Přejít k hlavnímu obsahu

Nezvladatelné dítě. Ale není to i naše vina? Expertka objasňuje triky, aby děti nezlobily

Čím to, že jsou některé děti nezvladatelné a neustále zlobí? Příčiny se různí, často se ale jedná o touhu po pozornosti, kterou děti vyžadují i za cenu špatného chování. S psychoterapeutkou Petrou Jonášovou se zaměříme na hlavní důvody a nejlepší strategie, jak zvládnout neposlušnost a začít posilovat zdravý vztah mezi ratolestmi a rodiči.

Tomu, aby dítě zlobilo, můžeme sami předejít. Jak, poradí expertka.

1. Věnujte dítěti pozornost

Děti mohou získat pozornost tím, že se chovají neposlušně, ačkoliv je tato pozornost negativní. Objevuje se, když se narodí mladší sourozenec a dítě už není středem zájmu. Může se stát, že se dostane do regrese, a tedy začne protestovat, blokovat se, vztekat se, pomočovat se či si vynucovat dudlík. Napodobuje chování kojence, aby dostalo stejnou pozornost

V takovém případě neplatí přísná výchova, ale spíše soucit a naopak snaha věnovat dítěti větší pozornost. Maminka například může staršímu synovi říct: „Teď se pověnuji tvé malé sestřičce, nakrmím ji, přebalím, dáme ji spinkat a pak budeme mít čas na sebe a užijeme si to.“ 

 

Mohlo by se vám líbit

Eva (41 let): Jsem vyhořelá a přemýšlím, že opustím rodinu

Životní rozhodnutí nás utvářejí, ale ne vždycky zvolíme správně. Neznamená to, že po našem rozhodnutí se vše jednoduše změní jako mávnutím kouzelného proutku. Během života se mění názory, sny, životní cíle a vůbec celý koncept toho, jakou cestou svůj život ubírat. Během naší cesty se stává spousta věcí - rozchody, rozvody, změny práce, vyhoření. Poslední zmiňované může mít na duševní i fyzické zdraví velký vliv.
svetzeny.cz

2. Zapojujte děti do dění

Aby se dítě necítilo odstrčeno, je dobré zapojovat ho do různých aktivit. Domluvte se s návštěvou, aby nejprve směřovali svůj zájem ke staršímu sourozenci. Nabyde tak pocitu, že není vyšachován ze života. Vhodná je například výzva: „Pojď nám ukázat svou sestřičku.“ a následně se návštěva nechá dítětem dovést až k postýlce. Také pomůže, když starší sourozenec obdrží malý dárek

 

3. Projevujte dítěti náklonnost

"Vyjadřujte, že ho máte rádi, objímejte ho, pohlaďte ho, dávejte mu najevo, že tu jste pro něj. Je důležité, aby dítě při narození mladšího sourozence nevidělo, jak to tomu často bývá, pouze odvrácené osoby směrem k miminku. Většinu lidí situace svádí k tomu, dávat pozornost čerstvě narozenému děťátku, protože je roztomilé a potřebuje péči. Dítě ale toto odvrácení rodiny a přátel vnímá jako neskutečný šok, bolest a zradu, protože ještě neumí situaci pochopit," radí psychoterapeutka Petra Jonášová. 

Kvůli bolesti, kterou prožívá, začíná provokovat rodiče, dělat naschvály v okolí anebo se mstít novému přírůstku. Zároveň si buduje negativní vzorce do dospělosti. Získává totiž pocit, že musí o lásku a přízeň bojovat a ubližovat svému okolí, a to se pak v budoucnu promítne. 

 

Mohlo by se vám líbit

Lenka (42 let): Maminko, chci se o tebe starat, ale ty chceš jít do domova

Lidé stárnou a přirozeně jim ubývá sil. A jednou přijde chvíle, kdy budou odkázáni na nějakou pomoc. Nabízí se, že půjde o pomoc v rodině, nejčastěji pomoc dětí. Ne vždycky je to tak automatické, jak bychom čekali. Někdy prostě děti nechtějí pečovat o své rodiče a někdy nechtějí rodiče, aby svým dětem byly na obtíž.
svetzeny.cz

4. Pomozte regulovat emoce

Děti, které mají problémy s regulací svých emocí, se mohou chovat neposlušně. Je to pro ně totiž způsob, jak vyjádřit svou frustraci a vztek. Je podstatné, abyste s dítětem jednali s empatií a porozuměním a skrze komunikaci zjistili, co potřebuje. Poté ho učte, aby si o potřeby řeklo. Existují například kartičky s různými obrázky předmětů či emocí, s jejichž pomocí se dítě učí ukazovat na jednotlivé pocity, čímž může být cesta vzájemného pochopení rychlejší. Postupně se k tomu naučí komunikovat, aby umělo své potřeby vyslovit.

 

Mohlo by se vám líbit

8 způsobů jak potlačit manipulaci ve vztahu

Ve zdravém partnerském vztahu zpravidla vládne láska, respekt a důvěra, tedy hodnoty, které manipulátor systematicky narušuje. Vztah s takovým člověkem může být velice vyčerpávající a destruktivní. Víte, jak rozpoznat manipulativní praktiky a jak se vůči nim bránit?
svetzeny.cz

5. Nastavte dostatečné hranice 

"Dítě potřebuje jasné meze a pravidla, aby vědělo, co se od něj očekává. Zhruba od třetího roku života začínají děti zkoušet hranice rodičů. Je to přirozený vývoj, který se objevuje i v přírodě mezi některými zvířaty. Jakmile začne dítě testovat právě ty vaše, ukažte mu, že to vy jste ten, kdo mantinely nastavuje. Děti jsou velmi citlivé. Jestliže zavětří, že hranice nejsou dostatečné, že má rodič nízké sebevědomí nebo se dítěte dokonce bojí, tak s ním potomek začne pěkně cvičit," pokračuje Petra Jonášová.

 

6. Naučte děti respektu, musí jej k rodičům cítit 

V některých rodinách vše vygraduje v to, že dokonce i pětileté dítě uhodí matku, nebo jí vulgárně nadává. Společným jmenovatelem těchto rodičů je submisivita. Často hovoří s dítětem následovně: „Prosím, můžeš jít do svého pokojíčku? Prosím, uděláš to? Ano? Prosím?“ Dítě dostává prostor na to, aby řeklo: „Ne, budu si hrát tady!“ 

Chyba spočívá v tom, že když dítěti potřebují něco přikázat, tak se ho ptají, co se bude dít, co budou dělat. Ono cítí, že má navrch, pokud si prosadí svou. Rodič pak sebe staví do submisivní role a naopak dítě do pozice rodiče, který o všem rozhoduje. Jakmile rodič ustoupí dominantnímu dítěti, posiluje v něm tento vzorec chování. A to může být kontraproduktivní, neboť malé dítě potřebuje cítit bezpečí a vnitřní sílu rodiče a zároveň tvarovat a vést, neboť ještě neví, co je pro něho dobré a co ne. Nikdy proto neukazujte, že se dítěte bojíte, a neustupujte. Nepleťte si to ale s agresivitou

Jestliže rodič vše dovolí, tak v něm roste agrese a panovačnost. A pokud je rodič agresivní, dítě se ho může bát, nemá k němu důvěru a časem může reagovat buď útokem, útěkem, či přizpůsobením. Ani v jednom případě rodič nedosáhne vyrovnaného vztahu a respektu.

 

Čtěte také: Vývoj dětí: Co jim nejvíc prospívá?

Po narození dětí jsou maminky nejšťastnější, s miminkem tráví veškerý svůj čas a vše mají plně pod kontrolou. Jak dítě roste, nedá se vždy kontrolovat, co děti celý den dělají a už vůbec ne, co jedí. Pro zdravý vývoj těch nejmladších je ale příjem některých látek z potravy absolutně nezbytný.

7. Veďte děti k odpovědnosti

V dnešní době je moderní respektující výchova, kterou propagují někteří rodiče a koučové. Respektovat dítě je naprosto v pořádku. Někteří rodiče si to ale pletou s tím, že nechají své dítě vše řídit. Negativní dopad na sebe nenechá dlouho čekat. Dítě se naučí si vše vynucovat a pochopí, že okolí je zde pro něho k tomu, aby mu sloužilo. Ale až dospěje, tak to nikdo jiný krom rodičů nedělá. Dítě zůstává vnitřně slabé, nedospělé, spoléhá se, že ho zachrání okolí. Je proto potřeba děti vést k odpovědnosti a k tomu, že pokud chce něco získat, musí pro to něco udělat.

 

Mgr. Petra Jonášová, DiS.

Věřím, že v každém člověku dříme vlastní životní síla a potenciál. Mou náplní práce je pomoct vám najít tento potenciál a naučit se ho využívat – žít ze svého pramene. Můj terapeutický přístup je daseinsanalytický. Ke každému klientovi přistupuji individuálně a vyhledávám způsoby, které mu budou vyhovovat. Cílem terapie není změnit sám sebe, ale najít sám sebe, objevit své potenciály, možnosti a svou vnitřní sílu.

 

Petra působí také na Terapie.cz.

Přečtěte si také: Výchova dětí, která může dětem zničit život nebo naopak. Vyhněte se zásadním chybám jako je neustálé "ne"

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit