Přejít k hlavnímu obsahu

Jak získat zaměstnání: 5 tipů na životopis

Máte zájem o místo svých snů nebo hledáte vůbec nějakou přijatelnou práci? Tak dejte při psaní profesního životopisu na naše rady.

Správně napsané „sívíčko“ neboli profesní životopis je první předpoklad k tomu, abyste se dostali k osobnímu pohovoru a nakonec vysněné zaměstnání skutečně získali. „Uvědomte si, že zaměstnavatel dostane těchto dokumentů záplavu a že s největší pravděpodobností každému z nich věnuje nanejvýš minutu či dvě,“ upozorňuje Lubomír Husar z pracovního portálu www.cliqjobs.com a nabízí vám pět dobrých rad:

1. Přítomnost je důležitější než minulost

Nezačínejte tedy „od Adama“ – popisem všech stupňů vzdělání, prvního zaměstnání, druhého zaměstnání… To je chyba! Na prvním místě uveďte, jakou máte praxi a jaké zaměstnání máte nyní (nebo jste měli naposledy). Nestyďte se zmínit úspěchy, jichž jste dosáhli, a své zkušenosti, schopnosti. 

2. Uveďte důležité podrobnosti o náplni práce

Popis své praxe a současné pracovní pozice neodbývejte nicneříkajícím „administrativní práce“ apod. Místo toho stručně, výstižně vysvětlete, co děláte a dovedete konkrétně – to zaměstnavatele zajímá, aby si o vás ihned udělal představu.

3. Nebojte se požadavků v inzerátu

Pozorně si přečtěte, koho vlastně zaměstnavatel hledá, ale nenechte se odradit, pokud všechny podmínky nesplňujete na 100 %. Inzeráty popisují profil ideálního uchazeče, přičemž takový se mezi zájemci třeba vůbec neobjeví. Firmy pak často ze svých někdy přehnaně vysokých nároků sleví. Přesto se zmíněnými požadavky řiďte v tom směru, že důkladněji rozeberete právě tyto oblasti. Například žádají-li se organizační schopnosti, vyložte konkrétně, jak jste je během své dosavadní praxe prokazovali.

4. Nepoužívejte výrazy s konfliktním nádechem

Ačkoli máte na svého předchozího zaměstnavatele třeba zlost, při psaní CV se zdržte jeho kritiky (i kdyby to byl konkurent toho, u něhož se o místo ucházíte). Váš potenciální nový zaměstnavatel by si pomyslel, že byste časem mohli stejně hovořit i o něm. Odpusťte si také slova typu „odmítám, zásadně nechci, rozhodně požaduji…“ – ta také nedělají dobrý dojem. A také své velké nároky (například volnou pracovní dobu, benefity aj.) si nechte až na případný ústní pohovor.

5. Věnujte pozornost formální stránce

Raději psaní CV věnujte o něco víc času, než abyste zbrkle odeslali „výplod“ s pravopisnými a stylistickými chybami, v neuspořádané a designově neupravené podobě. Strukturujte, udržujte jeden styl grafiky i výrazů, dbejte na přehlednost, odpusťte si dlouhá souvětí a nicneříkající „vatu“.

Foto: Depositphotos (1)

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit