Až dvě třetiny dětí vyzkoušejí alkohol ještě před svými třináctými narozeninami. Konec a začátek školního roku mnozí žáčci „slaví“ opitím. Další se „naučili pít“ na letním táboře…
Pravděpodobnost, že se váš nezletilý potomek vrátí domů pod vlivem alkoholu, je bohužel dost vysoká. Co v takovém případě dělat?
1. Výtky si nechte na později a jednejte racionálně. Nejdřív zkontrolujte zdravotní stav dítěte. Pokud se vám bude zdát, že mu dokonce hrozí otrava alkoholem, okamžitě vyhledejte lékaře. V opačném případě provinilce jen zažeňte do postele a počkejte, až se z toho vyspí. Občas se na něj ale pro svůj klid zajděte podívat a zjistěte, jak na tom je. K posteli mu připravte neperlivou vodu (dostatkem tekutin mu zmírníte následnou kocovinu) a nezapomeňte ani na kyblík nebo cokoli jiného, do čeho by případně mohl zvracet.
2. Jakmile ratolest vystřízliví, pozvěte si ji na kobereček. Vysvětlete dítěti, že za něj nesete odpovědnost. Kvůli jeho chování byste mohli mít problémy i s odborem sociální péče. Řekněte mu, co alkohol způsobuje a jak je nebezpečné si s ním zahrávat. Asi se bude tvářit, že ho vaše „moudra“ vůbec nezajímají, ale věřte, že vás stejně bude alespoň jedním uchem poslouchat.
3. Zjistěte, jestli se jednalo jen o výjimečnou událost, nebo se dítě opíjí pravidelně. Buď vystačíte jen s výchovnou rozmluvou, nebo vám nezbude nic jiného než vyhledat pomoc odborníka.
Foto: Depositphotos (1)