Přejít k hlavnímu obsahu

Práce katů ve středověku: Krom poprav mučili a trestali, žili na okraji společnosti a deprese zaháněli alkoholem

Pravděpodobně jedním z psychicky nejnáročnějších povolání ve středověku byla práce kata. Muži, kteří pro město vykonávali popravy, museli mít tvrdé jádro, přesto nebyli zcela bez srdce. A jako by nestačilo, že jim dávala zabrat práce, společnost je ještě vyhostila na okraj a pohrdala jimi. Život katů tak byl velmi opuštěný.

Katovské řemeslo většinou nebylo touhou mladých chlapců, kteří by prahli po tom stínat lidem hlavy. Často se jednalo o dědičnou profesi, která přecházela z otce na syna. Pokud kat neměl komu svou práci předat, město hledalo nového vhodného kandidáta mezi kriminálníky nebo sociálně vyloučenými lidmi, kterým byla nabídnuta možnost vyhnout se trestu výměnou za přijetí této role. Bylo to jakési břímě, které přinášelo výhody, ale také izolaci.

Přivýdělky bokem

Lidé je často vnímali jako nečisté a nositele špatného osudu. Byli nuceni žít v oddělených částech města, někdy i mimo hradby na samotě, které se říkávalo katovna. Přesto měli kati určité výhody, například byli osvobozeni od daní a některých veřejných povinností. Měli také právo na jisté množství kořisti z majetku odsouzenců, což jim přinášelo určitý finanční prospěch.

Kromě hlavní činnosti si kati přivydělávali různými způsoby. Často působili jako ranhojiči, protože jejich znalosti anatomie byly rozsáhlé. Prováděli také léčbu zlomenin, pouštění žilou a další lékařské úkony, které byly ve středověku běžné. Další činností bylo vybírání mrtvých těl z bojišť a hřbitovů, což jim zajišťovalo další příjem. Krom popravy navíc vykonávali výslechy, mučení a fyzické tresty jako bití, vyříznutí jazyka, useknutí končetin či vypalování cejchu.

Mohlo by se vám líbit

Jak "trůnili" naši předci: Kam se chodilo na WC ve středověku a jak probíhala očista

Středověk je často považován za temnou a nečistou éru lidských dějin, ale i v této době lidé museli řešit své každodenní potřeby. I v tomto směru byly samozřejmě velké rozdíly mezi šlechtou a prostým lidem. Jak a kam se chodilo na toaletu ve středověku?
svetzeny.cz

Nelehký životní úděl

Popravy byly veřejnou záležitostí a měly silný odstrašující efekt. Kat musel být zkušený a přesný, aby se vyhnul utrpení oběti. Běžnými metodami popravy byly věšení, stětí, oběšení, upálení na hranici nebo lámání kolem. Ačkoliv věšení bylo nejčastějším způsobem popravy, odsouzeným ženám se vyhýbalo. Těla se totiž často po oběšení nechávala viset na popravišti, dokud neshnila, a to se v případě žen v tehdejší společnosti považovalo za neslušné.

Jelikož v té době psychologové, psychiatři ani terapie nefungovali, museli se kati se svým nelehkým údělem vyrovnávat sami. Výčitky a rozporuplné pocity často hasili alkoholem, a tak se stávalo, že se k výkonu práce dostavili opilí. V takových případech docházelo k nepodařeným popravám, kdy kat nebyl schopen vykonat vraždu na první pokus, a ceremoniál se stával pro oběť naprostým utrpením. Jelikož popravy byly vždy sledovány davem lidí, stávalo se, že za špatně provedenou popravu kata napadli a zbili, nebo po něm házeli kamení.

Mohlo by se vám líbit

Děti vladařů: Jak se žilo následníkům trůnu ve středověku. Vlastní personál, tvrdá výuka i lekce lásky v nevěstinci

Život dětí panovníků v historii byl odlišný od života obyčejných dětí. Potomci králů a královen byli vychovávány s vědomím svého budoucího postavení a povinností, které na ně čekaly. Jejich každodenní život byl pečlivě plánován a řízen, aby se staly schopnými vládci a ochránci království.
svetzeny.cz

Na okraji společnosti

Život katů nebyl jednoduchý. Museli snášet opovržení, izolaci a psychickou zátěž své práce. Přestože vykonávali důležitou a nezbytnou roli, jejich kontakt s ostatními lidmi byl minimální. V hostincích a v kostele měli stranou vyhrazené místo, museli chodit většinou oblečeni v černé barvě, někdy museli být viditelně označeni. Často měli problém se sociální integrací a jejich rodiny byly rovněž stigmatizovány. Děti katů byly někdy vylučovány ze školy a měly problém najít si přátele a partnery mimo vlastní komunitu.

Ačkoliv byli kati společensky izolováni, měli nepostradatelnou roli. Zajišťovali, že zákony byly dodržovány a tresty vykonávány. Jejich přítomnost byla důležitá pro udržení pořádku a jejich práce měla zásadní význam pro fungování soudního systému. Ve společnosti byli vnímáni jako symbol spravedlnosti, přestože se na ně pohlíželo s odporem a strachem.

Zajímá vás život ve středověku? Přečtěte si, jak probíhaly milostné hrátky v této době.

Mohlo by se vám líbit

Práce kojné ve středověku: Vlastní dítě musela opustit, držela celibát, důležitý byl správný tvar prsou

Umíte si představit nechat své dítě plakat doma hladem, zatímco kojíte potomka úplně cizích lidí? Takové situace musely kojné zvládat denně několik měsíců, aby uživily vlastní rodinu. Byly navíc nuceny projít přísným výběrem a k tomu se vzdát milostného života se svým manželem. Jaký byl život kojných ve středověku?
svetzeny.cz
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit