Odkládáte povinnosti příliš často? Za leností může být i psychický problém
Každému se občas něco nechce, práci odloží a raději se na něco vymluví. Avšak příliš časté lenošení může značit přetrvávající psychický problém. Netýká se to náhodou i vás?
Do češtiny proniklo nové slovo prokrastinace. Víte, co znamená? Slovo převzaté z latiny označuje chorobné odkládání povinností. Patří k lidské přirozenosti, že před sebou občas valíme jako těžký kámen řadu nepříjemných úkolů, a místo abychom napjali síly k jejich splnění, zaplňujeme čas jinými, méně důležitými činnostmi. Hranice mezi leností a chorobou je velmi tenká, jenže lenost se dá přemoct, zatímco chorobu je třeba léčit.
Sliby chyby
Všechno odkládáte a okolí vás považuje za flákače? Jenže vy si nemůžete pomoct. To, co mají ostatní bez mrknutí oka dávno hotové, odsouváte na nejzazší možný termín, nebo to dokonce neuděláte vůbec? Slibujete si, že příště budete mít vše včas splněno, jenže vaše snaha selhává a o „čistém stole“ zase jen sníte? Kde je chyba? Možná opravdu trpíte touto poruchou. Je hodně zrádná. Jeví se sice jako prkotina, ale dokáže pořádně ztrpčit život.
Problémům na stopě
Odkud se tedy tento nešvar bere? Příčinou je hlavně strach, že při plnění daného úkolu neuspějeme, že selžeme sami před sebou i před okolím. Na vině tedy může být snížená sebedůvěra a pocity méněcennosti, jejichž kořeny lez často vystopovat v dětství. Například když rodiče kladou na dítě přehnané nároky, které dítě není schopné splnit; to je v důsledku velmi demotivující a způsobuje to obavy z neúspěchu. Při soustavném odsouvání povinností se zhoršují studijní nebo pracovní výsledky. V horším případě narazíte v kolektivu a můžete být vyloučeni. Máte-li zlost sami na sebe, může to vést k destruktivní sebenenávisti.
Kudy z kruhu ven
Prvním krokem je připustit si problém. A to nemusí být jednoduché. Dotyčnému totiž není lhostejné, že má resty; snaží se uklidnit svědomí tím, že se stále něčemu věnuje, a budí tak dojem zaneprázdněného člověka. Můžete zkusit vypořádat se s problémem sami. Předpokladem úspěchu je dobře znát sama sebe. Musíte vědět, zda se vám lépe pracuje v klidu, nebo naopak maximální výkony podáváte jen v časovém tlaku. Odborníci doporučují stanovit si malé cíle a termíny a krok po krůčku mobilizovat pevnou vůli, svědomitě je plnit, a snažit se být v předstihu. Jen tak lze totiž získat pocit, že něco děláte, nejen proto, že musíte, ale i proto, že vás to baví. Abyste se přinutili do práce, musíte odstranit všechny rušivé elementy a soustředit se. V případě, že tato privátní metoda selže, hledejte pomoc u odborníků.
"Důležitá je vůle a sebedůvěra," říká psycholožka
Podle psycholožky Zdeny Sládečkové se prokrastinace týká stále více mladých lidí, kteří nemají dostatečnou odolnost vůči náročným životním situacím a problémům. "Chybí jim silná vůle i sebedůvěra. Rodiče by měli u potomků už od malička pěstovat houževnatost, systematičnost a vytrvalost. Dospělí by se zase se svou vyhýbavostí měli svěřit blízké osobě či psychologovi. Spolu by měli vytvořit plán postupného plnění úkolů a cílů a nechat se kontrolovat," radí psycholožka.
Foto: Depositphotos (1)