Jak přimět tchýni, aby vás nechala dělat si věci po svém, a přesto vás zbožňovala
Dosud jste měla ideální tchyni, jenže od chvíle, kdy se z ní stala babička, je expertem na kojení, přebalování, chování a čeká, že všechno budete dělat tak, jak to dělala ona před několika desítkami let? Přečtěte si, jak předejít tomu, aby vám jednou ujely nervy a tchýni řekla něco, co lze jen těžko vzít zpět.
Důležité je stanovit si pravidla. V jednání s prarodiči platí, že usměrňovat by je měl jejich syn či dcera, nikoliv snacha nebo zeť. Požádejte proto partnera nebo manžela, aby své mamince diplomaticky vysvětlil, že „musí dát zpátečku“. Dejte jí najevo, že respektujete její rady a jste vděčná za jakoukoliv pomoc, ale že ve vaší domácnosti udáváte rytmus vy. Měla by pochopit, že přílišná aktivita a vměšování se do chodu mladé rodiny může mít zhoubný vliv na vaše vztahy.
Od čeho jsou babičky?
Pokud potřebujete hlídací babičku, počítejte s tím, že se bude podílet na výchově a že bude uplatňovat svoje metody. Ostatně vychovala vašeho muže, tak proč mít obavy. A co když tchyně o vnouče naopak nejeví velký zájem? Možná se bojí, že ji budete zneužívat na výpomoc častěji, než by si přála. Paradoxně se třeba jen straní z obavy, aby nebyla za tchyni „stíhačku“, co se do všeho plete. Neobviňujte ji z nezájmu. Pozvěte ji na návštěvu, dejte jí možnost vytvořit si k miminku vztah. Odměnou za to, že zvládnete roli tolerantní snachy, bude pohoda v celé rodině a vy získáte nezištnou pomocnici a důvěrnici.
Devatero rad
1. Nechte na partnerovi, aby si se svou matkou promluvil.
2. Mluvte o tom, co se vám nelíbí, neduste to v sobě.
3. Snažte se být tolerantní.
4. Nepovažujte tchyni za rivalku, spíš se od ní snažte něco naučit.
5. Nepřijímejte její pomoc jako naprostou samozřejmost.
6. Nezavrhujte automaticky její rady, někdy mohou být užitečné.
7. Táhněte s partnerem vždy za jeden provaz.
8. Dejte tchyni důvěru a možnost a prostor být babičkou.
9. Domluvte se společně na pravidlech výchovy a respektujte je.
Foto: Depositphotos (1)