kterých nejí maso, ani nepoužívá pravou kůži.
MANŽEL A KUPA DĚTÍ
Když už se zlé jazyky nějakou dobu přely, jestli návrhářka nezůstane na ocet, překvapila na konci srpna 2003 svou svatbou s vlivným britským vydavatelem Alasdhairem Willisem. Své ano si řekli na romantickém skotském ostrově Isle of Bute. Stella měla na sobě mírně upravenou verzi šatů, které si oblékla její matka Linda, když si v březnu 1969 brala jejího otce Paula. Zřejmě jim to přineslo rodinné štěstí, protože už za necelé dva roky se spokojené dvojici narodil syn Miller Alasdhair James, následovaný v roce 2006 dcerou Bailey Lindou Olwyn. Rodinu pak za další dva roky rozšířil druhý syn Beckett Robert Lee a v roce 2010 benjamínek, dcera Reiley Dilys Stella.
ŠPERK PRO MACECHU
Spršku kritiky si Stella vysloužila, když v listopadu 2007 představila stříbrný náhrdelník s motivem jedné nohy. Mělo jít o narážku na druhou manželku jejího otce, modelku Heather Mills, která při motocyklové nehodě přišla o jednu z dolních končetin. Mnozí módní kritici se shodli v tom, že tento šperk je daleko za hranicí dobrého vkusu. Dnes je však pro Stellu mnohem typičtější pracovat na kolekci dětského oblečení od firmy Disney než samoúčelně provokovat.
Foto: Facebook Stella McCartney (prolink http://www.facebook.com/stellamccartney)