Přejít k hlavnímu obsahu

"Tohle nedělej, jez pomalu a hlavně se usmívej." Na to, jak výchova rodičů naplní život dítěte strachem a pochybnostmi, vzpomíná paní Andrea

Každý rodič se snaží, jak může, aby vychoval dítě co možná nejlépe. Přesto se jako rodiče dopouštíme celé řady omylů, které, ač si to neuvědomujeme, mohou naše potomky poznamenat na celý život. O svůj život se s redakcí podělila paní Andrea.

Svět ženy tentokrát kontaktovala paní Andrea, která už neví kudy kam a touto cestou žádá o radu. Až na prahu dospělosti si uvědomila, jak moc ji strachy a úzkosti rodičů poznamenaly a jak moc nejistá díky nim je. Podívejte se, co napsala.

Nedávno mi bylo 42 let. Člověk by řekl, že už budu mít rozum a hodně věcí nebudu řešit, ale opak je pravdou. Až nyní se učím, jak sama se sebou vlastně vycházet a hlavně, jak se vypořádat s tím, co ve mně zanechala výchova mých rodičů.

Mohlo by se vám líbit

Antonín (79 let): Synu, přeji ti, abys nedopadl jako já”

Generační vztahy jsou složité a najít mezi nimi rovnováhu může být těžké. Zvlášť když jedna strana něco očekává a ta druhá to neumí nebo nechce splnit. Říká se, že v dospělosti by děti měly splatit rodičům to, co jim dali. Vychovávali je, mnohdy, nebo téměř vždy, upozadili sami sebe. A když stárnou, síly ubývají a jsou to právě rodiče, kteří potřebují pomoc a možná i péče, někdy i každodenní. Ne každé dítě je však ochotné zaměřit svůj volný čas i kariéru na péči o nemohoucí rodiče.
svetzeny.cz

Plná nejistoty

Rozhodně jim nechci křivdit nebo jim vyčítat, kde udělali chybu. Bohužel ji však udělali a mě to odsoudilo k tomu, že si ani v těchto letech nevěřím a neustále mám strach, že něco zkazím nebo mi něco zásadního nevyjde. Když jsem byla malá, rodiče mě samozřejmě zahrnovali obrovskou porcí lásky. Byli tu pro mě, kdykoliv jsem potřebovala a vždy naslouchali všem mým trápením. Přesto si nikdy neodpustili poznámky typu: "Tam bys sama chodit neměla, protože je to nebezpečné," nebo "Tohle nezvládneš, raději se do toho nepouštěj," ale i opačně: teď se usmívej, jez pomalu a podobně. Vlastně jsem z těch upozornění, zákazů a příkazů nevyšla.

Dnes cítím, že právě tyto rady mě stály zdravé sebevědomí. Laicky řečeno jsem si je natolik vzala za své, že jsem si z nich udělala zvyk, který mě doprovází doteď. Dnes už ale vím, že já sama je musím odbourat a nahradit je zvyky plnými sebejistoty a odhodlání. Kdo nic nezkusí, nikdy se nikam neposune. Jasně, že se to nemusí povést, jasně, že něco, do čeho se pustíte, může skončit totálním fiaskem, ale není lepší to zkusit a pohořet, než si ve stáří vyčítat, že jsme pro své sny nic neudělali?

Mohlo by se vám líbit

Alena 41 let "Chceš mě, ale nejsi mi schopný dát, co si zasloužím?" ptá se nevěřícně Alena a neví, zda ve vztahu pokračovat

Každý vztah je složitá alchymie dvou lidí, kteří hledají nejen sami sebe, ale především jeden druhého. Učí se spolu fungovat, přijímat se takoví, jací jsou a nevzdat to po prvním nevydařeném zaváhání. Jenže kdy je dobré za vztah bojovat a jak poznat chvíli, kdy tím nejlepším, co jeden pro druhého můžeme udělat, je odejít?
svetzeny.cz

Všudypřítomný strach

Začala jsem sama nad sebou víc přemýšlet. Začala jsem si své úzkosti zapisovat do deníku, abych zjistila, kolik jich vlastně mám. Víte, jako malá jsem ani kouskem oka nehleděla na to, zdali je pro mě to či ono nebezpečné. Jenže teď, jako dospělá žena, mám ze všech těch vět, které mi rodiče neustále kladli na srdce, pocit nejistoty a strachu. Jako bych předem předpokládala, že všechno vždy skončí špatně. Dokonce mám strach se radovat v případě, když se mi něco náhodou povede. V takových chvílích mívám pocit, že si to nezasloužím nebo mi hlavou létají myšlenky, co špatného přijde teď.

Jak se ale zbavit pocitu, že všechno musí skončit špatně? Že mě jistě někde někdo přepadne, že každý, koho k sobě pustím, mě zklame, nebo že když si v práci řeknu o víc peněz, tak mě vyhodí? Už nevím kudy kam a přesto vím, že dál před svými strachy utíkat nemohu.

Mohlo by se vám líbit

Radovan (56 let): Má drahá Markétko, promiň, že jsem zbabělec a nedokázal jsem se o tebe postarat

Partnerské vztahy jsou založené na důvěře, lidskosti, lásce a také na tom, že partneři jsou zde jeden pro druhého v časech dobrých i zlých. To si ostatně slibují i manželé. V dobré i ve zlém, bohatství i chudobě, nemoci i ve zdraví. A právě zdraví a nemoci jsou často velkým tématem. Když je partner nemocný a potřebuje pomoc, ne každý protějšek je ochotný a schopný o druhého nonstop pečovat. A to se stalo právě panu Radovanovi. Přečtěte si jeho příběh.
svetzeny.cz

Co na to odborník?

"Výchova založená na strachu spočívá v používání slov a vět, které mají dítě domněle ochránit před jakýmkoliv nebezpečím nebo neúspěchem. Tato slova však v dětské mysli mohou způsobit, že se dítě začne obávat zcela běžných úkonů," říká doktor Stuart Ablona, klinický psycholog a ředitel Think:Kids na psychiatrickém oddělení Massachusettské všeobecné nemocnice. "Dítě začne samo myslet negativně a každá situace nebo záměr, které vyvstanou, skončí debaklem, aby se dítě vyvarovalo případného neúspěchu. Tuto vlastnost si pak dítě často přenáší i do dospělého věku, kdy se bojí vyjádřit názor v zaměstnání, aby ho nevyhodili nebo se bojí prosadit svůj názor před svým partnerem.

Rodiče by si měli uvědomit, že dítě, které leze na strom, nepřemýšlí, že spadne. To v něm vyvolá až obava jeho vlastních rodičů, kterou dítě vezme za svou. Výchova založená na strachu je výchova, která vychází ze strachu a úzkosti, nikoli ze zvědavosti a růstu. Rodiče vycházející ze strachu se rozhodují na základě svých vlastních myšlenek, které pramení z obávaných budoucích výsledků nebo obávaných názorů ostatních."

Mohlo by se vám líbit

5 rad, jak vychovat zdravě sebevědomé dítě

Na dětech se jako rodiče nebo blízcí můžete dopustit spoustu škody a to i tehdy, kdy si myslíte, že konáte v jejich zájmu. Někdy stačí jen špatné slova, chování nebo gesta, kterými dětem narušíte jejich vývoj nebo v nich zapudíte nově rašící sebevědomí. Je důležité, aby se děti nebály prosadit, říct o sobě, že jsou v něčem dobré. Zkrátka mít sebevědomí. Jak vychovat zdravě sebevědomé dítě?
svetzeny.cz
Zdroj článku