Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si zvýšit energii pomocí pár triků

Info ikona
Jak si zvýšit energii pomocí pár triků

Chybí vám energie? Nejste sama. Chronická únava je problém, který trápí mnoho lidí. Zbavit se jí není otázka pár hodin, spíše dnů a týdnů. A nejde pouze o spánek a stravu, vliv na vaši energii má více věcí. Dneska vám prozradíme pár z nich.

Psychická hygiena není jen “cool” termín

Psychická hygiena je něco, co by měl dodržovat úplně každý, bez ohledu na pohlaví nebo věk. To, jak se tělo cítí, ovlivňuje hned několik faktorů. Odborníci vymezují tyto faktory: sebepoznání (např. vyjadřování emocí, pozitivní myšlení, asertivita v komunikaci), spánek, odpočinek, životospráva, pohyb, socializace a time management. Někdo uvádí více faktorů, někdo méně, ale v podstatě všichni myslí to samé.

Jedině klidný mozek dokáže správně pracovat. Pokud je “napumpovaný” stresovými hormony velmi těžko se mu dělá prostor pro cokoliv jiného. Někdy je nutné zpomalit, aby zase nastartoval a pracoval tak, jak chcete. Nesmíte vidět jen výsledky, ale i samotnou cestu a vliv na váš mozek. Někdy je totiž nutné cíl nebo cestu upravit, abyste se nedostali do kolečka stresu a vyčerpání.

Dlouhodobý stres je strašák a ačkoliv se o něm mluví, i tak se podceňuje. Pro starší generace je to normální součást života. Bohužel má na naše fyzické a psychické zdraví opravdu neuvěřitelné dopady a proto se musí co nejdříve podchytit a pracovat s ním. U každého je to jinak dlouhý a náročný proces, ale i malé změny mají blahodárný vliv.

Když se vrátíme ke spánku

Ke spánku se pojí cirkadiánní rytmus. Co to je? Je to rytmus, podle kterého se tělo rozhoduje, kdy je vzhůru a kdy spí. Podle toho také upravuje úroveň energie a k večeru ji přirozeně snižuje, abychom rychleji usnuli. Bohužel rytmus není neomylný a když ho zmatete, můžete být nepravidelný. Jedním způsobem, jak ho zmást je používání bílého a modrého světla ve večerních hodinách.

Přirozeně se bílé světlo objevuje ráno a postupem dne žloutne. Stejně tak byste měli používat osvětlení v interiéru. Chytře rozmístit žárovky s odlišnými teplotami světla (=kelviny) a používat je podle toho, kolik je hodin. Pamatujte, čím méně kelvinů, tím žlutější světlo. Celý proces vám usnadní chytré žárovky, protože vám dovolí nastavit intenzitu, teplotu i barvu světla pomocí ovladače nebo aplikace.

PowerNap znáte?

Pamatujete si ze školky na krátký spánek po “o”? Něco na něm bylo, protože aktuálně se považuje krátký 15 až 20minutový powernap prospěšný i pro dospělé. Neměl by být delší, abyste zbytečně nevstoupili do hlubokého spánku, ze kterého se probudíte unavenější. Naopak rychlý odpočinek vám dobije baterky na zbytek dne. Nenuťte se usnout za každou cenu, spíše jde o relaxaci se zavřenýma očima. Dobrým pomocníkem je maska přes oči, protože odfiltruje světlo.

Nastavte si na hodinkách 20 minut a zalehněte nebo si sedněte do křesla, záleží, jaké máte možnosti. Někomu pomáhá poslouchat zvuky přírody nebo jemnou hudbu, případně na Youtube najdete vedené relaxace. Ale pozor, powernap nenahrazuje noční spánek, pouze dodává energii během dne podobně jako káva, nebo jako některé doplňky stravy

Nádech, výdech… ale správně

Učil vás někdo dýchat? Umíte využít celou kapacitu plic? Většina z nás si odpovědí nebude jistá a není se čemu divit. Dýchání je sice přirozená činnost, přesto ji ovlivňuje mnoho faktorů. Vzpomeňte si, jak dýcháte, když jste ve stresu? Rychle a mělce? A jak se snažíte uklidnit? Dlouhými nepřerušovanými nádechy. Teoreticky už znáte jednu dechovou techniku a využíváte ji. Ženy při porodu se určitě také setkaly s instrukcemi, jak správně dýchat, aby porod proběhl hladce a podle potřeb lékaře a miminka.

Nejde jen o aktuálně náročné nebo sportovní situace, kdy využívat kouzlo správného dechu nosem, zkuste se zaměřit i na dýchání přes den. Prvně se doporučuje trénovat na zemi na zádech, kde si snadno zkontrolujete, jak vám pracuje hrudník a břišní dutina. Díky tréninkům pro vás bude správné dýchání přirozené a snadno aplikovatelné během dne, sportu nebo při stresových situacích. Mezi benefity patří správné držení těla, snížení tenze a bolesti hlavy, okysličení organismu, odblokování žeber a schopnost pracovat s břišními a zádovými svaly.

Dopřejte si dostatek vzduchu

Když už jsme u toho vzduchu, jak často větráte před spaním? Čerstvý vzduch má na spánek neuvěřitelný vliv. Rychleji usnete a spánek bude kvalitnější, o tomto tématu zjistíte více zde. Mnozí lidé nemají rádi chlad, ale pro spánek jsou nízké teploty a vzduch opravdu prospěšné. Pokud je to možné, intenzivně večer v ložnici vyvětrejte a nechte otevřeno na ventilaci. A nikdy zbytečně nezapínejte topení, stačí vám 18 až 19 stupňů.

Ačkoliv se během spánku dýchání zpomaluje, i tak tělo pozná, že není v místnosti čerstvý vzduch a je pravděpodobné, že se budete více budit a tolik si neodpočinete.

×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit