Přejít k hlavnímu obsahu

Vrah Luigi Lucheni: Měl na rukou krev krásné Sissi, vraždou císařovně splnil přání

Když 10. září 1898 ve švýcarské Ženevě zemřela rakouská císařovna Alžběta, známá jako Sissi, svět byl šokován. Její život totiž nebyl ukončen přirozenou cestou, na svědomí ji měl vrah Luigi Lucheni, který jí do srdce zabodl pilník. Kdo byl tento muž a co ho vedlo k tomu, aby ukončil život jedné z nejkrásnějších a nejznámějších žen své doby?

Luigi Lucheni se narodil 22. dubna 1873 v Paříži jako nemanželské dítě. Jeho matka byla italská služebná, která jej brzy po narození opustila, a o jeho otci neexistují žádné spolehlivé informace. Vyrůstal v dětských domovech a v chudých poměrech, což v něm zanechalo hlubokou hořkost vůči vyšším vrstvám společnosti. Lucheniho život byl od útlého věku poznamenán sociálními rozdíly a chudobou, což ho vedlo k přijetí anarchistických ideálů.

Anarchismus, který se v Evropě v druhé polovině 19. století šířil, byl pro Lucheniho ideologickým útočištěm. Podle něj bylo potřeba svrhnout staré pořádky, kde bohatí žili v přepychu, zatímco obyčejní lidé strádali. Lucheni cestoval po Evropě a pracoval jako dělník, sloužil také v italské armádě. Jeho život byl plný frustrace a zloby vůči společnosti, která ho dle jeho názoru nespravedlivě opustila.

Mohlo by se vám líbit

Jaká byla císařovna Sissi doopravdy: Obdivovaná kráska řešila utajované mindráky různými způsoby

Krásná, laskavá a milující. Tak je obvykle prezentována císařovna Sissi. Byla milována nejen císařem Františkem Josefem I., ale i rakousko-uherským lidem a dodnes je opěvována jakožto jedinečná a pokroková žena. Pravda je ale trochu někde jinde. Císařovna dokázala být také posedlá, nevyzpytatelná, agresivní i nevěrná. Co o Sissi možná nevíte?
svetzeny.cz

Symbolický čin

Lucheniho cesty ho zavedly do Švýcarska, kde se začal stále více angažovat v anarchistických kruzích. Byl pevně přesvědčen, že odstranění významných představitelů aristokracie by mohlo změnit svět. Jeho původní plán byl zabít italského prince, ale ten změnil své plány na cestování, což Lucheniho donutilo hledat novou oběť. Náhodou zjistil, že v Ženevě se nachází rakouská císařovna Alžběta zvaná Sissi, která zde pobývala inkognito. Ačkoliv nebyla Sissi jeho původním cílem, Lucheni viděl v jejím zavraždění velký symbolický čin.

Císařovna Alžběta, známá svou výjimečnou krásou a tragickým životním příběhem, byla v té době již vyčerpaná životem u dvora. Sissi byla duševně i fyzicky velmi křehká. Po smrti svého syna Rudolfa v roce 1889 se její život obrátil v nekonečné truchlení a melancholii. Vyhýbala se císařskému dvoru, cestovala po Evropě a hledala klid. Kvůli svému bolestivému osudu často vyjadřovala touhu po smrti, což věděli i její blízcí.

Mohlo by se vám líbit

Odmítnutá Helena Bavorská: Sestra císařovny Sisi málem skončila v klášteře, nakonec měla jiný osud

Měla předpovězenou zářnou budoucnost hodnou opravdové princezny, osud však zamíchal karty a nakonec bylo všechno jinak. Helena Bavorská zvaná Néné nestanula po boku rakousko-uherského císaře, ve výsledku ale prožila šťastný život, v němž byla milována.
svetzeny.cz

Přesný zásah

Lucheniho motivace k vraždě Sissi byla nejen ideologická, ale také praktická. Věřil, že zabitím významné osobnosti, jako byla Alžběta Habsburská, vyvolá pozornost a rozvíří debatu o nespravedlnostech, které viděl ve světě. Dne 10. září 1898 si vzal do ruky pilník, který upravil na zbraň, a vyčkal na okamžik, kdy císařovna procházela kolem Ženevského jezera. V momentě, kdy Sissi opouštěla hotel Beau-Rivage a chystala se nastoupit na loď, Lucheni na ni zaútočil. Zasáhl ji do hrudníku, aniž by si císařovna zprvu uvědomila, že byla vážně zraněna. Později však upadla a o několik hodin později zemřela na následky vnitřního krvácení.

Po vraždě byl Lucheni okamžitě zatčen. Nikdy neprojevil lítost a trval na tom, že čin vykonal z politického přesvědčení. Jeho záměr byl ukázat světu, že aristokracie není nedotknutelná, a že i významné postavy mohou být obětmi násilného odporu. Během soudního procesu se hájil tím, že císařovna představovala systém, který pohrdal chudými a utlačoval obyčejné lidi.

Mohlo by se vám líbit

Královna rokoka Madame de Pompadour: Milenka Ludvíka XV. rozmazlovala krále jídlem, podle jejích prsou se vyrábí skleničky

Madame de Pompadour, původním jménem Jeanne Antoinette Poisson, excelovala jako prominentní kurtizána a neodolatelná milenka krále Ludvíka XV. Její reputace spočívala nejen v její kráse, ale také v její inteligenci a nadčasové eleganci, díky čemuž se stala jednou z nejvýznamnějších postav na francouzském dvoře své doby. Jak se z prosté dívky stala ženou hodnou královy lásky?
svetzeny.cz

Splněné přání císařovny

Ironií osudu je, že smrt, kterou jí Luigi Lucheni přinesl, byla pro Sissi naplněním jejích dlouholetých přání. Císařovna často vyjadřovala touhu po odchodu z tohoto světa, kde cítila jen bolest a ztrátu. Vražda tak nejen uzavřela její tragický životní příběh, ale také ji osvobodila od světa, který pro ni ztratil smysl. Sissi chtěla zemřít rychle a nečekaně, a přesně tak se stalo.

Po svém zatčení Lucheni prohlásil, že by klidně zabil i jiného monarchu, kdyby měl příležitost. Soud ho odsoudil na doživotí, ale Lucheni si svůj trest neodpykal do konce. V roce 1910 byl nalezen mrtvý ve své cele, kde se oběsil.

Mohlo by se vám líbit

Nenasytný proutník Ludvík XIV.: Král Slunce měl více dětí s milenkami než s manželkou, stud mu nic neříkal

Králem se sice stal už ve čtyřech letech, ale to za něj převzala vládu jeho matka. Ludvík XIV., který si nechával říkat Král Slunce, se trůnu reálně ujal v patnácti letech. Nějaké zásluhy v roli panovníka určitě měl, ale známý je především díky své náruživosti a nespoutanosti jakožto muž. Jak si král Francie užíval celých dvaasedmdesát let neomezené vlády?
svetzeny.cz
Císařovna Sissi a její vrah Luigi Lucheni:
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit