"Mami, proč jsi od táty neodešla? Trpěla jsem jako malá, trpím i teď," píše dopis slečna Adéla. Její otec byl alkoholik
Vztahy jsou samy o sobě složité a mnohdy vyžadují kompromisy. Nikdy nikdo nevíme, co se děje za zavřenými dveřmi. A nevíme ani to, jak vše v životě dopadne. Někdy přemýšlíme a ptáme se, proč druhý člověk neudělá to nebo ono. Proč někdo neodejde od nevěrného partnera? Proč s ním zůstává, i když ví, že to nefunguje? Jak je možné trpět nevěru, tak dlouho, opakovaně? Právě takový nezdravý vztah a chování pak ovlivní děti na celý život.
Slečna Adéla neměla hezké dětství. Její táta alkoholik byl velmi násilný a doma muselo být vše po jeho, jinak bylo zle. Bil nejen svou manželku, ale občas také malou dceru, kterou to velmi poznamenalo. Nyní píše své mámě dopis a ptá se, proč od něj neodešla dřív? Slečna Adéla vidí, jaké následky její dětství mělo a dodnes má.
Mami,
i když vím, že sis toho prožila hodně, nechápu spoustu věcí. Jedna mi vrtá hlavou a nutí mě se neustále ptát. Proč? Proč jsi neodešla? Proč jsi tohle všechno trpěla? Nechápu to. Táta nebyl dobrý chlap, ubližoval tobě, mě, pil, my dvě jsme musely šlapat jako hodinky, výplatu prochlastal a na konci měsíce nám pomáhala babička, která vařila, abych se alespoň trochu najedla. Nechápu to. Kdybys odešla, nebylo by nám hůř. Naopak, bylo by nám líp! Nemusely bychom se bát a hlavně bychom byly obě v klidu.
Násilnický otec
Táta měl problémy celý život. Babička přece říkala, že už od doby, kdy s tebou chodil. Uhodil tě ještě v časech zamilovanosti, kdy jste spolu chodili, ale přesto sis ho vzala. Nechápu to. Bil tě, ale tys s ním dál byla? Pořídila sis s ním mě a nechala ho, aby mě taky bil a psychicky týral? Proč? Neumím to pořád pochopit, kde je ten důvod. Proč ses mu nevzepřela? Nebo proč jsi neodešla? Proč jsme neutekly od někoho, kdo nám ubližoval? Trpěla jsem jako malá, protože jsem se bála, kdy zas táta přijde opilý nebo naštvaný, aby nám vynadal a byl na nás zlý. Trpím i teď v dospělosti. Život s násilnickým otcem se na mě podepsal. Jasně, možná si řekneš, že to mám z knih. Ale je to jinak. Minulost mě ovlivnila natolik, že si přirozeně sama vybírám špatné partnery.
Vybírám si násilnické typy
Ano, vybírám si takové muže, kteří mají touhu mi ubližovat. Takové, kteří se napijí, a pak jsou, stejně jako táta, hrubí, zlí a agresivní. Nechci to, nenávidím to, ale je to silnější než já. Chodím na terapie, probíráme se vším, co dělám. Mám sklony mít vedle sebe muže, který mi bude říkat, co dělat. Který je výbušný a nevrlý. Snažím se zasloužit si lásku takového muže. A proč? Protože moje máma neodešla od chlapa, který ji bil. Táta už tu, díky bohu, není a já se stále nemůžu zbavit jeho vlivu. Život s ním mě poznamenal. Možná do konce života. Nechápu to. Chci žít normální život, ale násilníka si nikdy nevezmu. A tak se motám v kruhu vztahů. Neustále.
Nechápu, proč
A pokládám si tu samou otázku jako na terapiích. Proč? Proč, mami? Proč sis nechala tak ubližovat? Proč jsi dovolila, aby ubližoval mě? Proč jsme neodešly? Nebo proč jsi mě nedala k babičce, kde bych neměla na očích tolik násilí? Když se o tom s tebou snažím mluvit, jen se rozbrečíš. A tím konverzace končí. Možná tě tohle přiměje mi odpovědět. A možná ne. Nevím. Jen doufám.
Adéla
Slečna Adéla prožila spoustu traumat, která se na ní bohužel podepsala nepříjemným způsobem. Od své mámy chce odpovědi, kterých se zatím nedočkala. Jak má postupovat? Tlačit na svou mámu? Nebo naopak nechat to plavat? Co byste na jejím místě dělali vy?
Přečtěte si také dopis pana Richarda, který si neví rady se svou ženou. Ta utrácí spoustu peněz z rodinného rozpočtu na své nákupy.
- Zdroj článku
-
Na motivy příběhu, který do redakce poslala slečna Adéla M.