Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se ve středověku léčila neplodnost: Rozemletí krtci i polohy podle zvířat. Některé metody byly až k smíchu

Středověká medicína byla směsí magie, náboženství a přírodních věd, kde víra ve vliv zvířat na lidské zdraví hrála klíčovou roli. Použití zvířat v léčbě neplodnosti bylo běžnou praxí, vycházející z přesvědčení, že určité vlastnosti zvířat mohou být přeneseny na lidi. Lidé se spoléhali také na bylinky a babské rady. Dnes ale nad některými metodami zůstává rozum stát. Šli byste do nich?

Zplození potomka bylo ve středověku zásadní rodinné téma a od ženy se očekávalo, že krom prvorozeného syna přivede na svět co nejvíce dětí. Jenže ne vždy se zplození dařilo a čím déle trvalo, tím víc byli manželé v očích okolí zostuzováni. Na vině byla samozřejmě vždy žena, nějak se ani nepředpokládalo, že strůjcem neplodnosti by mohl být i muž. Právě ženy proto musely v případě nezdaru při plození potomka procházet nejrůznějšími kúrami inspirovanými babskými radami i doporučeními lékařů. A některé byly opravdu nechutné.

Zvířecí síla

Z nějakých důvodů lidé věřili, že zvířata jim mohou pomoci s plodností a vyřešit problémy s početím. Oblíbeným způsobem, jak plodnosti docílit, bylo ve středověku přisypávání sušených rozemletých varlat vepře či starého kohouta do vína. Pomáhat prý měl i odvar ze zaječí dělohy, neplodným ženám se podávali také krtci rozemletí ve víně. Krtci totiž podle lékařů měli pozitivní reprodukční schopnosti.

Zvířecí krev měla ve středověku významné postavení v mnoha léčebných rituálech. V léčbě neplodnosti byla krev považována za nositelku životní síly a plodnosti. Některé ženy se například koupaly v krvi mladých zvířat, jako byly jehňata nebo telata, aby „nasály“ jejich vitalitu a plodnost. Tento rituál měl posílit ženskou energii a připravit tělo na početí. Krev nebyla využívána pouze k zevním účelům. V některých případech byla doporučována i konzumace zvířecí krve smíchané s různými bylinami.

Mohlo by se vám líbit

Potraty ve středověku: Prováděly se tajně amatéry, ženy pily odvar z olova a nechávaly se bít do břicha

Ve středověku se ženy z různých společenských vrstev uchylovaly k potratům z různých důvodů, od osobních po společenské a ekonomické. Samotný zákrok býval velmi bolestivý a často končil smrtí ženy. K té mohlo dojít i v případě, že žena potrat přežila a na její čin se přišlo. Pro veřejnost byl totiž potrat to samé jako vražda, a tak byla žena většinou popravena. Co vše středověký potrat obnášel?
svetzeny.cz

Páření inspirované zvířaty

Ve středověku nebylo neobvyklé, že se lidé inspirovali zvířecím chováním při pokusech o početí. Předpokládalo se, že napodobování páření plodných zvířat, jako jsou králíci nebo ovce, může zvýšit šance na úspěšné početí. Párům bylo doporučováno sledovat zvířecí páření a napodobovat jejich pohyby a rytmus, aby přenesli jejich plodnost na sebe.

Další metodou bylo umístění zvířete do blízkosti ložnice páru během pohlavního styku, což mělo přenést plodnost zvířete na lidi. Například králíci byli často umisťováni do ložnice nebo pod postel, aby podpořili úspěšné početí.

Léčba pomocí rostlin a bylin

Bylinky byly ve středověku hojně využívány pro léčení všech druhů onemocnění včetně neplodnosti. Některé rostliny byly považovány za zvláště účinné při řešení problémů s početím. Například kořen mandragory byl velmi ceněn pro své údajné afrodiziakální vlastnosti a schopnost podporovat plodnost. Mandragora byla spojována s různými magickými rituály, které měly napomoci početí.

Další bylinkou, která byla hojně používána, byl kontryhel, který se často podával jako čaj. Věřilo se, že tato bylinka pomáhá posílit dělohu a připravit ji na těhotenství. Různé směsi bylin, včetně fenyklu, sporýše nebo šalvěje byly doporučovány k pití nebo k aplikaci na tělo.

Mohlo by se vám líbit

Milostné hrátky ve středověku: Sloužily výhradně k početí dítěte. Hlavně rychle, ve tmě a pouze v misionářské poloze

Veškerý intimní život ve středověku byl pod vlivem církve. Ta určovala, kdy, kde a především jak. Ženy byly zcela poddané mužům a veškerá aktivita byla nich. Jedinou vhodnou polohou tak byla poloha misionářská. Podle nařízení se ale případné početí dítěte mělo odehrávat pouze za tmy a na nějaké něžnosti nebyl čas.
svetzeny.cz

Babské rady a pověry

Babské rady a pověry byly ve středověku nedílnou součástí každodenního života a neplodnost nebyla výjimkou. Jednou z populárních rad bylo například spát pod plodným stromem, třeba pod hrušní nebo jabloní, aby žena mohla „nasát“ plodnost stromu. Jiná rada zahrnovala jíst potraviny, které měly tvar ženských pohlavních orgánů, jako například fíky nebo granátová jablka. Zajímavou pověrou bylo také doporučení, aby žena, která chce otěhotnět, kráčela po poli hned po orání. Věřilo se, že tento akt symbolizuje plodnost země a žena tak získá sílu pro početí.

Magické rituály byly rovněž běžnou praktikou. Často při zatmění měsíce byly prováděny speciální rituály, kdy ženy vzývaly měsíční bohyni, aby jim požehnala dítětem. Tyto rituály byly často doprovázeny různými oběťmi v podobě menších zvířat a dary bohům jako ovoce či květiny.

Zajímá vás život ve středověku? Přečtěte si, jak vypadala práce kojné.

Těhotenství, porod a neplodnost ve středověku:
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
Mohlo by se vám líbit

Děti vladařů: Jak se žilo následníkům trůnu ve středověku. Vlastní personál, tvrdá výuka i lekce lásky v nevěstinci

Život dětí panovníků v historii byl odlišný od života obyčejných dětí. Potomci králů a královen byli vychovávány s vědomím svého budoucího postavení a povinností, které na ně čekaly. Jejich každodenní život byl pečlivě plánován a řízen, aby se staly schopnými vládci a ochránci království.
svetzeny.cz
Zdroj článku